26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Bitcoin’in S&P 500 ve Nasdaq ile Korelasyonu Son 18 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Yeni bir araştırmaya göre, Bitcoin ile iki büyük hisse senedi endeksi olan S&P 500 ve Nasdaq arasındaki korelasyon 18 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Binance indirim kodu

Tarihsel olarak baktığımızda Bitcoin, hisse senedi endeksleri ve altın gibi emtialar dahil olmak üzere geleneksel varlık sınıflarıyla bugüne kadar nispeten düşük bir korelasyon gösterdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bununla birlikte, son haftalarda, Bitcoin’in iki ana endeksle (S&P 500 ve Nasdaq) korelasyonu yükselişe geçmiş durumda.

Dün yayınlanan yeni bir rapora göre, Bitcoin S&P 500 ve Nasdaq ile Temmuz 2020’den bu yana en yüksek korelasyona sırasıyla 0.61 ve 0.58 değerleriyle ulaştı.

Korelasyon katsayısı genellikle -1 ile 1 arasında bir sayı olarak verilir.

Korelasyon -1’e ne kadar yakınsa, negatif korelasyon o kadar güçlüdür (yani, Bitcoin ve hisse senetlerinin fiyatı zıt yönlerde hareket etme eğilimindedir).

Korelasyon 1’e ne kadar yakın olursa, pozitif korelasyon o kadar güçlü olur (iki değişken aynı yönde hareket etme eğilimindedir, bu da Bitcoin’in hisse senetlerini yakından takip ettiği anlamına gelir).

bitcoin korelasyon

Bitcoin, hisse senetleri ve Fed

Yüksek korelasyonun farklı nedenleri olabilir. Yayınlanan rapor, Fed’in Aralık ayında yaptığı toplantının tutanaklarının yayınlanmasının ardından geçen haftaki olaylara açıkça işaret ediyor.

Fed tutanakları, ABD merkez bankasının Mart ayı ortasına kadar faiz oranlarını artırmayı düşündüğünü ortaya koymuştu.

Raporda, Fed’in Aralık toplantısının küresel finans piyasaları üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna ve piyasaların sıkı para politikası ihtimaline hızlı tepki verdiğine değinildi.

S&P 500, 2022 başından bu yana %2.63 oranında değer kaybederken, teknoloji odaklı Nasdaq, bu süre boyunca değerinin %5.62’sini kaybetti.

Aynı zamanda, Pazartesi günü kısa bir süreliğine 40.000 doların altına düşen Bitcoin, yılın başından bu yana %9.79 düşüşle 41.830 dolardan işlem görüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Balinaları 40.000 Doların Zirve Olmadığını ve Boğa Koşusunun Daha Yeni Başladığını Düşünüyor

Raporda, “piyasalardaki son oynaklık sırasında, yatırımcılar arasında güvenli liman olarak tanımlanan altın ile korelasyonu geçen yıl Eylül ayından bu yana negatif kalmasına rağmen, Bitcoin bir risk varlığı gibi güçlü bir şekilde davrandı.” denildi.

Ancak bu korelasyonun devam edip etmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend