Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto Neden Anonim Kalmayı Tercih Etti?

0
672

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in kurucusu erkek, kadın kişi ya da kişiler kimliklerini hâlen ortaya çıkarmadı. Peki, Satoshi Nakamoto neden anonimliği seçti dersiniz?

Binance indirim kodu

Satoshi Nakamoto olarak da bilinen Bitcoin’in kurucusunun gerçek kimliği henüz bilinmemektedir. Aslında Satoshi’nin anonim kalmaya karar vermesinin birçok nedeni bulunmakta. Şimdiye kadar özerk yönetim, etik kaygılar, kişisel güvenlik ve CIA komplolarının hepsi birer olası açıklamalar olarak tartışıldı. Bu haberde bu konuda ortaya atılan iddiaları sizin için derledik.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

On yıldır hayatımızda olan Bitcoin, artık dünyanın en büyük para birimlerinden biri haline geldi. Buna rağmen Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kimliği bunca zaman gizli kaldı.

Yıllar içinde Satoshi’nin gerçek kimliği çeşitli spekülasyonların konusu olmuştur ve birçok isim öne sürülmüştür. Bunun sebepleri pek de sürpriz olmasa gerek; insanlar her zaman gizemi sever. Bir diğer sebebi de Bitcoin’in kurucusu Satoshi’nin ilk günlerden elde ettiği ve piyasaları etkileyebilecek olan dev kripto para miktarı olabilir.

Satoshi’nin kimliğini nasıl gizli tuttuğu hakkında bir fikrimiz olabilir, peki neden gizli tuttuğunu gerçekten biliyor muyuz?

Bitcoin’i merkezi yapı olmadan yönetebilmek için

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, hepimiz Satoshi’nin üçüncü taraflara veya hükümete güvenmeyen bir para birimi vizyonu ile harekete geçtiğini biliyoruz. Aslında tam da bu anonim Satoshi sayesinde Bitcoin’in yaratılma fikri ve felsefesi korunuyor. Çünkü “ihtiyaç duyulan şey güven değil, kriptografik kanıtlara dayanan bir elektronik ödeme sistemidir ve herhangi iki tarafın güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan, doğrudan birbirleriyle işlem yapmasına izin verir.”

Satoshi’nin buradaki niyeti göz önüne alındığında anonimliğini korumanın nasıl da gerekli olduğu görebiliriz. Kripto yaratıcıları, kendi madeni paralarının etrafında büyüyen topluluklar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve bu da geçmişte birçoğunun huzursuzluk duymasına neden olmuştur.

İlgili Haber:  Bitcoin Bu Hafta 4 Milyar Dolarlık Büyük Bir Deprem İçin Hazırlanıyor

Bitcoin’in karanlık tarafı

Bir başka teoriye göre, Nakamoto’nun kimliğini açığa çıkardığında yetkililerin Bitcoin’in yaratıcısının peşinden geleceğini bilmesiydi. Bitcoin, bugün hepimizin bildiği, son derece başarılı bir kripto para birimi olabilir, ancak bu, devlet para birimlerine alternatif olarak dünyadaki ilk girişim değildir; 2011 yılında Bernard von NotHaus, kendi özel para birimi olan Liberty Dollar’ı yapmaktan, sahip olmaktan ve satmaktan mahkûm edilmişti.

Hükümetler genellikle egemenliklerine ve para politikalarına yönelik tehditlerin ortaya çıkmasından pek de hoşlanmazlar. Bu durumda Bitcoin’in kendisini yasaklamasalar bile, kurucusu için muhtemel bazı problemler çıkarabilirler. Tabi onu nerede bulabileceklerini bilirlerse.

Bir elin nesi, iki elin sesi

Burada bahsedilen bir diğer olasılık daha var: belki de Satoshi Nakamoto bir kişi değil, çok fazla!

Kim bilir belki de çoklu hesaptan birileri şu anda milyarlarca dolar değerinde olan bir kripto para birimi yaratıyor ve hepsi de izlerini tamamen gizliyor. Her ne kadar Satoshi, 37 yaşında bir Japon olduğunu iddia etse de, Bitcoin’in orijinal dokümantasyonu mükemmel bir İngilizce ile yazılmıştır ve e-posta adresinin bir Alman sağlayıcıdan geldiği iddia edilmektedir.

Eğer komplo teorilerine seven bir tipseniz, burada sizin seveceğiniz tarzda bazı iddialar da var: Bazıları Satoshi Nakamoto’nun arkasında aslında Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) olduğunu söylüyor. CIA hipotezine göre, Satoshi Nakamoto kelime olarak “merkezi istihbarat” anlamına geliyor ve halen hiç kimsenin Nakamoto’nun kim olduğunu bilmemesi, Bitcoin’in istihbarat uzmanları tarafından yaratıldığının açık bir işareti olarak görülüyor.

Peki bir gün Bitcoin devriminin arkasında kimin olduğunu gerçekten bilecek miyiz? Muhtemelen hayır. O zaman asıl soruya gelelim, Bitcoin’in arkasında kimin olduğu şu noktada önemli mi? Cevap hayır, muhtemelen artık önemli değil. Bitcoin yaratıcısını çoktan aştı ve hiçbir yere gitmiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?