2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin’in S&P 500 ve Nasdaq ile Korelasyonu Son 18 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Yeni bir araştırmaya göre, Bitcoin ile iki büyük hisse senedi endeksi olan S&P 500 ve Nasdaq arasındaki korelasyon 18 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Binance indirim kodu

Tarihsel olarak baktığımızda Bitcoin, hisse senedi endeksleri ve altın gibi emtialar dahil olmak üzere geleneksel varlık sınıflarıyla bugüne kadar nispeten düşük bir korelasyon gösterdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bununla birlikte, son haftalarda, Bitcoin’in iki ana endeksle (S&P 500 ve Nasdaq) korelasyonu yükselişe geçmiş durumda.

Dün yayınlanan yeni bir rapora göre, Bitcoin S&P 500 ve Nasdaq ile Temmuz 2020’den bu yana en yüksek korelasyona sırasıyla 0.61 ve 0.58 değerleriyle ulaştı.

Korelasyon katsayısı genellikle -1 ile 1 arasında bir sayı olarak verilir.

Korelasyon -1’e ne kadar yakınsa, negatif korelasyon o kadar güçlüdür (yani, Bitcoin ve hisse senetlerinin fiyatı zıt yönlerde hareket etme eğilimindedir).

Korelasyon 1’e ne kadar yakın olursa, pozitif korelasyon o kadar güçlü olur (iki değişken aynı yönde hareket etme eğilimindedir, bu da Bitcoin’in hisse senetlerini yakından takip ettiği anlamına gelir).

Bitcoin, hisse senetleri ve Fed

Yüksek korelasyonun farklı nedenleri olabilir. Yayınlanan rapor, Fed’in Aralık ayında yaptığı toplantının tutanaklarının yayınlanmasının ardından geçen haftaki olaylara açıkça işaret ediyor.

Fed tutanakları, ABD merkez bankasının Mart ayı ortasına kadar faiz oranlarını artırmayı düşündüğünü ortaya koymuştu.

Raporda, Fed’in Aralık toplantısının küresel finans piyasaları üzerinde güçlü bir etkisi olduğuna ve piyasaların sıkı para politikası ihtimaline hızlı tepki verdiğine değinildi.

S&P 500, 2022 başından bu yana %2.63 oranında değer kaybederken, teknoloji odaklı Nasdaq, bu süre boyunca değerinin %5.62’sini kaybetti.

Aynı zamanda, Pazartesi günü kısa bir süreliğine 40.000 doların altına düşen Bitcoin, yılın başından bu yana %9.79 düşüşle 41.830 dolardan işlem görüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin, %900'lük Getirisi ile Son On Yılın En İyi Performans Gösteren Varlığı Oldu

Raporda, “piyasalardaki son oynaklık sırasında, yatırımcılar arasında güvenli liman olarak tanımlanan altın ile korelasyonu geçen yıl Eylül ayından bu yana negatif kalmasına rağmen, Bitcoin bir risk varlığı gibi güçlü bir şekilde davrandı.” denildi.

Ancak bu korelasyonun devam edip etmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar