1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Bitcoin’in İlk Savunucularından Byrne, Twitter Tarafından Engellendi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Patrick Byrne, bir zamanlar Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinde oldukça önemli bir figür olmuştu. Son birkaç ayını ise seçim komplo teorilerini zorlayarak geçirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Patrick Byrne, Overstock’un eski CEO’su olarak erken dönem Bitcoin savunucularından biriydi.
  • Şirketi, Bitcoin’i kabul eden ilk büyük perakendeci oldu.
  • Son birkaç aydır ABD seçimleri ile ilgili komplo teorilerini desteklemesi nedeniyle Twitter tarafından engellendi.

Eski Overstock.com CEO’su ve bir Bitcoin evangelisti olan Patrick Byrne, Twitter tarafından kalıcı olarak engellendi.

Binance indirim kodu

Engelleme Kararı ABD Seçimleri ile İlgili

Byrne’nin Twitter hesabı Salı günü engellendi. Twitter yetkilileri konu ile ilgili net bir açıklama yapmasa da engelleme kararının 2020 ABD seçimleri ile ilgili olduğu düşünülüyor. Byrne son birkaç aydır seçimle ilgili komplo teorilerini destekleyen açıklamalarda bulunuyordu. ABD Kongre Binasının geçtiğimiz günlerde Trump destekçileri tarafından basılması ile birlikte durum daha da vahim bir hal almıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Twitter da bu süreçte, Trump yanlısı bir komplo grubu olduğu düşünülen Qanon taraftarlarına ait hesapları engellemeye başladı.

12 Ocak’ta yayınlanan bir blog gönderisine göre, Cuma gününden bu yana 70.000 Qanon hesabı kaldırıldı. Twitter, konu ile ilgili, “Bu hesaplar, Qanon grubu ile ilişkili görünüyor ve tamamen komplo teorilerinin yayılması için çalışıyorlar.” açıklamasını yaptı.

Byrne, Qanon’a bağlı olmayabilir ancak gönderileri kolayca “Qanon ile ilişkili” olarak yorumlanabilir.

Byrne, Bir Zamanlar Kripto Para Yıldızıydı

Oysa Byrne çok uzun zaman önce tamamen başka bir şeyle tanınıyordu.

Ocak 2014’te, Byrne yönetiminde olan mobilya satıcısı Overstock.com, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden ve yıllık 1 milyar Dolardan fazla satış yapmayı başaran ilk çevrimiçi perakendeci olmuştu. Byrne, ayrıca, blockchain girişimi Medici Ventures’ın arkasındaki itici güçtü.

İlgili Haber:  Bitcoin Yükselirken Kripto Paranın Küresel Piyasa Değeri 2 Trilyon Dolara Yaklaşıyor

Geçen yıl ise bir Rus casusuyla romantik bir ilişki içinde olduğu iddia edildi ve Overstock bünyesinden zorla çıkarıldı. ABD Seçimleri sürecinde ise tartışmalı açıklamaları ile medyada kendine yer buldu.

Seçimlerden sonra ise Byrne’nin seçim sonuçlarının hileli olduğuna dair çeşitli kanıtlar toplayan bir “hacker ve siber suçlu” ekibini finanse ettiği iddia edildi.

Başkan Trump’a oy vermediğini söyleyen Byrne, yine de Kasım ayından bu yana Trump yörüngesinde hareket etti. Ayrıca 18 Aralık’ta Trump ile görüştüğünü de doğruladı.

Donalt Trump geçen hafta Twitter tarafından kalıcı olarak engellendi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar