3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Geçmiş Fiyat Hareketleri Gelecekle İlgili Ne Gibi İpuçları Veriyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, son altı ayda yüzde 50’den fazla değer kaybetti, ancak kripto para piyasasını takip edenler volatiliteye alışkın. Bu yazıda, tarihin kendini tekrar edip etmediğini görmek için Bitcoin’in önceki yükseliş ve düşüşlerini inceleyeceğiz.

Binance indirim kodu

Japon rallisi ve düşüşü (Nisan 2017 – Mart 2018)

İlk grafiğimiz Bitcoin’in 2014-2022 arası fiyat grafiği. Önce zoom out yapıp büyük resme bakalım. Aşağıdaki grafikte 3 tane dönüm noktası görüyoruz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

  1. Nisan 2017: Japonya’nın kripto ticaretine izin vermesi,
  2. Nisan 2021: Coinbase’in Nasdaq’ta listelenmesi,
  3. Ekim 2021: İlk Bitcoin ETF’sinin başlatılması.
Bitcoin'in 2014-2022 fiyat grafiği.
Bitcoin’in 2014-2022 fiyat grafiği.

2017’den önce, Bitcoin 1.000 doların altında işlem görüyordu. Ancak 2017 yılının başlarında, Bitcoin 1.000 $ seviyesini aştı ve yıl sonundan önce 20.000 $ seviyesine kadar yükseldi.

2017’de yaşanan bu ralliyi, önce Japonya’da, ardından Güney Kore’de kripto paralara olan yoğun ilgi tetikledi. Bu ülkelerdeki küçük yatırımcılar, reklamlarda ve panolarda görmeye başladıkları yeni bir yatırım aracı olan Bitcoin’e ilgi duymaya başladı. Japonya, Nisan 2017’de 11 kripto borsasında kripto ticaretine izin verdi. O dönem Japonya tek başına dünya çapındaki günlük ticaret hacminin yaklaşık %40’ını oluşturuyordu.

Bitcoin’e olan ilgi sadece Japonya’da değildi. Her ülkede berberlerde bile Bitcoin konuşulur olmuştu. Küçük yatırımcılar kredi çekip piyasaya giriyordu.

Ve hemen ardından büyük çöküş geldi. 2018’in başında, Bitcoin’in en büyük sahipleri olan sözde bitcoin “balinaları”, yüksek fiyatlardan yararlanmak için nakite geçmeye başladı ve satışlar başladı. Ardından, Japon borsası Coincheck hacklendi ve 500 milyon doların XEM çalındı. Bütün bunlar üst üste gelince piyasada üzüntü, endişe ve durgunluk baş göstermeye başladı.

2017-2018 arası Bitcoin grafiği.
2017-2018 arası Bitcoin grafiği.

Japon borsası Coincheck’in hacklenmesinde herhangi bir Bitcoin çalınmamış olsa da, özellikle Japonya’nın mali düzenleyicisinin Şubat ayında Coincheck’in ofislerine baskın yapmasının ardından, küçük yatırımcılar kripto paraları konusunda endişelenmeye ve piyasanın ne kadar güvenli olduğunu sorgulamaya başladılar.

Yukarıdaki ikinci grafikte 2017 rallisinin Japon hükümetinin kripto borsalara izin vermesiyle ve çöküşün de Japon borsasının hacklenmesi ve balinaların satışa geçmesiyle başladığını görüyoruz.

İlk Bitcoin kışı (Mart 2018 – Mayıs 2019)

Mart 2018 ile Mayıs 2019 arasında Bitcoin ilk kışını yaşadı diyebiliriz. 2017’de Bitcoin ile tanışan küçük yatırımcılar balinaların satışıyla ve diğer etkenlerle birlikte fiyatın çöküşüne tanıklık etmiş ve tabiri caizse piyasadan küsüp gitmişti.

Ayrıca zarara uğrayan pek çok yatırımcı azılı birer Bitcoin düşmanı ve eleştirmenine dönüşmüştü. Düzenleyicilerin de kriptolara olan olumsuz yaklaşımı Bitcoin’i 10.000 doların altına itmişti.

2018’in başlarında Bitcoin balinaları tarafından yapılan toplu satışlar, büyük balinaların Bitcoin’in fiyatı üzerindeki etkisi konusunda endişelere yol açtı. Nisan 2018’de, yaklaşık 1.600 Bitcoin cüzdanı, mevcut tüm Bitcoin arzının yaklaşık üçte birini elinde tutuyordu. Bunlardan 100 cüzdan 10.000’den fazla Bitcoin içeriyordu. Yani o dönem çok fazla sayıda Bitcoin, bazı büyük balinaların elindeydi.

Örneğin, Facebook fikrini kendilerinden çaldığı iddiasıyla Mark Zuckerberg’i dava etmeleriyle tanınan Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler, 2012’de 120.000 adet Bitcoin satın alan en büyük balinalardan bazılarıydı.

Eylül 2018’de Bitcoin Cash topluluğunda yaşanan fikir ayrılığı, BCH’nin çatallanmasına ve Bitcoin SV adında yeni bir altcoin doğmasına neden oldu. Bu dönemde 6000 dolar civarında dolaşan Bitcoin fiyatı daha da düşüşe geçti ve 2017’nin başından bu yana en düşük seviye olan 3000 dolarlara kadar indi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Düşmesine Rağmen Ünlü BTC Balinası Yaklaşık 13 Milyon Dolarlık Ek Yatırım Yaptı!
2018-2019 arası Bitcoin grafiği.
2018-2019 arası Bitcoin grafiği.

Ancak Haziran ayında Bitcoin beklenmedik bir yerden destek aldı: Facebook. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi, kendi dijital para birimi olan Libra için planlarını açıkladı. Libra projesi 2022’de başarısız bir şekilde sonlandırılmış olsa bile, Facebook’un sektöre girmeyi planladığı haberi Bitcoin’in sürdürülebilirliğine olan güveni artırdı.

Pandemi patlaması (Ekim 2020 – Nisan 2021)

Pandeminin ilk şokunun ardından, PayPal’ın kullanıcıların kripto para birimleri tutmasına izin vereceğini açıklamasıyla Bitcoin zemin kazanmaya başladı.

Karantinada sıkışıp kalan ve hükümetlerin teşvik paketleriyle ellerine geçen paraları ne yapacağını düşünen küçük yatırımcılar, tekrar kripto piyasasına yöneldi. Altı ay gibi kısa bir sürede, Bitcoin 12.000 dolardan 63.000 doların üzerine çıktı.

Dik tırmanış kurumsal yatırımcıların da dikkatini çekti ve Nisan 2021’de Nasdaq’ta yaklaşık 76 milyar dolarlık bir değerlemeyle açılan en büyük kripto borsası Coinbase’in ilk halka arzıyla heyecan doruğa ulaştı.

Bitcoin'in 2019-2021 arası grafiği.
Bitcoin’in 2019-2021 arası grafiği.

Ancak yükseliş uzun sürmedi. Çin, Eylül 2021’de kripto madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Ardından ABD ve Avrupa yeniden düzenleme olasılığını gündeme getirdi.

Son olarak, küçük yatırımcılar, GameStop ve AMC gibi şaka çıkışlı yatırım araçlarının popüler hale gelmesiyle, hisse senedi piyasalarına geçiş yapmaya başladı ve Elon Musk da dahil olmak üzere, kripto madenciliğinin çevresel maliyeti hakkında daha fazla korku ve endişe dile getirilmeye başlandı.

Bitcoin, Temmuz ayı sonlarında 30.000 doların altına indi.

Borsalar düştükçe Bitcoin zarar görüyor (Temmuz 2021’den bugüne)

Bitcoin hayranları başlangıçta Bitcoin’in enflasyona karşı bir önlem olduğunu ve diğer pazarlardaki dalgalanmalara karşı bağışıklığı olduğu konusunda ısrarcıydı. Ancak bunun öyle olmadığı görüldü.

Ekim 2021’de, Bitcoin, yatırımcıların doğrudan herhangi bir bitcoin tutmadan yükseliş ve düşüşlerine maruz kalmalarını sağlayan bir borsa yatırım fonunun (ETF) lansmanı ile tamamen ana akım haline geldi. ETF’nin işlem görmeye başlamasından günler sonra, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 dolara ulaştı.

Ancak ana akım bir varlık olunca, daha geniş piyasa duyarlılığı ile çok daha uyumlu hale geldi ve onlarla birlikte hareket etmeye başladı.

2021-2022 arası Bitcoin grafiği.
2021-2022 arası Bitcoin grafiği.

Aralık ayı başlarında ABD ekonomisinde artan enflasyon ve faiz oranlarındaki artış korkuları, Bitcoin fiyatının şiddetli bir şekilde çöküşünü tetikledi ve takip eden aylarda Bitcoin, ABD teknoloji hisselerindeki düşüşe paralel olarak inişe geçmeye başladı.

2022’de enflasyonun daha da kötüleşmesiyle, Bitcoin daha fazla acı çekti ve Haziran ayında 2020’den bu yana en kötü haftasını yaşadı. İlk bitcoin EFT’nin arkasındaki şirket olan ProShares, Bitcoin’in düşüşünden yararlanmak için yeni bir fon başlattı.

Sırada ne var?

Bitcoin’in önceki patlamalarının tümü, kısa sürede kayda değer bir kâr elde etmeyi umarak piyasaya akın eden küçük yatırımcılar tarafından desteklendi. Sonrasında yaşanan çöküşler ise, düzenleyiciler, daha geniş pazar veya sektörün riskleri hakkındaki endişeler tarafından tetiklendi.

Bu eğilimlerin devam etmesi muhtemel görünüyor.

İleriye baktığımızda, kripto paralarla ilgili gelecekte yürürlüğe girecek kanun ve kuralların pratikte nasıl çalışacağı büyük ölçüde belirsizliğini koruyor. Ancak düzenleyiciler kuralları belirlemede başarılı olurlarsa, kripto endüstrisinin daha fazla güven inşa etmesine ve belki de sonunda bir miktar istikrar sağlamasına yardımcı olacaklar.

Referans: What can the past tell us about Bitcoin’s future?, FT

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar