Bitcoin’in Zaferine Boyun Eğen Nijerya, Kriptoyu Düzenlemeye Başladı

0
268

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin‘in benimsenmesindeki büyük artışın ardından kripto sektörü için bir kılavuz yayınladı.

Binance indirim kodu

Nijerya’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bugünlerde kriptoyu düzenliyor. Her bir kripto para birimi, aksi kanıtlanana kadar güvenli olarak kabul edilecek.

Binance indirim kodu

Nijerya’dan gelen bu adım, kripto paranın benimsenmesindeki önemli artışın ardından gelmiş gibi görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Nijerya’nın kripto para birimlerine daha önceki alaycı yaklaşımının aksine, ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcıları korumak ve endüstri standartlarını teşvik etmek amacıyla kripto sektörünü düzenlemeye başladı.

Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu pazartesi günü yaptığı açıklamada, “düzenlemenin genel amacı teknolojiyi engellemek ya da yeniliği bastırmak değil, etik uygulamaları teşvik eden standartlar yaratmaktır” dedi.

Ayrıca bu yeni kararnamelerle, kripto para birimleri ile uğraşan tüm ihraççıların ve blockchain tabanlı şirketlerin SEC’e kaydolması bekleniyor.

SEC bildirisinde, “bu tür hizmetler, diğer kişiler adına siparişlerin alınması, iletilmesi ve yerine getirilmesi, portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı, kendi hesabını yetkilendirmesi, tahvilat muhafaza veya mümessil hesabı hizmetlerini içerir, ancak sadece bunlarla sınırlı değildir” şeklinde ifadeler kullandı.

Bükemediğin Bileği Öpeceksin

Şimdiye kadar, Nijerya’nın kripto konusundaki tutumu oldukça sertti. 2017’te, Nijerya Merkez Bankası (CBN), tüm finansal kurumlara kripto işlemlerini ve operasyonlarını yasaklayan bir genelge yayınlayarak, düzenlenmemiş borsalara ve muhtemel cezai istismarlara karşı uyarılarda bulunmuştu. 

Yine de, kripto düzenlemesine yönelik baştaki suskunluğa rağmen, Nijerya’da Bitcoin’in giderek kabul görmesi finansal otoritelerinin elini zorlaştıracak gibi görünüyor. 

Chainalysis’in 2020 yılı Global Crypto Adoption Index’ine göre Nijerya, zincirdeki önemli kripto para birimi etkinliğinde 154 ülke arasında 8. sırada yer alıyor.

Ticari analiz sitesi Useful Tulips’den elde edilen veriler, bu görüşü destekliyor. Bu verilere göre Sahra Altı Afrika’daki peer-to-peer (P2P) Bitcoin ticaret hacimleri, dünyanın en yükseklerinden biri olarak görülüyor. İkinci sırada ise Kuzey Amerika var. 

İlgili Haber:  Tesla’nın Rakibi Fisker da Bitcoin’i Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Etmeyeceğini Açıkladı

Sahra’nın güneyindeki 20 ülkeden Nijerya, haftalık hacim ortalaması olan 7.3 milyon dolar ile P2P Bitcoin ticareti için öncü rol oynuyor. Dahası, Temmuz ayı sonlarında Nijerya tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10.3 milyon dolar seviyesine erişmişti. 

Batı Afrika’da kriptoya olan ilginin artmasıyla birlikte, Nijerya SEC’in kontrolün bir kısmını elinde tutmaya çalışması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?