Bitcoin’in Lebron James’e Benzetilmesinin Nedeni Ne?

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, ekonomist Marc Friedrich ile yaptığı bir röportajda, Bitcoin’in 2015 veya 2017’deki pozisyonlarıyla aynı pozisyonda olmadığını ve Bitcoin (BTC) aleyhine dört yıl önce geçerli olan argümanların artık geçerli olmadığını söyledi.

Bitcoin Lebron’a hangi açıdan benziyor?

Bitcoin; altyapı, temeller ve benimseme açısından 2017 zirvesinden bu yana katlanarak büyüdü. Geçen yıl itibariyle kurumlar, BTC’yi bir değer deposu ve enflasyon koruması olarak görmeye başladı.

2017’de eleştirmenler, Bitcoin‘in çok değişken olduğunu ve yeni bir aşamada olduğu için sıfıra düşme riski taşıdığını söylüyordu. Saylor, bu argümanların şu andaki pozisyonla daha az alakalı olduğunu ve BTC’nin üç yılda önemli ölçüde gelişme kaydettiğini vurguladı.

Saylor, Lebron James’in 8-18 yaşları arasında basketbol oynadığını ancak tüm zamanların en iyilerinden birine dönüşmek için olgunlaşması gerektiğini hatırlatarak Bitcoin’in de benzer bir dönemden geçtiğini açıkladı.

Orijinal Bitcoin ve kripto topluluğunun “riskli, uçucu, sıfıra gidebilir” gibi korkularına ve endişelerine doğrudan değinmenin önemli olduğunu belirten Saylor, bu korkuları taşıyan insanlara Lebron James hatırlatması yaparak James’in 9-18 yaş arası basketbol oynadığını ve yetenekli olduğunu ama öte yandan değişken ve istikrarsız olduğunu dile getirdi. Buna rağmen James’in büyüdüğünü ve büyük bir basketbolcu olduğunu söyleyen CEO, yıldızın, 18-28 yaşları arasında yoluna çıkan herkesi ve her şeyi mahvettiğinin altını çizdi.

Bitcoin’in 2017’den beri gördüğü en büyük değişikliklerden birinin piyasa yapısı olduğu kaydedildi. Üç yıl önce BitMEX gibi perakende platformları, türev piyasasında baskın oyunculardı.

Chicago Ticaret Borsası (CME) gibi kurumsal platformlar, önde gelen perakende odaklı borsalara benzer hacimleri tutarlı bir şekilde işledi. 4 Aralık itibarıyle CME’nin BTC vadeli işlem piyasasının 1.14 milyar dolarlık açık pozisyonunun, Binance Vadeli İşlemler, Bybit, Huobi ve BitMEX’ten daha yüksek olduğu kaydedildi.

  Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketliliğinin 2021'de Sıkıcı Olması Bekleniyor

Zincir içi veriler, Bitcoin blok zincirindeki büyük işlemlere dayalı olarak kurumsal büyümede önemli bir artış olduğunu gösterdi.

Büyük BTC işlemleri bu yıl ikiye katlandı

IntoTheBlock’un verilerine göre, değeri 100.000 doların üzerinde olan işlemlerin sayısı geçen yıl iki kat artış gösterdi. Analistler, bunun Bitcoin blok zincirinde yaşanan kurumsal faaliyetteki artışın bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ayrıca son 12 ayda hacim eğilimlerinde ve zincir üzerindeki verilerde yaşanan gözle görülür değişiklik göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin’in yüksek bir kurumsal büyüme gördüğü belirtildi.

Bitcoin blok zincirinde günlük bazda kaydedilen 100.000 doların üzerindeki işlem sayısının, bir yıl öncesine göre iki kattan fazla arttığını ifade eden analistler, bunlar üzerinde aktarılan toplam hacmin de aynı dönemde 6 kat bir büyüme yaşadığını ifade etti.

Saylor gibi yatırımcılar, Bitcoin pazarına önemli kurumsal katılım olduğu gerçeği de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere dayanarak BTC’nin yerleşik bir değer deposuna dönüştüğünden ve bunun ana akım yatırımcılarla algısını geliştirdiğinden emin hale geldi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın