12 Ağustos 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Yeni Bir Yükselişten Önce 13 Bin Dolara İnmesi İçin 3 Gerekçe

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı, 19.400 dolarda gördüğü büyük bir düzeltmenin ardından 28 Kasım’da 17.000 doların üzerinde sağlamlaşmaya başladı. Yakın vadede bazı analistler, bitcoin’in başka bir keskin geri çekilme daha görmesini beklediklerini açıkladı. 

Binance indirim kodu

Yatırımcıların yakın gelecekte daha derin bir düşüş olmasını beklemesinin üç ana nedeninin bulunduğu ve bunların; tarihsel döngüler, Fibonacci Dizisi ve vadeli işlemler piyasasının rekor seviyedeki açık pozisyonu olduğu belirtildi. 

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tarihsel döngüler daha derin BTC düzeltmesine işaret ediyor 

BTC fiyatı, 2017’deki yükseliş gibi geçmiş boğa piyasalarında yaklaşık %20’lik ile %30’luk bir düşüşle 20.000 dolara düştü. Daha sonra yükseliş devam etse de türev piyasası aşırı kalabalıklaştıkça büyük düzeltmeler yapıldı. 

Şimdi birkaç tüccar, benzer bir modelin meydana gelmesi durumunda Bitcoin fiyatının 13.800 ile 14.500 dolar aralığında olması gerektiğini öne sürdü. 

Ek olarak bazı teknik analistler, BTC’nin Ağustos 2020 yükselişinin zirvesine düştüğü en kötü durum senaryosunu düşündü ve bu senaryoda Bitcoin’in fiyatının 12.468 dolara indiği görüldü. 

Salsa Tekila olarak bilinen anonim bir tüccar, Bitcoin’in teknik görünümünün nispeten basit olduğunu söyledi. 

BTC’nin 17.500 doların üzerine çıkması ve o seviyede kalması durumunda, eğilimin bir kez daha yükselişe geçeceğini ifade eden tüccar, fiyatın 17.500 doların altında kalması durumunda ise 11.000 dolar ile 13.000 dolar aralığına düşüşün beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Fibonacci dizisi 

Kripto tüccarları, alıcılar için potansiyel bir ilgi alanı olarak Fibonacci dizisini kullanarak 0.618 seviyesini tespit etti. 

19.400 dolara kadar Bitcoin’in tüm yükselişini kapsayan Fibonacci dizisinin, 0.618 seviyesini yaklaşık 13.500 dolara koyduğu görüldü. Sıralamaya göre 0.618 seviyesinin, potansiyel bir trendin tersine çevrilmesi için çok önemli bir seviye olarak kabul edildiği belirtildi. 

İlgili Haber:  Tesla CEO'su Elon Musk Bitcoin'e ve Dogecoin'e Olan Desteğini Yineledi

Vadeli işlem piyasasının açık pozisyonları hala yüksek 

Bitcoin vadeli işlemler piyasasının açık pozisyonları 1 milyar doların üzerinde kaldığında, BTC’nin fiyatının düşme eğiliminde olduğu kaydedildi. 

Bugün erken saatlerde BTC fiyatının, tarihi boyunca vadeli işlem piyasası yüksek bir ticaret faaliyeti seviyesi gördüğünde genellikle düzeldiği bildirildi. 

Skew’in verileri, büyük vadeli işlem borsalarındaki açık pozisyonun şu anda 1 milyar doları aştığını ortaya koydu. En büyük üç BTC vadeli işlem piyasası olan OKExBinance Futures ve CME, sırasıyla 1.4 milyar dolar, 0.94 milyar dolar ve 0.93 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek açık pozisyonuna ulaştı. 

Karşıt boğa argümanları

Öte yandan bazı tüccarlar, Bitcoin’in herhangi bir geri çekilmeden önce 18.000 dolara yükselebileceğine ve hatta genel yükselişin yeni zirvelere doğru devam edebileceğine inandığını açıkladı.  

Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nda bir tüccar olan Michael van de Poppe, bugün erken saatlerde BTC fiyatı için düşük aralığın 16.000 doların üzerinde olduğunu söyledi. 

Sürecin, 18.000 dolarlık bir rahatlama yükselişi ile sonuçlanabileceği belirtilirken balina kümelerinin 16.000 dolarlık alanın güçlü bir destek seviyesi olarak kaldığını gösterdiği ifade edildi. 

Benzer şekilde, “Crypto Capo” olarak bilinen anonim bir tüccar da önceki oransal kırılmalara dayanarak BTC’nin bir başka büyük düşüşten önce 18.000 dolar seviyesini görebileceğini söyledi. 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar