Bitcoin’in Afrika’da Aşırı Büyümesi Kripto Parayı Yaygınlaştırıyor

Son güncelleme: 5 ay önce

Bitcoin, son fiyat yükselişi ve bazı büyük yatırımcıların ilgisini müteakip tekrar ilgi odağı haline geldi.

Bu yıl şimdiye kadar %60‘ın üzerinde artış gösteren Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz ay psikolojik 10.000 Dolar seviyesinin üzerine sıçradı ve geçen yılın Haziran ayından bu yana görülmeyen en yüksek seviyelere tırmandı.

Şimdi, büyük kripto para borsası Binance tarafından desteklenen Nijerya merkezli bitcoin satın alma hizmeti Yellow Card, Polychain, Andreessen Horowitz ve Celo gibi piyasa devlerinin de dahil olduğu 1,5 milyon dolarlık bir tohum yatırımı turunu duyurdu. Şirketin CEO’su “kripto para Afrika’da, dünyanın herhangi bir yerinden çok önce, ana akım olacak” dedi.

Yellow Card’ın kurucu ortağı ve CEO’su Chris Maurice e-posta yoluyla “Üst üste kendi rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz” diyerek şirketin aylık 20 milyon dolarlık hacmin yanı sıra ayda yaklaşık 20.000 kullanıcıyı bünyesine kattığını sözlerine ekledi.

Maurice sözlerini, “Son derece hızlı büyüyoruz. Ayrıca, pek çok gencin kendilerini ve ailelerini geçindirmenin bir yolu olarak kripto para ticaretine yöneldiğini görüyoruz.” diyerek sürdürdü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Yellow Card, Haziran ayında Güney Afrika ve Botsvana’ya genişledikten sonra, bu hafta Afrika’daki genişlemeyi hızlandırmak ve “kıta genelinde baskın borsa haline gelmek” için 1.5 milyon dolar toplayan bir tohum yatırımı turunu kapattı.

Maurice, “Bitcoin’in serpilmesi için Afrika’dan daha iyi bir yer yok,” dedi ve “ödemeler ve tasarruflar” için bitcoin’in “pratik” kullanımına işaret ederek “kripto paranın bu nedenle Afrika’da Batı’dan ve dünyanın diğer bir yerinden çok daha önce ana akım haline geleceğini” söyledi.

“Akıllı telefonu ve tedarikçisi olan herkes, itibari paradan kripto paraya geçiş ve çıkış yolu olarak hareket edebilir,” diyen Maurice, Yellow Card’ın “kripto para dünyasına” bir tür şubesiz bankacılık olan “bölgesel olarak popüler ‘acente bankacılığını” getirdiğini kaydetti.

  DeFi'nin yearn.finance Platformu Coinbase Pro'ya Geliyor

Bu yılın başlarında, Arcane Research tarafından yayınlanan bir raporda, Güney Afrika ve Nijerya‘da sırasıyla %13 ve %7‘lik bitcoin ve kripto para sahipliği oranları ile (dünya ortalaması olan %7’den çok daha yüksek) “Afrika’nın, kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından en umut verici bölgelerden biri, hatta belki de en umut verici bölge” olduğu açıklandı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın