3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Fiyat Yükselişinin Devam Etmesi İçin 3 Temel Seviye Belirlendi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Whalemap’in ortaya koyduğu veriler doğrultusunda, kısa vadede kilit teknik seviyeler olarak hizmet edebilecek üç büyük Bitcoin (BTC) balina kümesinin var olduğu öğrenildi. Veriler; 11.857 dolar, 12.256 dolar ve 12.868 dolar seviyelerinin muhtemelen önemli destek ve direnç alanları olarak hareket edeceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Önceki döngülerde balina faaliyeti, önemli teknik seviyelerde önemli fiyat hareketleriyle çakışıyordu. Örneğin bir balinanın, yıllarca tuttuğu Bitcoin’i 12.000 dolardan sattığını bildirmesi üzerine birkaç hafta içinde BTC 10.000 doların altına düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Balina kümeleri nedir ve neden önemlidir?

Balina kümeleri, balinalar Bitcoin satın aldıklarında ve BTC varlıklarını taşımadıklarında oluşur. Bu, balinaların kümelerin gerçekleştiği alanlarda BTC biriktirdiğini gösterir.

Daha büyük bir Bitcoin balina kümesi 11.857 dolardan oluşurken önceki kümeler ise 11.288 ile 11.465 dolardan oluşabiliyordu. Yakın vadede bu, 11.857 doların balinalar tarafından büyük bir destek alanı olarak kabul edildiği tespitini ortaya koydu.

Şimdi ise Bitcoin’in daha geniş bir yükseliş görebilmesi için 11.857 doların üzerinde kalması veya bu miktarın üzerinde bir süre güçlenmesi gerekiyor. Bu fiyat yükselişinin devamı için ideal teknik yapının, Bitcoin’in 11.900 dolarda dengelenmesi olacağı düşünülüyor.

Büyük bir yükselişin ardından vadeli işlemler piyasasını etkisiz hale getirmek için bir miktar güçlenme sürecinin yaşanmasının, devam eden yükseliş trendini daha sağlıklı hale getirebileceğine inanılıyor.

2 Ekim’den bu yana, üç haftadan biraz fazla bir süre içinde Bitcoin’in fiyatı ABD doları karşısında %24 arttı. Aynı dönemde BTC, çoğu riskli veya güvenli liman varlıklarından daha iyi bir performans gösterdiği için altın da %0.2 oranında hafif bir yükseliş yaşadı.

Fiyat yükseliş sürecinin büyük bir kısmında vadeli işlemler piyasası negatif veya nötr fonlama oranları gösterdi. Bu nedenle de yükselişin kendisi aşırı yoğun olmadı ve büyük bir geri çekilme tehlikesi de yaşamadı.

İlgili Haber:  Merkez Bankalarına CBDC Stratejilerini Düşündüren Ne?

Yine de bir aylık istikrarlı yükselişin ardından düzeltici bir fiyat hareketinin, yukarı doğru hareketi daha da dengeleyebileceği kaydedildi.

Balinalar neden bu fiyat noktalarında BTC biriktiriyor?

Balinalar, mevcut yükseliş bağlamında satın alma işlemlerini 11.000 dolardan 12.000 dolara kadar gerçekleştirebiliyor.

Teknik olarak bakıldığında; Bitcoin’in günlük sütunları neredeyse üç yıldır 12.900 doların üzerine çıkmıyorken Bitcoin’in üç yıllık bir aralıktan çıktığı ve günlük grafikte Ocak 2018’den bu yana en yüksek fiyatı doğruladığı görülüyor.

Teknik nedenlerin dışında Bitcoin’in altına karşı potansiyel bir rakip olarak algılanması da ağ temellerinin yanı sıra ek bir güçlenme gerekçesi sunuyor. Sonuç olarak BTC’ye yönelik kurumsal talep, CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının yükselişinde görüldüğü gibi önemli ölçüde artış yaşıyor.

BTC diğer pazarlardan ayrışıyor

Öte yandan, bir zincir içi pazar analitiği firması olan Santiment’teki araştırmacılar, BTC’nin diğer pazarlardan ayrışıyor gibi göründüğüne dikkat çekti. Tarihsel boğa döngüleri boyunca, BTC’nin bağımsız fiyat hareketleri gösterdiğinde fikir birliğinin güçlenmesine neden olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, geçmişte BTC’nin dünya piyasalarına, diğer varlık sınıflarına ve endüstrilere olan bağlılığının asgari düzeyde olduğu zaman başarılı olduğunu ve ticaretin, dikkat dağıtıcı olarak kripto dışı olayların müdahalesi olmadan bağımsız olarak çalışabildiğini söyledi.

BTC’nin 11.900 doların üzerindeki esnekliğinin, önemli bir balina kümesi ve çeşitli olumlu teknik faktörlerle birleşmesi neticesinde BTC/USD’nin kısa vadede mevcut fiyat yükselişini devam ettirmek için birkaç düşüş sinyalini alt edebileceği de araştırmacılar tarafından kaydedildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar