8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Bitcoin’in Fiyat Geçmişi 20.000 Doların Gerçekçi Olduğunu Gösteriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in 28.000 dolara düşebileceğini yazmıştık.

Binance indirim kodu

Piyasadaki risk duyarlılığı düşmeye devam ederse, Bitcoin’in 28.000 dolara ve ardından 20.000 dolara kadar gidebileceğini belirtmiştik.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Risk duyarlılığı düşmeye devam ediyor ve Bitcoin’i 28.000 dolara dokunmuş bulunuyor.

Bloomberg verilerine göre 2014’ten bu yana Bitcoin’deki her önemli düşüş, 200 haftalık hareketli ortalamaya ulaştı. Eğer Bitcoin fiyatı geçmişte yaptığı gibi davranacak olursa 20.000 dolara dokunması muhtemel gözüküyor.

blank

Bitcoin, son zamanlarda büyük ölçüde teknoloji hisseleriyle birlikte hareket etmeye başladı. Nasdaq 100, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış ve o zamandan beri dalgalı bir şekilde aşağı doğru gitmişti. Nasdaq 100 arka arkaya beşinci hafta düşüş yaşadı. Benzer şekilde Bitcoin de Kasım ayında ATH yapmış ve sonrasında düşüşe geçmişti.

Bitcoin’in 90 günlük korelasyon katsayısı ve teknoloji göstergesi şu anda 0.67’nin üzerinde ve değer şu ana kadar ulaşılmış en yüksek seviye. Bu rakam 1’e ne kadar yaklaşırsa korelasyon o kadar fazla olur.

Toplam kayıp 1.8 trilyon dolar

Bitcoin geçen sene Kasım ayında ATH yapmış ve 69.000 dolara kadar çıkmıştı. Bitcoin ve pek çok kripto paranın ATH yaptığı Kasım ayında kripto para piyasasının toplam değeri nerdeyse 3 trilyon dolara çıkmıştı. Bu haberin girildiği esnada ise kripto pazarının toplam piyasa değeri 1.2 trilyon dolara kadar düşmüş durumda. Yani 1.8 trilyon dolar piyasadan çıkış yapmış durumda.

Fed’in ileride tekrar faiz oranlarını arttıracağının sinyallerini vermesi üzerine yatırımcılar Bitcoin ve benzeri riski varlıklardan çıkmaya başladı.

Merkez bankaları Covid pandemisi döneminde teşvik adı altında piyasaya pompalanan paraların bugün neden olduğu enflasyonla savaşırken, yatırımcılar da riskli varlıklardan kaçıyor. Bunun neticesinde Bitcoin bu yıl şu ana kadar %40’den fazla düştü.

İlgili Haber:  Milyarder Mike Novogratz: "Bitcoin Fiyatı Bu Seviyenin Altına İnmez!"

Hedge fonları ve para yöneticileri gibi profesyonel yatırımcılar, bir zamanlar bireysel yatırımcıların ve meraklıların alanı olan kripto ticaretinde daha aktif hale geldikçe, kripto para piyasalarındaki hareketler giderek daha geniş eğilimleri takip etti.

Toplam değeri 570 milyar dolara yakın olan kripto para piyasasının yaklaşık üçte birini oluşturan Bitcoin, fiyatının son günde %10’dan, geçen hafta ise %20’den fazla düştüğünü gördü.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum da geçen hafta %20’den fazla değer kaybetti.

Geçen hafta, ABD, İngiltere ve Avustralya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, yükselen fiyatlar ile mücadele etmeye çalışırken faiz oranlarını da yükseltti.

ABD Federal Rezervi, kilit borç verme oranını yarım puan artırarak, 20 yıldan fazla bir süredir en büyük faiz artışını gerçekleştirdi.

Bu, bazı yatırımcılar arasında enflasyonun ve daha yüksek borçlanma maliyetinin küresel ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkisi olabileceğine dair daha fazla endişeyi tetikledi.

Yatırımcılar, Ukrayna’daki savaşın dünya ekonomisi üzerindeki etkisinden de endişe duyuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar