2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Bitcoin’in Fiyat Hareketleriyle Renkleri Değişen Dijital Sanat Eseri 100.000 Dolara Satıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in (BTC) dalgalı fiyat hareketine atıfta bulunan “Doğru Yer ve Doğru Zaman” adlı dijital sanat eseri 100.000$’dan yüksek bir fiyata satıldı.

Binance indirim kodu

Benzersiz bir şeyi temsil eden tokenlere Non-fungible token ya da kısaca NFT denir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Doğru Yer ve Doğru Zaman”ın ana NFT’si TokenAngels’e 101.593$’a satıldı ancak sanat eserinin yaratıcısı Matt Kane yaptığı açıklamada, eserin fiyatını yaklaşık 100.000$ olarak belirtmeyi tercih ettiklerini söyledi.

NFT, diğer tokenler gibi değer biçilemeyen ve dönüştürülemeyen benzersiz bir dijital varlıktır ve “eşsiz token” olarak anılır. NFT’ler sanat eseri olarak görülmeye başlanınca token sahibine bu sanat üzerinden sahiplik verildi. “Doğru Yer ve Doğru Zaman”, Bitcoin’in logosunun yaratıcı bir şekilde tasarlanmış görüntüsünü gösteren bir NFT sanat eseri olma özelliği taşıyor ve desenler ile genel görünüm, Bitcoin’in fiyat hareketiyle birlikte değişim gösteriyor.

Kane, sanat eserini ne zaman yaratmaya başladığını hatırlayamadığını söyledi ve “Onu yaratırken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım” ifadesini kullandı.

Sanat eserlerinin, iş ne kadar zaman gerektiriyorsa o kadar zaman aldığını ve orijinal dijital resmin geçen Kasım ayında yapıldığını belirten sanatçı, ardından bu resmin Ocak ayında Async Art’ta programlanabilir bir sanat eseri olabilmesi için hazırlıklara başladığını ve Volatility.art’a eklemeden önce eseri mükemmelleştirmek için sayısız ince ayar ve hazırlık yapıldığını söyledi.

Pek çok sanatçı şaheserlerini Async Art aracılığıyla blok zincirine koyarken, Volatility.art ise izleyicilerin Bitcoin sanatını günlük fiyat hareketinden oluşturduğu bir yerdir.

Doğru Yer, Doğru Zaman

“Doğru Yer, Doğru Zaman” benzersiz bir parça olarak 100.000 dolara satılsa da bu ana NFT, Bitcoin’in fiyat hareketine ve ana sanat eserinde ortaya çıkan sonraki modellere dayalı 210 farklı NFT sanat eseri yaratmaya devam edecek.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Ağını Çin mi Yönetiyor?

Kane; her NFT’nin, orijinal ana NFT tarafından oluşturulacağını ve kompozisyonların, Bitcoin fiyat oynaklığında tek bir günü görselleştirmesi amacıyla yazdığı bir algoritma kullanılarak oluşturulduğunu söyledi. Projenin zamanla olgunlaştıkça renklerini ve diğer tasarım ögelerini değiştirerek yaratıcı etkiyi sürdürmeye devam edeceğini ekleyen Kane, hangi günlerin basıldığını ise kendisinin belirlediğini ekledi.

210 parçanın her biri satın alındığında, ana NFT sahibinin her satışın %21’ini aldığını açıklayan Kane, bu 210 parçayı satın alanların aynı zamanda NFT sanatının basılı bir kopyasını satın alma seçeneğine de sahip olacaklarını belirtti.

Bu 210 ve %21 ifadeleri, Bitcoin’in maksimum arzına –21 milyon koin– atıfta bulunuyor.

Kripto ve blockchain alanı, sektörde sanatla ilgili çeşitli girişimler ortaya çıktığı için son zamanlarda sanat arenasında yükselişe geçti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar