Bitcoin’in Para Birimi Olamayacağını Savunan BIS, El Salvador’un Kararını “Oldukça İlginç Bir Deneyim” Olarak Nitelendirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

blank

BIS (Bank for International Settlements – Uluslararası Ödemeler Bankası) İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesine dair açıklamalarda bulundu. Coeure, kararın oldukça “ilginç bir deneyim” olacağını dile getirdi.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador, iki gün önce Yasama Meclisinin onayıyla birlikte Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.
  • BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure ise bu kararın, oldukça ilginç bir deneyime yol açacağını belirtti.
  • Coeure, geçtiğimiz aylarda BIS tarafından yapılan testlerde, Bitcoin’in resmi para birimi olarak “başarısız” bulunduğunu hatırlattı.

Aynı zamanda BIS’in yürütme komitesinin de üyesi olan İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemesini “ilginç bir deneyim” olarak nitelendirdi.

“Bitcoin, Son Derece Spekülatif Bir Varlık”

Ceoure konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gerçekten de ilginç bir deneyim olacak. BIS’de yaptığımız testlerde, Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak başarılı bulmadığımızı gördük. Bitcoin son derece spekülatif bir varlıktır ve bu doğrultuda katı bir şekilde düzenlenmelidir.” ifadelerini kullandı.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz hafta Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferansında, lider kripto parayı resmi para birimi haline getirme planlarını açıklamış ve bu anlamda Meclis’e bir tasarı sunacağını dile getirmişti. Keza söz konusu tasarı, bundan iki gün önce, El Salvador Yasama Meclisi tarafından onaylandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin, Para Birimi Olarak Girdiği Testte Başarısız Bulundu

BIS İnovasyon Merkezi başkanı Coeure, daha öncesinde de CBDC’ler, dijital inovasyon ve kripto teknolojisinin değeri ile ilgili çeşitli açıklamalar yapmıştı.

El Salvador’un Bitcoin kararı, BIS İnovasyon Merkezinin ilgisini çekmiş gibi görünüyor; ancak kurum, Mart ayında yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in değişken fiyatı nedeniyle para birimi olarak hizmet vermesinin mümkün olmadığını belirtmişti.

Ek olarak, geçtiğimiz gün içinde IMF de, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etme kararıyla ilgili bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal kaygısı olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend