8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Bitcoin Hash Oranı, Çin’in Madencilik Yasağından Sonra Tamamen Toparlanmayı Başardı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin, bu yılın başlarında kripto paralara bir yasak uygulayacağını duyurmuş ve bunun sonucunda Bitcoin’in madencilik aktivitesinde çok büyük seviyelerde problemler yaşanmıştı. Çin’deki madencilik şirketleri zorla kapatılmış ve bunun sonucunda bu şirketler de yeni madencilik tesisleri kurmak üzere denizaşırı ülkelere göç etmişti.

Binance indirim kodu

Son gelişme olarak ise, Bitcoin madenciliği söz konusu kripto para yasağından tamamen toparlandı ve madencilik hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) Madenciliği Tamamen Toparlandı

Bu yılın başlarında Çin’in Bitcoin madenciliğine yasak getirmesi ile birlikte dünya üzerinde bulunan madencilerin yaklaşık olarak yarısı faaliyetlerini sona erdirmişti. Bu yasak öncesinde Çin, dünyanın en büyük madencilik tesislerine ev sahipliği yapıyordu. Hash oranı ise, BTC ağındaki tüm madencilerin, ağa katkıda bulunduğu toplam bilgisayar gücünü temsil ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre BTC ağı, Çin’in Mayıs ayında uygulamaya koyduğu tüm kayıpları telafi etmeyi başardı. Son beş ay içerisinde madencilik hash oranı yaklaşık olarak %113 yükseldi.

Madencilerin en sık tercih ettiği denizaşırı konumlardan biri de doğal olarak ABD olmuştu. ABD şu anda, en büyük madencilik şirketlerinden bazılarını kendisine çekmesiyle birlikte dünya üzerinde hash oranına en çok katkı sağlayan ülke olma unvanını ele geçirdi.

ABD’deki en büyük Bitcoin madenciliği tesislerinden biri de Foundry’dir. Çin’in kripto para yasağının ardından şirket, 400 milyon dolar değerindeki madencilik ekipmanını Kuzey Amerika’ya taşımıştı. Şirket yöneticilerinden biri olan Kevin Zhang, şu açıklamaları yaptı: “BTC, Çin tarafından gerçekleştirilen topyekûn bir saldırıyı bertaraf etmeyi başarmıştır.

Çin’in BTC’ye karşı yaptığı kripto para madenciliği yasağı hamlesinden sonra neredeyse hiçbir analist, BTC madenciliği hash oranının 2021 yılı bitmeden eski seviyesine gelebileceğini tahmin bile edememişti. Rhodium Enterprises yöneticisi Marshall Long, BTC madenciliğinin tamamen toparlanabilmesinin büyük bir sürpriz olduğunu belirtti: “Ben, BTC madenciliğinin Çin’in uyguladığı yasak öncesine geri dönmesinin Ocak ayı sonunda ya da Şubat ayı başında gerçekleşeceğini tahmin ediyordum.”

İlgili Haber:  Çinli Çay Şirketi, Bitcoin Madenciliğine Yatırım Yapıyor

Bununla birlikte bazı analistler ise, BTC madenciliğinin eski haline tamamen dönmesinin bir yıldan fazla bir süre alacağını iddia etmişlerdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever
En Çok Okunanlar