Bitcoin’in Geri Çekilmeleri Sonucunda Gelecek Yıl 100 Bin Dolara Ulaşabilmesi Söz Konusu

Kripto endeks fonu sağlayıcısı Stack Funds, dünkü geri çekilmeyi, Bitcoin’in yukarı yönlü yörüngesine devam etmeden önce ihtiyaç duyulan “sağlıklı bir düzeltme” olarak nitelendirdi.

Bitcoin, yedi hafta üst üste kazanç sağladıktan sonra bu hafta başlarında 19.000 doları aştı. Firmaya göre kripto para birimi, ekim ayından bu yana aşırı alım seviyelerinde bulundu ve bu, düzeltme ihtiyacını daha da destekledi.

Piyasa psikolojisi etrafındaki ölçümleri inceleyen Stack Funds, piyasa katılımcılarının şu anda döngünün ‘inanç’ aşamasında bulunduğunu ve bunun sonunda bir ‘coşku’ aşamasına geçiş yapacağını söyledi.

Firma, iddialarını desteklemek için Glassnode’un, Bitcoin‘in net gerçekleşmemiş kâr/zararına ilişkin verilerini aktardı ve bu verilerin, BTC’nin mevcut fiyatı ile her bir kripto paranın en son zincir üzerinde hareket ettiği zamanı karşılaştırdı.

Tarihsel olarak bakıldığında kârdaki insan sayısı %95’in üzerine çıktığında, bunun piyasaların zirveleri için iyi bir gösterge olduğunu açıklayan Stack Funds, çeşitli piyasa durumlarıyla yüzdelik dilimlerde parametrelerin renk eşlemesini yaparak Bitcoin’in makro çevrimlerinin dökümünün; %75’nin üzerinde ise zindelik, %50 ile %75 aralığında ise inanç, %25 ile %50 aralığında ise iyimserlik, %0 ile %25 aralığında ise umut ve %0’ın altında ise teslim olma anlamına geldiğini açıkladı.

Bitcoin’in bu ay geçtiği ‘inanç’ durumu, 2017 boğa piyasasında bir yıldan fazla bir süre devam etti ve BTC fiyatının 850 dolardan neredeyse 20.000 dolara yükseldiğini gördü. Bu da %2.250’lik bir artışı temsil etti.

Firma, 2017 boğa piyasası modelini BTC’nin şu anki durumuna göre değerlendirerek bu fiyat artışının dörtte birinin bile, döngünün “zindelik” aşamasına girildiğinde Bitcoin’in gelecek yıl 86.000 doların üzerine çıkacağını gösterdiğini öne sürdü.

Kripto tüccarları yükselmenin gerçekleşeceğinden oldukça emin

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, düzeltmenin çoktan dibe vurmuş olabileceğini tahmin ederken diğer analistler de bunun yolda bir aksaklıktan başka bir şey olmadığına inanarak döngünün bu aşaması için %17’lik bir geri çekilmenin oldukça makul olduğunu belirtti.

  Bitcoin Fiyatının Yükseliş İvmesini Koruyabilmesi İçin Geri Çekilmesi Gerekiyor

Kripto camiasından Lark Davis, bu sabah destek seviyelerinin düzeltmeyi 16.500 dolardan durdurmasının uzun sürmediğini belirterek asıl düşüşün bu olup olmadığını sorguladı.

Başka bir kripto tüccarı Mayne of Tether, 70.000’den fazla sayıdaki Twitter takipçisine, geri çekilmenin altcoinler için bazı mükemmel satın alma fırsatları yaratacağını söyledi.

Teklordz takma adlı başka bir tüccar hesabı da geri çekilmenin gerekli olduğunu tweetledi.

Analitik platformu Santiment’ten elde edilen veriler, Bitcoin sahipleri arasında kısa vadeli ve uzun vadeli kâr elde etme oranlarının sırasıyla %15 ve %63 olarak yaygınlaşabileceğini gösterdi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın