BitConnect’in Kayıt Dışı Menkul Kıymet Satışlarından 2 Milyar Dolar Gelir Elde Ettiği İddia Ediliyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

SEC, kayıt dışı bir dijital menkul kıymet teklifi olduğunu iddia ettiği BitConnect’i destekleyen beş kişiye karşı suçlamalarda bulundu.

blank

Haberin Özeti

  • SEC, kripto yatırım projesi BitConnect’in kayıtsız menkul kıymet satışı yaparak 2 milyar Doların üzerinde gelir elde ettiğini iddia ediyor.
  • Düzenleyici kurum, BitConnect’e destek verdiklerini iddia ettiği beş kişi hakkında suçlamalarda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bugün, bir Ponzi sisteminin ayırt edici özelliklerini taşıdığını iddia ettiği kripto yatırım programı BitConnect ile ilgili beş kişiye karşı çeşitli suçlamalarda bulundu.

blank

BitConnect Nedir?

SEC, BitConnect’in küresel ölçekte kayıtsız menkul kıymet satışı yaptığını iddia ediyor. Düzenleyici kurum, programın bir destekleyici ağ kullanarak perakende yatırımcılardan 2 milyar Doların üzerinde gelir elde ettiğini belirtti.

SEC’in New York Bölge Ofisi Müdür Yardımcısı Lara Shalov Mehraban konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Suçlamada bulunduğumuz beş sanığın, BitConnect kredi programını perakende yatırımcılara aktif olarak pazarlayarak yasadışı bir şekilde menkul kıymet sattıklarını düşünüyoruz. Kamuoyunun dijital varlıklara olan ilgisinden yararlanarak yasa dışı kazanç sağlayanlardan hesap sormaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Suçlamanın konusu olan beş kişiden dördü; BitConnect’in en büyük destekçileri olduğu iddia edilen Trevon Brown, Craig Grant, Ryan Maasen ve Michael Noble’dır. BitConnect ve organizatörler arasında bir irtibat görevi gördüğü ve çeşitli tanıtım etkinliklerinde BitConnect’i temsil ettiği iddia edilen Joshua Jeppesen de SEC’in suçladığı bir diğer kişi olarak belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

BitConnect ve SEC Geçmişi

BitConnect, 2017’de piyasaya sürüldüğünde bir Ponzi sistemi olarak nitelendirildi. Yerel tokeni BCC, o sırada en değerli 20 kripto paradan biriydi ve 2.6 milyar Doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti.

BitConnect, kullanıcılarına %1’lik ortalama günlük getiri sözü verdi. Bu, bir yıllık bir süreç içinde 1.000 Dolarlık yatırımın 36.000 Dolara çevrileceği anlamına geliyor.

2018’de düzenleyici kurumlar projeyi suçlayıp platformu kapanmaya zorladığında sistem çöktü. Bu süreçte yatırımcılar BCC tokenlerini geri almayı başardılar. Aynı süreçte BCC ise 500 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden 1 Doların altına kadar geriledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend