1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bitcoin’in Yükselişine Devam Etmesi İçin 3 Neden

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’in kötü şöhretli dalgalanmaları geçen hafta tam teşekküllü bir şekilde görüntülendi. Perşembe günü kısa bir süre için 30.000 doların altına düşen dijital varlık, hafta başından cuma gününe kadar neredeyse %12’lik bir düşüş sergileyerek token başına 32.517 dolara kadar geriledi.

Binance indirim kodu

Ani düşüş, Bitcoin’in iki günde ikiye katlandığı ve 8 Ocak’ta coin başına 42.000 dolara ulaştığı ocak ayı başındaki meteorik yükselişiyle tezat oluşturuyordu.

Binance indirim kodu

Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu Lyn Alden, Bitcoin’in arz-yarılanma döngüsündeki bu noktası için normal olan çok haftalık bir düzeltmede bulunduğunu ve bir dizi göstergenin, yaklaşık 40.000 dolardan yakın vadede aşırı alım yapıldığını gösterdiğini açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu düzeltmenin aşırı coşkuyu attığına ve bazı kaldıraçlı pozisyonları temizlediğine inanan Alden, varlık için çok güçlü bir yıl olan 2017’deki boğa koşusunun da %30’un üzerinde birkaç düzeltme yaptığını hatırlatarak Bitcoin’in dalgalanmalarının, birçok yatırımcının bu kripto paranın bir değer deposu olup olamayacağını sorgulamasına neden olmasına rağmen kendisinin dijital tokeni “ortaya çıkan bir değer deposu” olarak gördüğünü ifade etti.

SkyBridge’den Brett Messing ise Bitcoin için “temelde tamamen yeni bir varlık sınıfı” ifadesini kullanarak şu anda tüm dünyanın bu şeyin neye değer olduğunu keşfettiği fiyat keşif aşamasında olduğunu dile getirdi.

Alden, erken benimseyenler ve perakende yatırımcılarla başlayan keşfin, 2020’de önemli kurumsal destek kazandığını ancak Bitcoin’in hâlâ kitlesel benimseme aşamasına veya olgunluk aşamasına girmekten çok uzak olduğunu söyledi.

Bitcoin’in benimsenme döngüsünün bu erken aşamasında olması nedeniyle daha fazla riske ve daha fazla dalgalanma ihtimaline sahip olduğunu belirten yatırımcı, ona yatırım yapan insanların, Bitcoin’in temelde daha geniş bir alana yayılacağını, daha geniş bir şekilde sahiplenileceğini ve dalgalanmanın zamanla azalacağını beklediklerini öne sürdü.

Bitcoin’in zaman içindeki dalgalanmalarını azaltma ihtimali

Alden, Bitcoin’in dalgalanmalarının zamanla azalacağını ancak yatırımcıların, bir yatırım için belirli bir dönemde zirveden dibe düşüşü ölçen dezavantajlarına bakarak bunu fark etmeyeceklerini iddia etti.

Coin Metrics veri şirketine göre Bitcoin’in dalgalanmalarını ölçmenin en iyi yollarından birinin, piyasa değerinin, ağdaki tüm Bitcoinlerin değerini ifade eden piyasa değeriyle karşılaştırmak olduğu belirtildi.

Gerçekleşen sınırın, temelde blok zincirine bakmanın ve coinlerin en son ne zaman hareket ettiğini görmenin ağırlıklı ortalaması olduğu kaydedilirken coinlerin hareket ettikleri fiyata bakarak sistemin ne zaman hareket ettiğine dair bir maliyet esasının bulunabileceği ve ardından bunun piyasa değeri ile karşılaştırabileceği ifade edildi.

Yatırımcıların bu oranı izlemeleri halinde her dört yıllık döngüde Bitcoin’in dalgalanmasının azaldığını fark edecekleri öne sürüldü.

İnsanların coinleri satın aldıkları gerçek maliyet temelinin önemli ölçüde değişken olmasına rağmen genellikle her seferinde biraz daha istikrarlı hale geldiğini ifade eden yatırımcı, Bitcoin boğalarına kulak verilirse benimseme döngüsünün oldukça erken bir aşamasında bulunulduğunu, dalgalanma düşmeden önce birkaç kat daha büyük hale gelebileceğini ve belki de daha çok altın veya gümüşe benzeyebileceğini açıkladı.

İlgili Haber:  The Graph, Token Satışı ile 24 Saat İçerisinde 12 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Bitcoin’in yükselişte kalması için 3 neden

Dalgalanma ve fiyat düşüşünün ortasında bazı yatırımcılar düşüşü satın almaya başladı.

Yazılım şirketi MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, 10 milyon dolara 314 Bitcoin daha satın alarak şirketin toplam varlığını 70.784 Bitcoin’e çıkardı. Saylor, MicroStrategy’nin kurumsal hazine rezervi olarak Bitcoin’e 1.1 milyar doların üzerinde yatırım yaptı.

Başlangıçta Bitcoin konusunda şüpheci olan Alden, Nisan 2020’de coin başına yaklaşık 6.900 dolardan satın alma gerçekleştirerek dijital varlık dünyasına giriş yaptı.

Temel inancının, Bitcoin’in önümüzdeki 2 yıl içinde çok iyi performans göstereceği yönünde olduğunu belirten yatırımcı, periyodik düzeltmeler için fazla endişe duymadan riske girmeye hazır olduğunu açıkladı.

Yakın vadede Bitcoin’e dair olumlu bir tavır benimseyebilmek için üç neden paylaşan Alden, yatırımcıların kurumsal talebi ve varlıkla ilgili anlatıları takip etmesi gerektiğine dikkat çekti; çünkü bunlar geçen yılki büyük performansı etkileyen önemli faktörler oldu.

  • Kıtlık ve ağ etkisi

Bitcoin’in belgelenen sınırlı arzı olan 21 milyonluk arzın, Bitcoin kıtlığını simgelemesine ek olarak Alden, Bitcoin’in kripto paralar arasında baskın ve en güvenli para ağı olduğuna inandığını söyledi.

Bitcoin’in, meraklılardan ve dünyadaki her türden insandan ağı doğrulayan çok daha fazla tam düğüme sahip olduğunu ve küresel anlamda çok daha fazla dağıtıldığını belirten yatırımcı, lider markalarla birlikte en fazla güvenliğe ve bir ton likiditeye sahip kurumların varlığının, insanların kripto alanına girmek istediklerinde dikkate aldıkları nokta olduğunu öne sürdü.

  • Yarılanma döngüsü

Her dört yılda bir gerçekleşen Bitcoin yarılanma olayı, madencilere ödül olarak verilen yeni Bitcoin sayısını yarıya indirdi.

Bitcoin’in arzını sınırlayan ve öngörülebilir bir yayılma oranını koruyan bu süreç, geçmişte Bitcoin boğa koşularını tetikledi. En son yarılanma olayı 12 Mayıs 2020’de gerçekleşti.

Alden, şimdiye kadar Bitcoin’in her yarılanma döngüsünde çok iyi iş çıkardığına dikkat çekerek Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmadığı bir yarılanma döngüsü görülmesi durumunda bu durumun, uzun vadeli yapısal momentumu ve benimseme döngüsünü öldüreceğini söyledi.

  • İdeal bir makro zemin

Geçen yıl Bitcoin’i benimseyen birçok yatırımcı gibi Alden de 2020’nin dijital token için mükemmel bir fırtınanın yaşandığını düşünüyordu.

Kendi yarılanma döngüsünde iyi bir yerde olmasının yanı sıra Bitcoin’in, Bitcoin Cash gibi kendisinin yeni sürümlerini oluşturan rakiplerinden bazılarını da kazandığını hatırlatan yatırımcı, aksi takdirde makro ortamın bu kadar çekici hale gelmeyeceğini iddia etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar