30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Piyasa Değeri Facebook’u Geride Bıraktı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Facebook’un uzun bir süre çevrimdışı kalması merkezi yazılımların zayıflığını da bir bakıma kanıtlamış oldu. Söz konusu durum, Facebook’un piyasaya süreceği Diem adlı kripto para konusunda da endişelere neden oluyor. Bununla birlikte Bitcoin ise boğa koşusuna devam ediyor.

Binance indirim kodu

929 milyar dolar toplam piyasa değerini aşan Bitcoin, dünyanın en büyük varlık sınıfları arasında sekizinci sıraya yükseldi. Bu başarıya 4 Ekim tarihinde ulaşan dünyanın en büyük kripto parası, Facebook’un sekizinci sıradaki yerini elinden aldı. Bu değişimin iki önemli nedeni vardı. Bunlardan ilki, sosyal ağ devi Facebook’un kısa bir süre önce saatlerce çevrimdışı kalmasından dolayı piyasa değerinin %5’inin bir gecede silinmesiydi. Bir güncelleme nedeniyle oluşan problem ile birlikte şirket çalışanlarının bile sisteme giriş yapmada zorlandığı haberlerinin çıkmasıyla beraber bu tür bir düşüş yaşandı. Olay sırasında Facebook, Instagram ve WhatsApp yaklaşık olarak 8 saat boyunca offline kaldı.

Binance indirim kodu

Buna ek olarak Bitcoin fiyatı son günlerde etkileyici bir çıkış da sergiliyor. Haftalık olarak %17’lik bir yükseliş kaydeden BTC, günlük bazda ise bu yazının yazıldığı anlarda pozitif bölgede %3’lük bir artış yaşadı. 929 milyar dolar piyasa değerine ulaşan BTC, 1 trilyon dolarlık psikolojik sınıra hiç de uzak değil. Bu baraj ilk olarak bu yılın Şubat ayında aşılmıştı ancak Mayıs ayındaki çöküş ile beraber tekrardan düzeltme havasına girilmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tabii ki Bitcoin ve Facebook tamamen farklı varlık sınıfları ve yalnızca bir dereceye kadar karşılaştırılabilirler. İki varlığın aralarındaki en önemli fark, BTC’nin bir nakit akışı oluşturmaması ve gelir elde etmemesi olarak özetlenebilir.

Bitcoin Sürekli Çalışıyor, Libra Çevrimdışı Olduğunda Ne Olacak?

Facebook grubunun uzun bir süre çevrimdışı kalması, şirketin kendisine ait para birimi çıkarma çalışmalarına da dikkat çekilmesine neden oldu. Limenya.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, sosyal medya devi Diem adında (önceki adı Libra) kendisine ait bir dijital para birimini piyasaya sürmek istiyor. Sosyal ağların sekiz saat boyunca çevrimdışı kalması bir nebze tolere edilebilir olsa da, bir ödeme ve para sisteminin bu kadar uzun bir süre boyunca çalışmaması daha büyük sıkıntılara neden olacaktır.

İlgili Haber:  Küresel Bitcoin Yasağı Kaçınılmaz Bir Hale mi Gelecek?

Konuyla ilgili olarak Bitcoin’in hayata geçtiğinden bu yana çevrimiçi olma oranının %99.99 olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. 2010 ve 2013 yıllarındaki sırasıyla 8 ve 6 saatlik kesintiler dışında BTC ağı durmaksızın sürekli çalıştı. Aslına bakılırsa merkezsiz sistemlerin güçlü olduğu noktalardan birini de bu konu oluşturuyor. Tek bir hata yüzünden sistemin çalışmaması gibi bir olayın bu tür ekosistemlerde mümkün olmamasından dolayı, merkezsiz sistemler merkezi sistemlere göre bu konuda büyük bir avantaja sahip.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar