Bitcoin’in Fiyat Düzeltmeleri Bitmemiş Olabilir

Analistler, Bitcoin (BTC) fiyatının daha büyük bir geri çekilme yaşaması veya bir sağlamlaşma dönemine girmesi ihtimallerine dikkat çekiyor. Daha fazla olumsuz gelişmenin yaşanmasını tetikleyebilecek iki faktör olarak ise balina aktivitelerinin artması ve kısa vadeli direnç gösteriliyor.

Bitcoin balina aktivitelerini izleme

Bitcoin büyük borsalarda 19.400 doları aştıktan sonra düşüş yaşadı ve biraz iyileşmeden önce 16.400 doların altına düştü. Buna rağmen analistler, özellikle BTC’nin yakın vadede güçlü bir şekilde toparlanmaması durumunda, bir başka olası düşüşü öngördüklerini açıkladı.

Son Bitcoin düzeltmesine iki ana eğilim neden oldu. Bunların ilkinde, balinalar BTC’yi yaklaşık 19.000 dolardan satmaya başladı ve bu da aşağı yönlü bir dalgalanma artışına neden oldu. İkincisinde ise bu nispeten küçük fiyat düşüşü, aşırı kaldırılan vadeli işlemler piyasasında kademeli bir tasfiye dalgasını tetikledi.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, kısa vadede daha fazla düzeltmenin gerçekleşebileceğini söyledi. Tüm borsaların giriş akışı ortalaması göstergesinin hala yüksek bir seviyede gezindiğini ve bunun da piyasada hala çok fazla satış baskısı olduğunu gösterdiğini belirten CEO, bu durumun daha fazla BTC düzeltmesi gerektirebileceğinin altını çizdi.

Buna rağmen bu yılın aralık ayına kadar 20.000 dolar bariyerinin aşılacağını düşünen Ki Young Ju, birkaç gün sonra birkaç oturumu üst üste koyarak yeniden değerlendirme yapacağını söyledi.

Balinalardan gelen satış, BTC’nin çok önemli bir direnç alanını reddettikten sonra geldiği için zamanlaması açısından oldukça kayda değer bulundu. CryptoKea olarak bilinen anonim bir kripto tüccarı, kasım ayının başından bu yana Mayer Çoklu Fiyat Bantları altındaki direnç seviyelerine yönelik bir tartışma başlattı.

Tarihin tekerrür etmesi durumunda daha büyük bir düzeltmenin muhtemel olduğunu belirten tüccar, böyle bir eğilimin, BTC yükselişine devam etmeden önce %30 ile %40 düştüğünde önceki boğa döngüleri ile aynı çizgide olacağını ve yükseliş kanalının tepesinin, önceki boğa piyasalarının bu aşamalarında olduğu gibi kısa vadeli direnç olarak hareket etmede mükemmel bir iş çıkardığını hatırlattı.

  2021 Senesi Bitcoin ve Ethereum İçin Büyük Bir Yıl Olacak

Yakın vadede, Bitcoin için temel destek 16.000 dolar olarak belirtilirken bunun altında izlenecek bir sonraki büyük destek alanlarının ise 14.000 dolar ve 13.500 dolar olduğu kaydedildi.

Altın Oran Çarpanı temel destek seviyelerini belirliyor

Lookintobitcoin.com’un yaratıcısı Philip Swift, Altın Oran Çarpanı göstergesinin 350-DMA direncinin reddedildiğini gösterdiğini söylüyor.

Altın Oran Çarpanı’nın, Mayer Çoklu Fiyat Bantları sistemine benzer şekilde 16.000 dolar ve 13.000 dolar seviyelerini önemli destek seviyeleri olarak tanımladığını belirten Swift, bu göstergenin döngüde önemli bir rol oynadığının altını çiziyor.

İki göstergeye dayanarak Bitcoin’in 16.000 doların üzerinde toparlanması ve sağlamlaşması durumunda bir sonraki direnç alanlarında bir rahatlama yaşanması mümkün görünüyor. Aksi takdirde BTC, 13.000 ile 14.000 dolar destek aralığını test etme riski taşıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın