10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Yeni Yüksek Seviyeleri BTC ve Kripto Hakkındaki Eski Yanlış Algıları Yok Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto endüstrisini takip eden herkesin fark edeceği üzere Bitcoin (BTC) son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolara ulaştı. Bunun üzerine birçok analist, kripto paranın önümüzdeki birkaç yıl içinde 30.000 doların ortasına veya hatta daha yükseğe çıkmasını beklemeye başladı.

Binance indirim kodu

Durum devam ederken BTC yaklaşık 23.300 dolardan işlem gördü ve 24.000 dolar seviyesini birkaç kez kısaca test etti. Bununla birlikte tüm bu olumlu gelişmelere rağmen, finans dünyasının önde gelen birçok ismi, BTC ve diğer önde gelen dijital paraları tanımlamak için kriptonun suçlular için olduğu veya tamamen abartılı olduğu ve özünün bulunmadığı gibi iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Binance indirim kodu

Örneğin, ünlü ekonomist ve finans stratejisti David Rosenberg, son zamanlarda Bitcoin’den “devasa bir balon” olarak bahsetti ve bazı insanlar aksini bildiğini iddia etse de Bitcoin’in arz eğrisinin bilinmediğini söyleyerek argümanı destekledi. Benzer şekilde, çeşitli fütüristik teknolojiler konusunda genellikle oldukça açık fikirli olan Mark Cuban da “çözümden çok din” olduğunu iddia ederek Bitcoin’e saldırdı. Ancak Cuban, Bitcoin’in eksikliklerine rağmen bir değer deposu olarak faydalı olabileceğini kabul etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto teknolojisi mükemmel olmaktan çok uzak olsa da ve kuşkusuz, itibari para gibi eski finansal araçları değiştirmesi yakın gelecekte mümkün görünmese de yukarıda bahsedilen görüşlerin, teknolojinin muazzam potansiyelini göremeyen kızgın gelenekçilerin başıboş söylemleri olup olmadığı merak konusu oldu.

2020 boğa koşusu 2017’dekinden farklı

Bitcoin 20.000 dolar işaretini geçer geçmez yönetim kurulunun dört bir yanından analistler, endüstrinin bir bütün olarak kazandığı finansal gücün altını oymak için “bu boğa koşusu 2017 ile aynı” argümanını kullanmaya başladı.

Bu bağlamda bağımsız bir kripto para birimi analisti olan CryptoYoda, finansal ana akımın sağladığı korkulu bakış açısının, teknolojiyi anlama eksikliğinden kaynaklandığını görebildiğini belirtti. Bu nedenle, şu anda olan şeyin borca dayalı itibari paradan güvensiz finansal sistemlere geçiş olduğuna inandığını belirten analist, 2017’den bu yana her şeyin değiştiğine ve 2017 boğa koşusunun, büyük ölçüde erken benimseyenler ve perakende tarafından yönlendirilirken bu boğa koşusunun ise pazara giren kurumsal oyuncular tarafından dikte edildiğine dikkat çekti.

Şu an itibariyle, kurumların her gün çıkarılmakta olan birkaç Bitcoin’i satın aldığının altını çizen CryptoYoda, bir kurum BTC’de 500 milyon biriktirdiğinde bu 500 milyonun artık piyasayı giriş için gözlemleyen diğer kilit oyuncular için mevcut olmadığı anlamına geldiğini açıkladı.

OKCoin’in baş işletme sorumlusu Jason Lau, benzer bir düşünceyle kripto alanına giren ana oyuncuların uzun süredir devam eden sözlerinin nihayet yerine getirildiğini söylemenin güvenli olduğunu söyledi. Bu devam eden boğa koşusunun, bir yatırım ve hazine ürünü olarak Bitcoin fiyat düşüşlerini satın alan geleneksel finans kurumları tarafından yönlendirildiğine inanan Lau, kurumların bu varlıklar için uzun vadeli bir stratejilerinin bulunduğunu ve dolayısıyla artan talebin, elde tutma ve son yarılanma nedeniyle daha az blok ödülü ile fiyatın sınırı olmayabileceğini ifade etti.

Ek olarak, devam eden döngü ile daha önce tanık olunan arasındaki bir diğer önemli farkın ise 2017’de endüstrinin ateşli bir ilk coinin ortasında olması ve balonun, sadece birkaç ay içinde usulüne uygun olarak patlayıp kripto ekonomisini neredeyse bir gecede çöküşe uğratmasıyla sonuçlandığı hatırlatıldı.

Bir dijital varlık yönetimi platformu olan Bitrue’nun pazarlama müdürü Adam Neil, bu günlerde kriptoda dünyasındaki insanların çok daha pragmatik olduğunu ve MicroStrategy ile PayPal gibi halka açık şirketlerin devreye girdiğini belirterek CME Bitcoin Vadeli İşlemler piyasasının, düzenlemeye tabi riske olan talebin arttığını gösterdiğini dile getirdi.

Kripto, geleneksel finansal araçlarla karşılaştırılamaz ve karşılaştırılmamalıdır

Yükseliş görünümüne rağmen kripto paranın fiyatının sadece 24 saat içinde 3.000 dolar düştüğü kasım ayında açıkça görüldüğü üzere BTC’nin değerine ilişkin belirli bir belirsizliğin hâlâ mevcut olduğu görüşü varlığını sürdürmeye devam etti. Bununla birlikte, on yıldan biraz daha eski bir geçmişi olan BTC’yi yüz yıldan fazla süredir var olan eski sistemlerle karşılaştırmak haksızlık olarak değerlendirildi.

Bu nedenle, özellikle dünya COVID-19 kaynaklı finansal yıkımla mücadele ederken, Bitcoin’in temsil ettiği “güvenli sığınak” teriminin gerçek anlamının keşfedilmeye değer olduğu düşünüldü. CryptoYoda, altın ve gümüş gibi değerli metallerin kesinlikle somut değer depoları olsalar da pek pratik olmadıklarına yani saklanmaları, taşınmaları ve güvenli hale getirilmeleri açısından zor olduklarına inandığını açıkladı.

İlgili Haber:  Hükümetler Bitcoin'i Yasadışı İlan Edebilir mi?

Değerli metallerin nihai değer depoları olduğuna dikkat çeken analist, yüzlerce ve binlerce yıldır kabul gören bir para biçimi oldukları için her zaman değerli metallerin savunucusu olarak kalacağını belirtmesine rağmen yatırımın tümünü altın olarak saklamanın zor olduğuna ve bu şekilde kolayca taşınamayacağına dikkat çekti.

Neil, Bitcoin’i geleneksel değer depolarıyla karşılaştırmanın adil olmayabileceğini düşünürken son zamanlarda dünyanın önde gelen kripto parasının bu beklentiyi oldukça iyi karşıladığına inandığını ifade etti. Dijital altın anlatısının, topluluk içinde inanılmaz derecede güçlü olduğunu ve birçok insanın teknolojiye gerçekten inandığını hatırlatan Neil, insanların düğümleri çalıştırarak, madencilikle, kod yazarak ve gözden geçirerek veya elde tutma yoluyla Bitcoin’i daha değerli kılmak için aktif olarak çalıştığının altını çizdi.

Ek olarak, Bitcoin’in çeşitli eski finansal sistemlere kıyasla ne kadar ilerlediğini ve artan sayıda ana akım yatırımcının artık etki alanına girmek istediğini bilmenin de önemli olduğu kaydedildi.

Sosyal ticaret ve çok varlıklı bir aracılık şirketi olan eToro’nun kurucusu ve CEO’su Yoni Assia, konuyla ilgili görüşlerini sunarak kriptonun artık sadece bilgisayar programcılarının ve finans teknolojisi savunucularının alanı olmadığını söyledi ve bunun küresel olarak enflasyon korkusu sürünmeye devam ederken 2021’de de devam etmesini beklediğini açıkladı.

Kriptonun mükemmel olmaması çok normal

Kripto, küresel finansal ekosistemin çalışma şeklini tamamen yeniden tanımlamaya devam ederken hâlâ düzeltilmesi gereken birçok sorunla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Örneğin, blok zinciri adli tıp şirketi CipherTrace, yalnızca 2020’nin ilk 10 ayı boyunca kripto para hırsızlığı, korsanlık ve dolandırıcılıklardan kaynaklanan kayıpların 1.8 milyar doları bulduğuna dikkat çekti. Şirket, 2020’nin kripto suçlarla bağlantılı kayıplarda ikinci en yüksek değeri kaydetme yolunda 4.5 milyar doları aştığını öne sürdü.

Ayrıca yasal belirsizlikler nedeniyle kripto, toplumun belirli kesimleri tarafından vergi kaçakçılığı aracı olarak kullanılmaya devam etti. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı kısa süre önce bir antivirüs yazılımı yaratıcısı ve kripto savunucusu olan John McAfee’yi 2014 ile 2018 arasındaki kripto gelirleriyle bağlantılı olarak milyonlarca dolar değerinde vergi dolandırıcılığı yapmakla suçladı.

Ayrıca CryptoYoda, mevcut durumda endüstrinin mükemmel olmaktan uzak bir konumda yer aldığını ve ölçeklenebilirliğin önemli bir konu olduğunu hatırlatarak benzer şekilde eyalet düzeyindeki saldırıların, endüstri güçlenerek büyüdükçe büyük olasılıkla bu tür sorunların artmasıyla birlikte başka büyük bir risk oluşturduğunu söyledi. Teknoloji kendi içinde bu tür saldırılar için iyi konumlandırılmışken, bireylerin iyi konumlanmadığına dikkat çeken analist, bu piyasada gördüğü en büyük riskin, Müşteri Tanımlama sistemlerinin kripto para vaadini baltalayan her borsada ve bireyde zorlanması olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, itibari para birimlerinin de suçlular tarafından kullanıldığı ancak bu tür senaryolarda, “İtibari para suçlular içindir” argümanının asla ortaya çıkmadığı kaydedildi. Örneğin, yakın tarihli bir BBC raporuna göre HSBC, teknoloji meraklısı dolandırıcıların hilelerini öğrendikten sonra bile dünya çapında milyonlarca doları transfer etmelerine izin verdi.

Sızdırılan belgeler doğrultusunda HSBC’nin, 2013 ile 2014 yılları arasında ABD’deki işletmesi aracılığıyla Hong Kong’daki hesaplarına yaklaşık 80 milyon dolar yatırdığı iddia edildi. Daha da şaşırtıcı olan ise bu girişimin, bankacılık kurumunun kara para aklama suçlamaları nedeniyle ABD’de 1.9 milyar dolarlık bir para cezasına çarptırılmasının hemen ardından başlaması oldu. Diğer raporlar, JPMorgan Chase ve Standard Chartered gibi bankaların da 1999 ile 2017 yılları arasında 2 trilyon dolarlık “kirli para” taşımakla suçlandığını ileri sürdü.

Sonuç olarak hem geleneksel dünyanın hem de kripto dünyasının, sadece diğerinin üzerindeki lekeyi görmeyi başardığı ancak kendi kötü yanlarını görmeyi beceremediği sonucuna varıldı. Dahası, geleneksel finans ile karşılaştırıldığında kripto için daha az tanınmış savunucu bulunduğu için gelecek vadeden blok zinciri sektörünün medyada anılma savaşında kaybetmesi şaşırtıcı bulunmadı. Neticede birçok yaygın yanlış kanının kitlelerin bilincine sızmaya devam ettiği ve bu nedenle de algıya zarar vererek teknolojilerin benimsenmesini geciktirdiği sonucuna varıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar