Bitcoin’in Piyasa Değeri 600 Milyar Doları Geçti

Kazançlarla dolu bir 2020'yi geride bırakan bitcoin, 2021 yılına da yükselişle başladı ve piyasa değeri 600 milyar doları geçti.

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Kısa tarihinin en kazançlı yıllarından birini geride bırakan Bitcoin aniden tekrar yükseldi. Psikolojik seviye olarak görülen 30.000 doları aşan bitcoin’in toplam değeri 600 milyar doları geçti.

blank

Bitcoin fiyatı, yalnızca 2021’in ilk iki gününde yaklaşık %10 arttı. Böylece bitcoin yılın en iyi performans gösteren varlıklarından biri olma konusundaki iddiasını vurgulamış oldu. Bitcoin, bu son artışla ödeme devi Visa’nın piyasa değerini geride bıraktı.

blank

Bitcoin ve kripto para topluluğu son fiyat artışını coşkuyla izlerken yatırımcılar şimdiden rallinin ne kadar devam edeceğini sormaya başladı. Akıllardaki bir diğer soru da Bitcoin’in, değeri 600 milyar doların üstünde olan Facebook, Microsoft, Google ve Apple’ı geçip geçmeyeceği.

Bitcoin öncüsü ve Crypto Finance Group Yönetim Kurulu üyesi Marc Bernegger, “Noel’den bu yana bitcoin’in muazzam fiyat artışı, dijital varlıklar için bir sonraki yukarı doğru döngünün başlangıcı olabilir” dedi. “Geçmişle karşılaştırıldığında, dijital varlıkları satın alan bireysel yatırımcıların yanı sıra bitcoin’e yeni ve gelişmekte olan bir varlık sınıfı olarak bakan kurumsal yatırımcı sayısında artış görmek mümkün.”

Bitcoin’in sıradaki hedefi Tesla’yı geçmek

Bitcoin fiyatı, 25 Aralık’tan bu yana %20 arttı. 2020’nin tamamında ise %300’ün üzerinde kazanç sağladı. Bitcoin’in yükselişi, PayPal’ın ekim ayındaki açıklamasıyla destek buldu.

Bu ralli, Ekim ayında 200 milyar doların altında olan dolaşımdaki tüm bitcoin tokenlerinin toplam piyasa değerini 600 milyar doların üzerine çıkardı. Böylece bitcoin bu hafta Visa’nın 511 milyar dolarlık piyasa değerini geride bıraktı.

Bitcoin’in sıradaki hedefi Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın 668 milyar dolarlık değerini geçmek.

Bitcoin’in toplam değerinin Tesla’nın mevcut piyasa değerinin üstüne çıkması için bitcoin’in 36.000$’a çıkması gerekiyor. Bu, bitcoin ve kripto para topluluğundaki birçok kişinin daha geç olmasını beklediği bir şeyken yakın zamanda gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kripto veri şirketi Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, bitcoin’in beklentileri sorulduğunda 2021’in sonuna kadar bitcoin’in token başına 150.000 dolar değerinde olacağı yönünde ekim ayında yaptığı tahminine işaret etti.

Bu, bitcoin’e 2,7 trilyon dolarlık bir piyasa değeri kazandırır. Böyle bir durumda bitcoin, Facebook’un 778 milyar, Google’ın 1.1 trilyon, Amazon’un 1.6 trilyon, Microsoft’un 1.7 trilyon ve Apple’ın 2.3 trilyon dolarlık piyasa değerlerini geride bırakır.

Bitcoin satın alma uygulaması Swan Bitcoin’in CEO’su Cory Klippsten, “Benim görüşüm, bu on yılda bir bitcoinin 1 milyon dolardan fazla değeri olacağı yönünde” dedi. “Yine de bu seviyeye ulaşmak için izleyeceği yol hakkında hiçbir fikrim yok. Fikri olduğunu söyleyenleri dinlememeniz konusunda da sizi uyarıyorum.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Klippsten’ın beklentisi doğru çıkıp bitcoin 1 milyon dolara ulaşırsa, bitcoin’in toplam değeri 18 trilyon doların üzerinde olacaktır.

Ancak Selkis, potansiyel yatırımcıları “bir plana sahip olmaları ve buna bağlı kalmaları konusunda uyardı. “Aksi takdirde bitcoin fiyatı aniden düşerse duygularınız devreye girecek.”

Bitcoin fiyatı oldukça değişken bir seyir izliyor. Sadece birkaç dakika içinde çift haneli yüzdelerle değişim yaşanabiliyor.

Bitcoin için orta ve uzun vadede iyimserlik hakim

Birçok bitcoin ve kripto yatırımcısı yakın gelecekte bir düzeltme görmeyi bekliyor. Yine de yatırımcıların çoğu 2021 için iyimser.

Marc Bernegger: “Sadece birkaç gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra sağlıklı bir kısa vadeli düzeltme görmek beni şaşırtmaz. Ancak profesyonel ve spekülatif olmayan yatırımcılardan gelen yoğun talep nedeniyle orta vade ve özellikle uzun vade için hala oldukça olumluyum.”

Klippsten de potansiyel yatırımcıları Bitcoin piyasasına girmeden önce araştırma yapmaları konusunda uyardı.

Swan Bitcoin’i kripto paranın nasıl çalıştığı konusunda farkındalık yaratmak için kullanan Klippsten, “Her zaman olduğu gibi, bildiğiniz şeylere yatırım yapmak daha iyi sonuçlar verir. Bu durum bitcoinde de farklı değil” dedi.

“İnsanların Bitcoin protokolünde depolamayı tercih ettikleri değer miktarı genellikle bitcoin anlayışları ile ilişkilidir. Anlamadığınız çok şey satın alırsanız, çok daha yüksek ve düşük fiyata satma olasılığınız artar. Hızlı kar elde etme umuduyla bir ticaret yapmaktan ziyade, eğitim sürecinizin bir parçası olarak biraz Bitcoin satın almak daha faydalı olacaktır.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Beyzbol Efsanesi Willie Mays, Kendi NFT Koleksiyonunu Satışa Çıkardı

Beyzbol ikonu Willie Mays, hayatından ve kariyerinden çeşitli izler taşıyan NFT koleksiyonunu yayınlamak için Costacos Collection ile işbirliği yaptı. Haberin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend