Almanya’da kripto para birimini bir ödeme şekli olarak kabul eden ilk efsanevi bar kalıcı olarak kapandı.

Room 77 isimli bar ve restoranın kurucusu Joerg Platzer’in 18 Ekim tarihli Reddit gönderisine göre, Bitcoin’i (BTC) kabul eden ilk somut işletme olan bar artık müşteri kabul etmeceğini açıkladı ve kapılarını kapattı. Platzer, Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne göndermelerle dolu bir veda mesajı yayınlayarak 15 yıldan fazla süredir “Berlin Kreuzberg’deki o küçük barda” çalıştıktan sonra her şey için teşekkür ettiğini söyledi.

Harika zaman geçirdiğini ve çok eğlenerek birçok arkadaş edindiğini belirten Platzer, kimsenin Bitcoin’i durduramayacağının açık bir gerçek olduğunu ve küresel ölçekteki bu sağlam paranın, yakında savaşları yürütmeyi imkansız hale getireceğini ve insanlık arasında ekonomik eşitlik yaratacağını ifade etti.

Almanya’nın başkenti Berlin’in Kreuzberg semtinde bulunan ve “kapitalizmin sonunda yer alan bir restoran” olan Room 77’nin, Bitcoin‘i bir ödeme şekli olarak kabul eden dünyadaki ilk somut mekan olduğu kaydedildi. Platzer, ilk kripto ödemesini Mayıs 2011’de bir bardak bira karşılığında aldığını iddia etti.

Almanya’daki ortalama bira fiyatının kabaca 4.10 dolar olduğu ve Bitcoin’in o sırada ABD doları ile tam eşitliğe ulaştığı göz önüne alındığında, patron içecekleri için kolaylıkla 1 BTC’den fazlasıyla ödeme alabilirdi. Şimdi ise bu yüksek kaliteli içkinin fiyatı 11.432 dolara ulaştı.

Bu bara gitmek bir hac ziyareti gibiydi

Crypto Twitter kullanıcıları, efsanevi Bitcoin barına gittikleri hac hikayelerini haber kanallarıyla paylaşma konusunda oldukça istekliydi. Bitcoin eğitmeni Andreas Antonopoulos bile barda tesadüfen bir buluşmanın ardından bulunduğunu ve yerel işletme sahiplerini kripto paraya ikna ettiğini bildirdi.

Bitcoin Core geliştiricisi Eric Lombrozo, Berlin ziyaretlerini Room 77’ye uğramadan asla tamamlamadığını belirterek bu yerin her zaman Bitcoin tarihinin bir parçası olarak kalacağını söyledi.

İlgili Haber:  Kripto ile Ödeme Başlatacak Olan PayPal'da Vergilendirme Nasıl Olacak?

Phil Lucsok, gerçek dünyada ilk kez kripto harcadığı anısını paylaşarak Bitcoin’i ilk aldığında, sadece bilgisayar başında bir yerde harcamak istediğini ve 2013 ilkbaharının erken saatlerinde Room 77’ye giderek bira veya yemek istemediği için bir kahve sipariş ettiğini ve hayatında ilk kez merkezi olmayan bir para harcadığını açıkladı.

Platzer, mekanın kapanması için belirli bir neden belirtmedi ancak eski müşteriler bunun pandemiden kaynaklanan kısıtlamalarla ilgili olabileceğini düşündü. Geçtiğimiz hafta yetkililer, Berlin’deki barların 23:00 ile 06:00 saatleri arasında kapatılmasını ve kapalı mekanlarda yapılacak olan toplantıların 25 kişiyi aşmamasını gerektiren bir sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Yasak daha sonra kaldırılmış olsa da turizm azaldıkça ve daha fazla insan evlerinde kalmaya başladıkça dünya çapında birçok işletme gelirlerinde ciddi oranda düşüş yaşadı.

Kripto ekonomisti Jon Matonis, Twitter’da “İster COVID’i suçlayın, ister kentsel dönüşümü suçlayın; her halükarda Kreuzberg’ün dönüm noktası olarak kabul edilen bu mekan, 10 yıldan fazla süredir bir Bitcoin barı olarak hizmet etti ve binlerce kişi burayı zorunlu hac gibi ziyaret etti.” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın