9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

#BitcoinTuesday’de Kripto ile Bağış Yapılabiliyor

Noel ve yılbaşı yaklaşırken, geleneksel hediyeleşmelere bir yenisi #BitcoinTuesday ile eklendi. Kampanya kapsamında kripto para ile bağış teşvik ediliyor.

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Yıl sonu hızla yaklaşıyor! Şimdiden Bitcoin’in yeni zirvesine ulaştık! Kripto para fiyatlarının ve bağış geleneklerinin takdir edilmesi, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kripto para ile yapılan bağışlarında bir artış görme olasılığını artırıyor.

blank

Bu hayırsever potansiyeli yakalamak ve daha da artırmak amacıyla ortaya çıkan Bitcoin Tuesday, ünlü Giving Tuesday hareketinin yeni bir versiyonu olmayı hedefliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Tuesday, aralarında American Cancer Society, Save the Children, ve International Medical Corps da bulunan kurumlara yapılacak bağışlarla kripto para topluluğunu birleştirmeyi amaçlıyor. Hareket, bu doğrultuda #BagSeason adıyla bir ay sürecek bir yıl sonu kampanyasını başlatıyor.

Neden Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Kripto Para ile Bağış Yapmalıyız

Bağış yapmak isteyen hayırsever kripto para sahipleri için, bağışı fiat para birimi yerine doğrudan kripto ile yapmak için bir neden var. Kripto paranın benimsenmesini teşvik etmenin yanı sıra, bağışçı için vergi avantajları da sağlanabilir.

Jack Dorsey nakit yerine 1 milyar dolarlık Square hisse senedi bağışladı. Üstelik bunun için iyi bir nedeni var. Bir bireyin, belirli bir varlığın cari piyasa fiyatına göre düşük bir maliyet temeli olduğunda, o varlığın satılması, büyük bir sermaye kazancı vergisine tabi olmasına neden olabilir. Bitcoin’in son 5 ila 10 yıl içinde en iyi performans gösteren varlık olmasıyla, birçok yatırımcının son derece düşük bir maliyet temeli var. Kar almadan önce  de vergilerini ciddiye almaları gerekir. Bitcoin sahiplerinin %99’u kâr ediyor. Bu, Bitcoin sahiplerinin %99’unun en sevdikleri amaçlara bağış yapmak için vergi açısından daha verimli bir yola sahip olduğu anlamına gelir.

IRS, sanal para birimini özellik olarak ele alıyor. Bu nedenle, en azından ABD’de, Bitcoin veya diğer kripto paralarla yapılan bağışlar vergiden düşülebilir. Bu, sahiplerin kriptolarını satmak zorunda kalmadan bağışlayabilecekleri anlamına geliyor. Böylece sermaye kazancı vergisine tabi olmaktan ve %20-30 arası kesintiden de kurtulabilirler. Çoğu bağışçı için soru şu: “IRS’ye bağış yapmayı mı yoksa en sevdiğim amaç için daha fazlasını vermeyi mi tercih ederim?”

Hayırseverliği Kolaylaştırmak

2017’nin sonlarında, Bitcoin en son bu seviyelerde olduğunda, topluluktan gelen bağışlarda büyük bir artış gördük. Buna reddit’te açıklanan ve “The Pineapple Fund” adı verilen tek bir bağışçı tarafından 5000 BTC’den fazla bir hayır fonu oluşturulması da dahildi. Bağış alan kar amacı gütmeyen kuruluşlar, bu yeni ortaya çıkan teknolojiyi anında öğrenmek ve bağışları nasıl depolayacakları, değiş tokuş edecekleri ve raporlayacakları konusunda kararlar almak zorundaydı.

Bu Bitcoin bağış dalgasının ardından, Alex Wilson ve Pat Duffy, bitcoin ve diğer kripto para bağışlarını kabul etmeyi kolaylaştırmaya adanmış bir kuruluş olan The Giving Block’u (TGB) kurdu. TGB aracılığıyla, bireyler entegre ettikleri 100’den fazla sivil toplum kuruluşuna kolayca bağış gönderebilir. Bağış yaptıktan sonra da otomatik olarak bir vergi makbuzu alabilir. The Giving Block, kuruluşundan bu yana bu kuruluşlar için milyonlarca dolar değerinde kripto para bağışlarının toplanmasına yardımcı oldu.

Alex, “Bu bir kazan-kazan” diyor. TGB, kar amacı gütmeyen kuruluşların teknoloji meraklısı, genç ve gittikçe zenginleşen demografiden bağış kabul etmesini kolaylaştırıyor. Eşzamanlı olarak bağışçılara en sevdikleri nedenleri desteklemelerine daha verimli bir yol sunuyor.

Filantropi ile kripto para arasında kişisel finansmanın ötesinde simbiyotik bir ilişki vardır. “Kripto topluluğu”, yeni teknolojiyi ekonomik kapsayıcılığı teşvik etmek, hükümet ve kurumsal yolsuzluğu azaltmak için kullanmayı amaçlar. Giving Block ve birlikte çalıştıkları kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, küresel finansal sistemden dışlananların kendileri için önemli olan nedenlere katılmaları için alternatif bir mekanizma sağlar. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara kripto para bağışlayarak, bu katılımı teşvik etmekte pay sahibi olabiliriz.

#BitcoinTuesday

Giving Tuesday, geçen yıl 24 saat içinde 400 milyon doları aşan küresel bağış hareketidir. The Giving Block, #BitcoinTuesday ile kripto topluluğu için bunun eşdeğerini yarattı. Bu, yıl sonundan önce değerli amaçlar için para toplamaya yardımcı olmak için kripto dostu kar amacı gütmeyen kuruluşları kripto bağışçıları ve şirketlerle bir araya getiren paralel olarak yürütülen bir kampanya olacak. #BitcoinTuesday, #BagSeason’ın bir parçası olarak kripto bağışlarını artırmak için bir ay boyunca devam edecek.

“Yıl sonuna sadece dört hafta kala birçok bağışçı, sermaye kazancı vergilerini nasıl telafi edeceklerini kendilerine soracak. Birçoğu muhtemelen IRS yerine en sevdikleri kripto dostu amacı seçecek.” -The Giving Block’tan Alex Wilson

Geri vermek, daha fazla kripto benimsemek ve bunu vergiden avantajlı bir şekilde yapmak istiyorsanız, kampanyaya buradan göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Haber:  DBS Dijital Borsası, Kripto Paranın Asya'da Yaygınlaştığını Gösteriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend