BTC, 1 Eylül'de 12.000$'a kadar ulaşmışken, 4 Eylül itibariyle kısa bir sürede 2.000$ değer kaybederek 10.000$ civarına kadar düşmüştü.
BTC, 1 Eylül'de 12.000$'a kadar ulaşmışken, 4 Eylül itibariyle kısa bir sürede 2.000$ değer kaybederek 10.000$ civarına kadar düşmüştü.

Bitcoin’in fiyatı bu ayın başında ciddi anlamda düşmüştü. Bu düşüşün Bitcoin sahiplerini oldukça endişelendirdiğini söyleyebiliriz. Ancak şu an 10.000$’ın biraz üzerinde dengelendiğini görüyoruz.

Rakamsal olarak ifade edersek BTC, 1 Eylül’de 12.000$’a kadar ulaşmışken, 4 Eylül itibariyle kısa bir sürede 2.000$ değer kaybederek 10.000$ civarına kadar düşmüştü. Son 5 gündür ise fiyatlar 10.000$ – 10.500$ aralığında seyretmeye devam ediyor.

Bu durumun diğer belli başlı koinlerin neredeyse tamamı için de geçerli olduğunu söyleyelim. Ethereum (ETH) son 24 saatte yalnızca %2.94 arttı. Ripple (XRP) %2.34, Chainlink (LINK) ise %1.39 ile onu takip ediyor. Bunlardan farklı olarak fiyatı ve piyasa değeri büyük oranda artan Binance Coin (BNB), son 24 saatte %15 civarında bir yükseliş yakaladı.

DeFi’de Durumlar Farklı

İşlerin ilginçleştiği bir diğer token grubu da DeFi tokenleri. DeFi merkezi olmayan finans anlamına gelmekte. DeFi geniş bir ifadeyle, merkezi olmayan borç verme platformları veya stablecoinler gibi gözetim dışı finansal hizmetler olarak tanımlanabilir.

Oldukça değişkenlik gösteren DeFi protokollerinin, yatırımcılar için bu yazı aksiyona çevirdiğini söylemek yanlış olmaz. Yaklaşık 8 milyar dolar piyasa değerine ulaşan DeFi protokolleri, son 3 aydaki al-sat işlemlerinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

Örnek olarak bir DeFi protokolü olan yearn.finance (YFI), dün %21 arttı ve 41.000$’a kadar yükselerek en üst seviyesine ulaştı. Yani YFI, BTC’nin fiyatını 4’e katlayarak tüm zamanların en yüksek koin fiyatını görmüş oldu. Ancak şunu da belirtelim ki, sirkülasyonda olan Bitcoin sayısı 18 milyon adet iken, bu sayı YFI için sadece 30 bin. Üstelik YFI’ın geliştiricisi bu rakamları artırmayacağını söylüyor. Son günlerde YFII koinini de görüyoruz. “YFII” bir yazım hatası değil, YFI’ın bir yan ürünüdür. Her ne kadar geçtiğimiz pazar günü bahse konu iki tokenin de fiyatlarında düşüş olsa da; YFII, CoinMarketCap verilerine göre sadece bir günde %56 civarında büyük bir yükseliş eğrisi yakalamıştır.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Şirketi, Hisselerini Geri Almak İçin 10 Milyon Dolar Değerinde Harcama Yaptı

Diğer büyük koinlerin piyasa değerlerinde fiyat değişiklikleri için ise Eylül sonrasını beklemeye devam edeceğiz.

Son söz olarak şunu da hatırlatalım ki, belli başlı koinlerin piyasa değeri sabit kalırken, birtakım DeFi projeleri hâlâ yükselişte görünüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın