26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranı, Çin’in Madencilik Yasağından Sonra Tamamen Toparlanmayı Başardı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Çin, bu yılın başlarında kripto paralara bir yasak uygulayacağını duyurmuş ve bunun sonucunda Bitcoin’in madencilik aktivitesinde çok büyük seviyelerde problemler yaşanmıştı. Çin’deki madencilik şirketleri zorla kapatılmış ve bunun sonucunda bu şirketler de yeni madencilik tesisleri kurmak üzere denizaşırı ülkelere göç etmişti.

Binance indirim kodu

Son gelişme olarak ise, Bitcoin madenciliği söz konusu kripto para yasağından tamamen toparlandı ve madencilik hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) Madenciliği Tamamen Toparlandı

Bu yılın başlarında Çin’in Bitcoin madenciliğine yasak getirmesi ile birlikte dünya üzerinde bulunan madencilerin yaklaşık olarak yarısı faaliyetlerini sona erdirmişti. Bu yasak öncesinde Çin, dünyanın en büyük madencilik tesislerine ev sahipliği yapıyordu. Hash oranı ise, BTC ağındaki tüm madencilerin, ağa katkıda bulunduğu toplam bilgisayar gücünü temsil ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre BTC ağı, Çin’in Mayıs ayında uygulamaya koyduğu tüm kayıpları telafi etmeyi başardı. Son beş ay içerisinde madencilik hash oranı yaklaşık olarak %113 yükseldi.

Madencilerin en sık tercih ettiği denizaşırı konumlardan biri de doğal olarak ABD olmuştu. ABD şu anda, en büyük madencilik şirketlerinden bazılarını kendisine çekmesiyle birlikte dünya üzerinde hash oranına en çok katkı sağlayan ülke olma unvanını ele geçirdi.

ABD’deki en büyük Bitcoin madenciliği tesislerinden biri de Foundry’dir. Çin’in kripto para yasağının ardından şirket, 400 milyon dolar değerindeki madencilik ekipmanını Kuzey Amerika’ya taşımıştı. Şirket yöneticilerinden biri olan Kevin Zhang, şu açıklamaları yaptı: “BTC, Çin tarafından gerçekleştirilen topyekûn bir saldırıyı bertaraf etmeyi başarmıştır.

Çin’in BTC’ye karşı yaptığı kripto para madenciliği yasağı hamlesinden sonra neredeyse hiçbir analist, BTC madenciliği hash oranının 2021 yılı bitmeden eski seviyesine gelebileceğini tahmin bile edememişti. Rhodium Enterprises yöneticisi Marshall Long, BTC madenciliğinin tamamen toparlanabilmesinin büyük bir sürpriz olduğunu belirtti: “Ben, BTC madenciliğinin Çin’in uyguladığı yasak öncesine geri dönmesinin Ocak ayı sonunda ya da Şubat ayı başında gerçekleşeceğini tahmin ediyordum.”

İlgili Haber:  Tesla Bitcoin Yatırımından 101 Milyon Dolar Kâr Ettiğini Açıkladı

Bununla birlikte bazı analistler ise, BTC madenciliğinin eski haline tamamen dönmesinin bir yıldan fazla bir süre alacağını iddia etmişlerdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
En Çok Okunanlar
Send this to a friend