Bitfinex Hacker Saldırısında Çalınan 100 Milyon Dolarlık Bitcoin, 4 Yılın Ardından Taşındı

2016 yılında bilgisayar korsanları tarafından Bitfinex borsasına karşı düzenlenen hacker saldırısında ele geçirilen ve bugün itibariyle değeri 2.3 milyar Doları aşan fonlar, yavaş yavaş hareket etmeye başladı.

Haberin Özeti

  • Kripto borsası Bitfinex, bundan 4 yıl önce saldırıya uğradı.
  • Bazen çalınan Bitcoin hareket ettirilir; bugün de yaklaşık 100 milyon Dolar değerinde bir çalıntı fon hareketliliği yaşandı.
  • Bitfinex borsasını kimin hacklediği hala daha bilinmiyor.

2016 yılında gerçekleşen Bitfinex hackinden çalınan yaklaşık 100 milyon Dolar değerindeki Bitcoin, boş cüzdanlardan henüz yeni taşındı.

Pazartesi günü 14 farklı cüzdandan 5.000’in üzerinde Bitcoin transferi gerçekleşti. 98.3 milyon Dolar değerindeki bu 5045.48 coin, 2016 yılında düzenlenen hacker saldırısından bu yana, bu büyüklükte, hiç taşınmamıştı.

2016 Yılında Çalınan Bitcoin’in Şu Anki Değeri 2.3 Milyar Dolar

Bitfinex borsası, çoklu imzalı cüzdanları ile ilgili oluşan bir sorunun ardından 2016 yılında hackerların saldırısına maruz kalmıştı. O gün çalınan Bitcoinlerin, şu anki değeri ise 2.3 milyar Doların üzerinde. Evet, doğru okudunuz…

Çalınan fonlarda bugün yaşanan hareketlilik, 2016 hack’inde çalınan Bitcoin’in ilk kez taşınması değil. Her ne kadar bu büyüklükte bir transfer hiç gerçekleşmemiş olsa da, Ağustos ayında, yaklaşık 5.6 milyon Dolarlık çalıntı fon taşınmıştı.

Bitcoin’i boş cüzdanlardan diğerlerine taşıma işlemi devam ediyor. Daha önce yıllardır hareket ettirilmeyen Bitcoin, diğer cüzdanlara aktarılıyor ve bu işleme kripto dünyası içerisinde “uyanış” adı veriliyor.

Bitfinex Borsası, Hackerlarla Temas Kurabilene 400 Milyon Dolar Verecek

Söz konusu Bitcoinler genellikle “Satoshi dönemi”dir. Satoshi dönemi Bitcoin’i ise Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun hala kripto dünyasıyla iletişim halindeyken çıkarılan coinler anlamına gelir.

Ancak bugün taşınan Bitcoin çok daha üzücü bir geçmişe sahip. 2016 yılında düzenlenen hacker saldırısında çalınan kripto paralar hala kurtarılabilmiş değil. Bitfinex borsası, bilgisayar korsanlarıyla temasa geçebilecek herkese ödül vereceğini açıkladı. Borsa yetkilileri, hackerlarla iletişim sağlayabilen kişilere 400 milyon Dolar vereceğini duyursa da 4 yıldır konu ile ilgili yol kat edilemedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Bitcoin Borsası ile Bitcoin Cüzdanı Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın