29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Fiyatı Mart’taki Gibi Tekrar Dibi Görecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Koronavirüs salgınının henüz başlarında olduğumuz 2020 Mart ayında Bitcoin (BTC) fiyatı %50’ye yakın azalarak 3.596 dolara kadar düşmüştü. O sırada 1 milyar doların üzerinde vadeli işlem sözleşmesi satıldı ve piyasada büyük hasarlar oluştu.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz 1 hafta içinde ise, Bitcoin, 12.050$’dan 9.875$’ a kadar keskin bir düşüş gösterdi. Bu ani düşüş, kripto para piyasasında işlem yapanların temkinli olmasına neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ancak piyasa, şu an Mart ayındakinden çok daha farklı bir konumda. Bitcoin’in piyasa yapısı, özellikle BTC’nin 2017’den bu yana en uzun süre 10.000$’ın üzerinde işlem gördüğü düşünüldüğünde, yükseliş trendinden gözüküyor.

Bitcoin’in uzun vadeli boğa eğilimini canlandıran ve onu Mart ayındaki durumundan ayıran beş temel faktör var. Bu beş etken şunlar;

  • Balina işlem emirlerinin varlığı,
  • BTC’nin 10.000$’ın üzerindeki dayanıklılığı,
  • Ağır dirence gösterilen tepki,
  • Mart’taki salgın etkisi,
  • Piyasa dinamikleri.

Şimdi gelin bu beş etkeni tek tek inceleyelim.

Balina Emirleri 8.800 Dolar Civarında

Piyasa verilerine göre, büyük balinalar Bitcoin’e 8.800 dolar civarında teklif veriyor. Bu seviye teknik olarak önemlidir çünkü Haziran ayında aynı seviye yeni bir boğa koşusunun başlangıcına işaret ediyordu.

Beş hafta 8.800 doların üzerindeki konsolidasyonun ardından Bitcoin, Binance’deki yıllık zirvesinde 12.468 dolara yükseldi. Balinalar, BTC için olası bir kısa vadeli hedef olarak 8.800 dolarlık makro desteği görüyor.

Balinalar olarak da bilinen büyük miktarda BTC sahipleri, önemli miktarda likidite aradıkları için tepeleri ve dipleri çok iyi belirleme eğilimindedir. Örnek olarak, Whalemap’ten alınan veriler, 2018’de yaklaşık 9.000 BTC satın alan bir balinanın 12.000$ kar elde ettiğini gösteriyor.

Bu balina, BTC’yi elinde tuttu ve iki yıl sonra kâr elde ederek yerel bir zirve yaptı. Balinanın bu 9.000 BTC’nin ne kadarını sattığı belirsizliğini koruyor. Balinaların genellikle BTC için tepe ve dip noktaları çok önceden belirledikleri biliniyor.

Blokzincir analisti Cole Garner, Bitfinex yatırımcılarının BTC için 8.800$ civarında teklif verdiğini gösteren aşağıdaki grafiği paylaştı.

Bitfinex borsasındaki Bitcoin balinalarının emirleri.
Bitfinex borsasındaki Bitcoin balinalarının emirleri.

“BTC emirleri 8.800$ civarında gözüküyor. Dibin muhtemelen oralarda olmasını bekliyorum” diye ekledi.

BTC, 2017’den bu yana ilk kez bu sene en uzun süre 10.000$’ın üzerinde kaldı

Teknik katalizörlerin yanı sıra, Bitcoin, 2017’den beri ilk kez bu sene en uzun süre 10.000$’ın üzerinde kaldı. Bu, 10.000$ seviyesinin uzun süre güçlü bir destek seviyesi olarak kalacağını gösteriyor.

İlgili Haber:  Bankacılık Dünyasının Önemli İsmi Parsons, Kripto Endüstrisine Dahil Oldu

Veriler ayrıca, birçok alıcının önceki yıllarda ağır bir direnç alanı olarak hareket eden 10.000 dolarlık alanı agresif bir şekilde koruduğunu gösteriyor.

Bitcoin dün kısa bir süreliğine 10.000$’ın altına düştü ve BTC daha büyük bir geri çekilme görse bile, 10.000$ gelecekte büyük bir direnç seviyesi olarak kalmayacaktır.

12.000$ seviyesi için büyük bir direnç bekleniyordu

Bitcoin’in aylık mumu, 2017’den beri ilk kez 11.000$’ın üzerinde kapandı. Son üç ay boyunca teknik analiz açısından birçok ilk denebilecek örnek yaşandı.

İki aydan daha kısa bir süre önce, 9.000$’lık tepe bölge, BTC’nin tekrarlanan testlerde keskin bir şekilde düşmesine neden olan büyük bir direnç alanı olarak hareket etti. Şimdi, teknik olarak orta vadede güçlü bir temel oluşturabilecek güçlü bir destek bölgesine dönüştü.

Mart’taki salgın etkisi

Mart ayında Bitcoin’in 3.600 doların altına düşmesi, birçok yatırımcının beklemediği bir olaydı.

Salgın nedeniyle Bitcoin hisse senetleri, altın, gümüş ve diğer eski piyasalarla birlikte düştü. Sonunda altın, hisse senetleri ve Bitcoin, ADB hükümetinin para teşvikinin ortasında toparlanmaya başladı.

Bitcoin’in Mart ayındaki düşüşü beklenen bir şey değildi

Bitcoin’in Mart ayında 3.600 dolara düşmesinin tek nedeni, benzeri görülmemiş bir satış zinciriydi. Çoğunlukla BitMEX üzerinde olmak üzere 1 milyar doların üzerinde vadeli işlem sözleşmesi satıldı. Bu durum BTC’nin %50’den fazla düşmesine neden oldu.

Mart sonunda Coinbase tarafından yapılan açıklamada; “Kademeli satış en çok yüksek kaldıraçlı ürünler sunan BitMEX’te öne çıktı. Satışın ortasında, BitMEX’te bir BTC, diğer borsaların çok altında işlem görüyordu. Basamaklı satış işlemlerinin duraklatılması ve fiyatın hemen toparlanması, BitMEX’in dalgalanmanın en yüksek olduğu noktada DDoS saldırıları gösterilerek “bakım” için kapanma kararı almasına kadar devam etti. Sis dağıldığında, Bitcoin kısa bir süreliğine 4000 doların altına düştü ve daha sonra 5000 doların ortalarında işlem görmeye başladı.” denildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar