12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Bitcoin’in Hızlı Yükselişi Büyük Bir Çöküşle mi Sonuçlanacak?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

2020 bitcoin için bir patlama yılı oldu. Ana akım yatırımcılardan ve kurumlardan gelen ilgi dalgası, Ocak ayında 7.200 dolar seviyelerinde olan bitcoin fiyatının, 31 Aralık’ta 29.000 doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu (ve ardından Ocak 2021’in başında 34.180 doları gördü). Ancak bu yenilikçi dijital varlık, uzun bir oynaklık geçmişine sahip. Çoğu gözlemci, bu rallinin er ya da geç sonlanacağını bekliyor.

Binance indirim kodu

Bir çöküşün neden (veya belki de ne zaman) olabileceğine dair tahminde bulunabilmek için, Bitcoin’in birçok “patlama” dönemine bakmamız lazım. Patlama dönemi derken fiyatın kısa bir süre içinde dramatik bir şekilde arttığı, ardından çoğu durumda daha da keskin bir şekilde düştüğü zamanı kastediyoruz. Kimileri bu döneme “balon” adını veriyor. Elbette “balon”un olumsuz çağrışımları var. Balon ifadesi, popüler yanılsamaları ve toplu çılgınlığını çağrıştırıyor. Ancak, finansal balonların gerçek inovasyonla ilgili geçici aşırı iyimserliklerde uzun vadede karşılığını almaya devam edebileceğine dair artan bir anlayış var. Bunun örnekleri arasında 1840’ların Demiryolu Çılgınlığı ve 1999’daki Dot-com balonu sayılabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’i destekleyenler, Bitcoin’in volatilite geçmişini, dünyanın kaçınılmaz bir geleceği yakalamasını izlemek olarak görüyor. On yıllık istikrarlı büyüme, en azından şimdilik bu görüşü doğrulamış görünüyor.

Gelin birlikte Bitcoin’in patlama dönemlerine (bazılarının balon dediği) küçük bir yolculuk yapalım.

Şubat 2011: Slashdot’un bitcoin haberi

Zirve: 1.06$ (14 Şubat 2011)
Dip: 0.67$ (5 Nisan 2011)

Şubat 2011’de zirveye çıkan Bitcoin boğa koşusu, muhtemelen bitcoin’in ilk patlama noktasıydı ve gelişimi için son derece önemli bir dönemeçti. Temmuz 2010‘da -ki o zamanlar bitcoin fiyatı 1 dolar bile değildi- bitcoin’in ilk defa teknoloji meraklıların takip ettiği oldukça popüler online haber portali Slashdot‘ta haberi yapıldı. Bu haber ilk olarak Jeff Garzik ve Jed McCaleb gibi önemli geliştiricileri projeye getirdi. Artan ilgi daha sonra 10 Şubat 2011’de Bitcoin’in fiyatını bir dolara yükseltti. O gün “Dolar Parite Günü” olarak anıldı ve daha fazla dikkat çeken ikinci bir Slashdot haberini tetikledi.

Bu temel döngü, Bitcoin pazarının hala önemli bir dinamiğidir: gerçek teknoloji veya altyapı ilerlemeleri fiyatı yükseltir, ardından fiyatın kendisi daha fazla, daha az sürdürülebilir fiyat büyümesi yaratır.

Haziran 2011: Silk Road etkisi

Zirve: 29.58$ (9 Haziran 2011)
Dip: 2.14$ (18 Kasım 2011)

İlk gerçek yıkıcı Bitcoin patlaması 1 Haziran 2011’de, şu an kapanmış haber sitesi Gawker‘de darkweb pazarı Silk Road hakkında bir makale ile başladı. Makale, Bitcoin kullanılarak gizli bir web sitesinde yasa dışı uyuşturucuların nasıl satın alınabileceğini anlatıyordu. (Bitcoin’in izlenemez olduğu inancının yanlış olduğu ortaya çıkmıştı.)

Bu makale ile aynı derecede önemli olan birkaç etken daha vardı. Bitcoin borsalarının açılmaya başlaması bitcoin satın almayı kolaylaştırdı. İlgi ve kolay erişim bir araya gelince, Bitcoin’in fiyatı sadece bir hafta içinde 10 dolardan yaklaşık 30 dolara çıktı. Sonra bir rota belirleyerek aylarca düştü.

Kasım 2013: Bitcoin 1.000 dolar

Zirve: 1.127$ (29 Kasım 2013)
Dip: 172$ (13 Ocak 2015)

Dolar paritesinin önündeki engeli aştıktan üç yıl gibi kısa bir süre sonra Bitcoin, Kasım 2013’ün sonlarında 1.000 doları aşarak başka bir önemli eşiğe yaklaştı. Ama bu çok uzun sürmedi ve fiyat Aralık ortasına kadar neredeyse %50’ye yakın düşüş gösterdi. Bu boğa koşusu, göreceli yapışkanlığıyla dikkat çekiyor: Bitcoin fiyatı bir yıldan biraz daha uzun bir süre içinde nispeten yavaş bir şekilde yeni bir dip gördü, sonra bir yıl boyunca o dipte ilerledi. Fiyatlar ilk seferden sonra üç yıldan fazla bir süre tekrar 1.000 doları kıramadı.

Aralık 2017: Dul bırakan

Zirve: 19.665$ (15 Aralık 2017)
Dip: 3.164$ (15 Aralık 2018)

Aralık 2017 tabiri caizse bitcoin’in dul bırakan lakabını aldığı yıl oldu.

Şimdiye kadarki tüm Bitcoin patlamaları arasında en acımasız ve çılgın olanı buydu. 2017’nin boğa koşusunun öncekilerinden çok büyük bir farkı vardı: altcoinler. Büyük vaatler veren, yeni basılan “alternatif” kripto paralar dalga dalga yayıldı.

Daha da önemlisi, İlk Para Teklifi (ICO) olarak bilinen yeni bir süreç, kurucuların yeni koinleri doğrudan halka satmalarına izin verdi. Bu sadece bir spekülatif çılgınlık değildi, kelimenin tam anlamıyla birbirinden beslenen binlerce ICO’yu yaratan bir balondu.

İlgili Haber:  Üç Yıl Önceki ICO Balonundan Geriye Ne Kaldı?

Bitcoin bu ICO çılgınlığından faydalandı, ancak “egemenliği” veya genel kripto pazarındaki payı, “altcoinlere” olan ilgi arttıkça azaldı.

Elbette her şey gözyaşlarıyla sonuçlandı. Zirveye ulaştıktan sadece bir hafta sonra, Bitcoin %25’ten fazla düştü. Diğer kripto para birimleri daha da düştü. Daha uzun vadede, ICO’ların çoğunun dolandırıcılık olduğu ortaya çıktı ve ICO’lar o zamandan beri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yasadışı menkul kıymet teklifleri olarak geniş ve agresif bir şekilde takip edilmeye başlandı.

İşlerin nasıl kanlı hale geldiğine dair bir örnek vermek gerekirse, SoftBank’ın ünlü Japon teknoloji kralı Masayoshi Son’un 2017 kripto balonunda 130 milyon dolar kaybettiği ve bunun SoftBank’ın değil kişisel parası olduğu iddia ediliyor.

Ama bu kez… faklı?

Bitcoin’in geçmişteki vahşi yolculuklarının gazileri, mevcut yükselişin önemli yönlerden farklı olduğunu savundu. (Elbette, bunu daha önceki artışlarda da duymuştuk.)

Bitcoin savunucuları 2020-21 sezonunun neden farklı olduğunu bir kaç sebebe bağlıyor;

  • Ekosistemde ICO’ların -dolayısıyla- dolandırıcıların olmaması,
  • ABD’nin COVID teşvik paketleri, bitcoin’in enflasyondan koruma tezinin doğrulaması olarak okunuyor,
  • Bitcoin’in bir yatırım olarak cazibesi ve kripto piyasasında düzenlenmiş kurumların ve halka açık şirketlerin varlığı, tamamen yeni bir normallik duygusu yarattı.

Ancak Bitcoin, hala spekülatif ve riskli bir varlıktır. Tarih eğer öğretmense (ve çoğu zaman öyledir) Bitcoin’in aya yolculuğunda geriye doğru birkaç adımdan daha fazlası olacaktır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar