Bitcoin’in Enerji Tüketiminde Artış Yaşanıyor: Çek Cumhuriyeti ile Karşılaştırılacak Düzeye Ulaştı

Son güncelleme: 5 ay önce

Hash rate yeni zirvelere ulaştıkça, bitcoin ağının tahmini çevresel etkisi de artmaya devam ediyor.

Bitcoin madenciliğindeki yüksek enerji tüketimi bu ay itibariyle Mart’tan bu yana en yüksek seviyelere ulaşıldı.

Bitcoin ağının tamamının toplam güç tüketimini takip eden Digiconomist’e göre, Bitcoin’in Perşembe günü itibariyle yıllık olarak 67.927 terawatt-saat (TWh) değerinde enerji kullandığı tahmin ediliyor. Bu 4 Eylül tarihinde belirlenen 68.916 TWh’lik son zirveden biraz daha düşük görünüyor.

Bu son zirve, yarılanma günü olan 11 Mayıs tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Bu anlamda söz konusu zirvenin Mart ayı ortasındaki rakamlara yakın olduğu söylenebilir. Ardından gerçekleşen koronavirüs pandemisi ile birlikte Bitcoin’in enerji tüketiminde de keskin düşüş yaşandı.

Tahmini toplam Bitcoin güç tüketimi, Kasım 2018 döneminde bu yana kaydedilen en yüksek rakam olan 54.853 TWh’lik değere 2 Eylül tarihinde ulaştı. Geçen haftaya göre ise biraz daha düşüş yaşadı ve Perşembe günü itibariyle 50.715 TWh’ye geriledi.

İsviçre, Kuveyt ve Cezayir’in Üzerinde Güç Tüketimi

En son kaydedilen Bitcoin güç tüketim değerleri Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler ile karşılaştırılabilecek bir hal alırken, şu an itibariyle bu değerler İsviçre, Kuveyt, Cezayir gibi ülkelerin üzerinde yer alıyor.

Digiconomist, Bitcoin’in karbon ayak izinin ise 32.27 Mt CO2 olduğunu ve e-atık üretiminin Lüksemburg ile karşılaştırılabilir seviyede olduğunu belirtiyor.

Ayrıca, tek bir Bitcoin işleminin, 709.007 VISA işlemi ile aynı karbon ayak izine sahip olduğu ya da 47.267 saat YouTube videosu izlemek veya ortalama bir Amerikan evinin 20 günlük güç tüketimi ile eş değer olduğu tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, Digiconomist’in kurucusu Alex de Vries tarafından yazılan Energy Research & Social Science’ındaki Ağustos dönemli raporda, Bitcoin’in enerji tüketimi tahminlerinin aslında önemli ölçüde hafife alındığı savunuluyor.

  Bitcoin Madencileri Bir Ayda 353 Milyon Dolar Kazanıyor

Söz konusu makale, 30 Eylül 2019 itibariyle toplam Bitcoin ağ enerji tüketimini 87,1TWh olarak tahmin ederken, Digiconomist aynı tarih için 73,21TWh değerinde bir tahmin yayınladı.

Bitcoin’in hash oranı ve tüm ağdaki toplam birleşik işlem gücü, 8 Eylül tarihinde tüm zamanların en yüksek noktasını gördü. Bu anlamda hashrate oranı ve tahmini güç tüketimi rakamlarının da sürekli olarak iç içe geçmiş durumda olduğu yorumları yapılıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın