29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Sadece Bir Saat İçinde %2 Düşmesinin 3 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) fiyatı bugün yaşadığı keskin bir düzeltmeyle birlikte bir saatten kısa bir süre içerisinde %2’lik düşüş yaşadı ve kripto tüccarlarını hazırlıksız yakaladı. Tesadüfen, CME Bitcoin vadeli işlemler piyasası da yeni bir boşlukla açıldı ve 13.100 dolar bölgesini satıcılar için ilgi çekici bir alan haline getirdi.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatındaki ani düşüşü üç teknik neden tetiklemiş oldu: CME açığı, büyük direnç ve aylık hareketli ortalamalar.

Binance indirim kodu

Dört adet CME Bitcoin vadeli işlem açığı mevcut

CME Bitcoin vadeli işlem piyasası hafta sonları ve tatillerde kapandığı için BTC’nin o günlerde büyük bir fiyat hareketi görmesi durumunda bu, CME ile kripto para birimi borsaları arasında bir boşluk ortaya çıktığı anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tüccarların neden CME vadeli işlem boşluklarını doldurmak için hareket ettiklerine dair kapsamlı bir teori olmasa da tarihsel olarak çoğu CME Bitcoin boşluğu dolduruluyor.

Ekim ayından bu yana Bitcoin güçlü bir yükseliş yaşarken hafta sonu boyunca, piyasa daha az aktif hale geldikçe BTC’nin hacmi de düşme eğilimi göstermeye başladı. Ancak son birkaç ayda BTC, hacimde bir düşüş olmadan sürekli olarak yukarı doğru hareket etmişti.

Sonuç olarak bu, arka arkaya dört CME boşluğunun oluşmasına yol açtı. Geçen ay her bir haftalık kapanış, Bitcoin için nadir görülen yeni bir CME boşluğunun meydana gelmesine neden oldu. BTC’nin hafta sonları bu denli hızlı hareket etmesi art arda yeni boşlukların oluştuğu anlamına geldi.

13.100 dolar, 12.970 dolar, 11.505 dolar ve 11.100 dolar olarak bulunan bu boşluk alanları, satıcılar için ilgi seviyeleri olarak değerlendirildi. Tesadüfen, 12.970 ile 13.100 ABD doları aralığı, hareketli ortalamalar açısından önemli bir alan olarak kabul edildi.

İlgili Haber:  Bitcoin: Uluslararası İlişkilerde Yeni Bir Aktör!

Bir sonraki kısa vadeli Bitcoin aylık hareketli ortalaması 12.500 doların altında

Aylık Bitcoin tablosunda, bir sonraki kısa vadeli hareketli ortalamanın 5 gün sürmesi öngörülüyor. Tarih boyunca, boğa piyasalarında dahi, bir yükselişin devamından önce aylık grafikte en az bir adet kısa vadeli hareketli ortalamanın baş gösterdiği biliniyor.

Bitcoin, ekim ayının başından bu yana hızla yükseldi ve 11.775 dolardan 13.500 dolara çıkarak %25’ten fazla artış gösterdi. Yükseliş trendinin hızı, BTC’nin daha yüksek zaman dilimi çizelgelerinde net destek seviyeleri oluşturamadığı anlamına geliyordu.

Geçtiğimiz iki ayda Bitcoin yükseliş modelini tekrarladı ve ardından bunu kısa bir konsolidasyon dönemi izledi. Günlük grafikte ise bu, net destek ve direnç seviyeleri oluşturarak yükselişi öncekilere kıyasla sürdürülebilir hale getirdi.

Haftalık ve aylık grafikte Bitcoin hala kayda değer kısa vadeli hareketli ortalamalardan uzak kalmaya devam ederken en yakın hareketli ortalamanın 5 günlük ve yaklaşık 12.200 dolar olması bekleniyor.

BTC büyük bir direnç seviyesinden çıktı

Bitcoin, Aralık 2017’den bu yana ilk kez 31 Ekim’de 14.000 dolar direnç seviyesini test etti. Böylesine büyük bir yükseliş ve önemli bir ölçüde yeniden test edilmenin ardından keskin bir geri dönüş bekleniyordu.

Bazı tüccarlar, bu %2’lik düşüş gerçekleştiğinde Bitcoin fiyat düşüşünün yoğunluğuna şaşırdıklarını söyleseler de vadeli işlemler piyasasının yüksek açık pozisyonlarını gördüklerinde, hareketin daha mantıklı olduğunu kabul ettiler.

CL olarak bilinen anonim bir kripto tüccarı da bu hareketin kendisini ilk başta şaşırttığını itiraf etse de ardından görülen açık pozisyonun böyle bir hareketi haklı çıkaracak kadar yüksek olduğunu ifade etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar