Bitcoin’in İlk Savunucularından Byrne, Twitter Tarafından Engellendi

Patrick Byrne, bir zamanlar Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinde oldukça önemli bir figür olmuştu. Son birkaç ayını ise seçim komplo teorilerini zorlayarak geçirdi.

Haberin Özeti

  • Patrick Byrne, Overstock’un eski CEO’su olarak erken dönem Bitcoin savunucularından biriydi.
  • Şirketi, Bitcoin’i kabul eden ilk büyük perakendeci oldu.
  • Son birkaç aydır ABD seçimleri ile ilgili komplo teorilerini desteklemesi nedeniyle Twitter tarafından engellendi.

Eski Overstock.com CEO’su ve bir Bitcoin evangelisti olan Patrick Byrne, Twitter tarafından kalıcı olarak engellendi.

Engelleme Kararı ABD Seçimleri ile İlgili

Byrne’nin Twitter hesabı Salı günü engellendi. Twitter yetkilileri konu ile ilgili net bir açıklama yapmasa da engelleme kararının 2020 ABD seçimleri ile ilgili olduğu düşünülüyor. Byrne son birkaç aydır seçimle ilgili komplo teorilerini destekleyen açıklamalarda bulunuyordu. ABD Kongre Binasının geçtiğimiz günlerde Trump destekçileri tarafından basılması ile birlikte durum daha da vahim bir hal almıştı.

Twitter da bu süreçte, Trump yanlısı bir komplo grubu olduğu düşünülen Qanon taraftarlarına ait hesapları engellemeye başladı.

12 Ocak’ta yayınlanan bir blog gönderisine göre, Cuma gününden bu yana 70.000 Qanon hesabı kaldırıldı. Twitter, konu ile ilgili, “Bu hesaplar, Qanon grubu ile ilişkili görünüyor ve tamamen komplo teorilerinin yayılması için çalışıyorlar.” açıklamasını yaptı.

Byrne, Qanon’a bağlı olmayabilir ancak gönderileri kolayca “Qanon ile ilişkili” olarak yorumlanabilir.

Byrne, Bir Zamanlar Kripto Para Yıldızıydı

Oysa Byrne çok uzun zaman önce tamamen başka bir şeyle tanınıyordu.

Ocak 2014’te, Byrne yönetiminde olan mobilya satıcısı Overstock.com, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden ve yıllık 1 milyar Dolardan fazla satış yapmayı başaran ilk çevrimiçi perakendeci olmuştu. Byrne, ayrıca, blockchain girişimi Medici Ventures’ın arkasındaki itici güçtü.

  Twitter CEO'su Jack Dorsey, Coinbase'in Apolitik Duruşunu Eleştirdi

Geçen yıl ise bir Rus casusuyla romantik bir ilişki içinde olduğu iddia edildi ve Overstock bünyesinden zorla çıkarıldı. ABD Seçimleri sürecinde ise tartışmalı açıklamaları ile medyada kendine yer buldu.

Seçimlerden sonra ise Byrne’nin seçim sonuçlarının hileli olduğuna dair çeşitli kanıtlar toplayan bir “hacker ve siber suçlu” ekibini finanse ettiği iddia edildi.

Başkan Trump’a oy vermediğini söyleyen Byrne, yine de Kasım ayından bu yana Trump yörüngesinde hareket etti. Ayrıca 18 Aralık’ta Trump ile görüştüğünü de doğruladı.

Donalt Trump geçen hafta Twitter tarafından kalıcı olarak engellendi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın