Bitcoin, çoğu büyük para birimini de yanına alarak yükseliş eğilimine devam ediyor. Filecoin ise hisse senedi güveni düşük kalırken mücadelesini sürdürüyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin güçlü performansına devam ederken kripto piyasaları da iyimser görünüyor.
  • Filecoin’deki yatırımcılar, ağın isyan raporlarıyla sarsılmasını izliyor.
  • Teşvik paketine duyulan güven düşük kaldığından borsaların büyük bir satış yaptığı gözleniyor.

Kripto para piyasaları için güzel bir gündü. Toplam piyasa değeri %2,3 artarak 372 milyar doları aştı. Bitcoin %3,4’lük kazançla başı çekerken, Monero’da da %3,4’lük bir artış tespit edildi. Stellar’ın devam eden boğa koşusu son gün %5,3, XRP ise %3,17 arttı.

Peki, HODLers’ın bu kadar iyi bir ruh hali içerisinde olmasına neden olan şey nedir? Kesin bir cevap vermesi zor olsa da bir yoruma göre bu durum; Bitcoin’in hisse senetleri gibi davranmayan bir varlık olarak gösterdiği performansı ile ilgili.

S&P ve Dow Jones’un dün kırmızı renkte göstergelerle günü tamamlarken Bitcoin ise diğer yöne doğru ilerlemeye devam ediyor. Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası AAX’ten bir sözcü, “Bu durum Bitcoin’in yatırımcılar için, Brexit ve ABD Genel Seçimleri gibi jeopolitik dalgalanmalara karşı daha dirençli görünen bir varlık olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bu durum Bitcoin’in azalan dalgalanma eğilimi ile eşleştirildiğinde bu kadar iyi bir ay geçirmesinin nedeni olarak görülebilir. Analistler de aynı fikri destekliyor.

HODLers sevinirken, Larry Dean Harmon ise pişmanlık duyuyor. İki Bitcoin mixer hizmeti Helix ve Coin Ninja’nın yaratıcısı Harmon, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) tarafından 60 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, mixerlerin yasadışı olduğunu öne sürerken FinCEN ise düzenleyici kurumda kayıtlı oldukları sürece herhangi bir problem olmayacağını düşünüyor. İddiaya göre ise Harmon bunu yapmadı.

İlgili Haber:  Bitcoin'de Bu Hafta Piyasaların Merakla Takip Ettiği 5 Önemli Gelişme

Harmon, 2014’ten 2017’ye kadar AlphaBay darknet kullanıcıları için 300 milyon dolardan fazla Bitcoin kaynağının gizlenmesine yardımcı olduğu iddiasıyla cezai kara para aklama suçlamaları ile karşı karşıya kalmış görünüyor.

Filecoin de zor bir dönem geçirdi. Ağ kapsamında geçen hafta büyük bir isyan çıkarken, bu hafta ortaya atılan madenci isyanı iddiaları ise ağın tokeninde %25 değer kaybına yol açtı.

Filecoin dün bir yalanlama yayınlasa da söylentiler nedeniyle pek çok madencisi art arda istifa etti.

FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) İçerisindeki Hisse Senetleri

Borsalar ise haftaya benzer şekilde karmaşık bir başlangıç ​​yaptı. Amerika’nın uzun süredir beklenen teşvik paketi konusundaki müzakerelerin ilerleme sağlayamaması nedeniyle Pazartesi günü ABD piyasalarında büyük bir satış gerçekleşti.

Nancy Pelosi görüşmelerin ilerleme kaydetmesi için Salı günü bir randevu saati belirlerken konu ile ilgili güven düşük gözüküyor. Kazanç sezonu yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmaya devam ederken, yetersiz satıcılar ise FUD’a ekleniyor.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın