27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Bitcoin’in Para Birimi Olamayacağını Savunan BIS, El Salvador’un Kararını “Oldukça İlginç Bir Deneyim” Olarak Nitelendirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

BIS (Bank for International Settlements – Uluslararası Ödemeler Bankası) İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesine dair açıklamalarda bulundu. Coeure, kararın oldukça “ilginç bir deneyim” olacağını dile getirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador, iki gün önce Yasama Meclisinin onayıyla birlikte Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.
  • BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure ise bu kararın, oldukça ilginç bir deneyime yol açacağını belirtti.
  • Coeure, geçtiğimiz aylarda BIS tarafından yapılan testlerde, Bitcoin’in resmi para birimi olarak “başarısız” bulunduğunu hatırlattı.

Aynı zamanda BIS’in yürütme komitesinin de üyesi olan İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemesini “ilginç bir deneyim” olarak nitelendirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Bitcoin, Son Derece Spekülatif Bir Varlık”

Ceoure konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gerçekten de ilginç bir deneyim olacak. BIS’de yaptığımız testlerde, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak başarılı bulmadığımızı gördük. Bitcoin son derece spekülatif bir varlıktır ve bu doğrultuda katı bir şekilde düzenlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz hafta Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında, lider kripto parayı resmi para birimi haline getirme planlarını açıklamış ve bu anlamda Meclis’e bir tasarı sunacağını dile getirmişti. Keza söz konusu tasarı, bundan iki gün önce, El Salvador Yasama Meclisi tarafından onaylandı.

Bitcoin, Para Birimi Olarak Girdiği Testte Başarısız Bulundu

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Coeure, daha öncesinde de CBDC’ler, dijital inovasyon ve kripto teknolojisinin değeri ile ilgili çeşitli açıklamalar yapmıştı.

El Salvador’un Bitcoin kararı, BIS İnovasyon Merkezinin ilgisini çekmiş gibi görünüyor; ancak kurum, Mart ayında yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in değişken fiyatı nedeniyle para birimi olarak hizmet vermesinin mümkün olmadığını belirtmişti.

İlgili Haber:  İki Önemli Gelişme: Bitcoin 15.000'i Geçti ve FBI 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Ele Geçirdi

Ek olarak, geçtiğimiz gün içinde IMF de, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararıyla ilgili bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal kaygısı olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar