29 Ağustos 2022, Pazartesi
26.6 C
İstanbul

Bitfinex’ten 2016 Yılında Çalınan 3.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Harekete Geçti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

2016 yılında Bitfinex’in hacklenmesi esnasında çalınan önemli miktarda Bitcoin bugün harekete geçti.

Binance indirim kodu

İlgili cüzdandaki hareketlilik analiz platformu WhaleAlert tarafından tespit edildi. Toplamda 3.63 milyar dolarlık 94.643 adet bitcoin 26 ayrı transfer ile başka cüzdana transfer edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Zincir üzerindeki verilere göre, bu işlemlerin her biri ile en az 10.000 Bitcoin transferi yapıldı.

blank

Bitfinex, 2 Ağustos 2016’da saldırıya uğramış ve bilgisayar korsanları bir güvenlik ihlalinden yararlanarak 71.8 milyon dolar değerinde toplam 119.756 Bitcoin’i çalmıştı.

Bu hacklenme Bitcoin tarihinin en büyüklerinden biriydi ve aynı zamanda Bitcoin fiyatının %20 değer kaybederek 600 dolardan 400 dolara düşmesine sebep olmuştu.

Çalınan fonlar sürekli hareket halinde

Bugün yaşanan hareketlilik bir ilk değil. Bu hacklenme olayında çalınan fonların bir kısmı daha önce de başka cüzdana taşınmıştı. Mayıs 2021’de, Coinbase’in Nasdaq’ta halka arz edildiği gün, 774 milyon dolar değerinde 12.241 Bitcoin bilinmeyen bir cüzdana transfer edilmişti.

Ağustos 2020’de bilgisayar korsanları, 5.7 milyon dolar değerinde 473.3 Bitcoin’i ve ardından Kasım ayında 100 milyon dolar değerinde 5.000 Bitcoin’i taşımıştı.

Bilgisayar korsanlarının bugün Bitcoinleri taşımaya karar vermelerinin nedenleri belirsiz olsa da, Bitfinex’ten çalınan tüm Bitcoin’lerin yakından izlendiğini hatırlamakta fayda var.

Bu şekilde bir yakın takip, bu fonları nakde çevirmenin kolay bir iş olmayacağı anlamına geliyor.

Bitfinex, çalınan fonları hala geri almaya çalışıyor ve hatta çalınan Bitcoin’in iadesi için 400 milyon dolarlık bir ödül teklif etti.

Buna ek olarak, borsadan yapılan açıklamada “Bitfinex, 2016 hack olayında çalınan Bitcoinleri kurtarmak için kolluk kuvvetleri, diğer borsalar ve cüzdan sağlayıcılarıyla küresel olarak çalışmaya devam ediyor” denildi.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketliliğinin 2021'de Sıkıcı Olması Bekleniyor

Geçen Aralık ayında Bitfinex, Ağustos 2016’da platformdan çalınan 6.5 Bitcoin’i başarıyla kurtardığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar