Bitfinex, en büyük Avrupa Hisse Senedi şirketlerine ve en büyük Alman hisse senetlerine referansla iki yeni kripto para birimi türev sözleşmesinin başlatıldığını duyurdu. Bitfinex Türevleri, Tether’de “Avrupa 50 Hisse Senedi Endeksi” ve “Almanya 30 Hisse Senedi Endeksi”ne karşı gelen iki tür kalıcı sözleşme olarak adlandırıldı.

Her iki yeni ürün de 24 Eylül’de yayına girdi ve 100 kata kadar kaldıraç sunuyor. Bitfinex Türevleri CTO’su Paolo Ardoino, “Ticaret bugün başlayacak” dedi.

Kalıcı sözleşme denilen şey, temel bir menkul kıymete atıfta bulunan türev-takas tarzı bir sözleşmedir. Yeni Bitfinex sözleşmeleri, geleneksel hisse senedi ile USD stabilcoin’i Tether arasında bir takas niteliğindedir.

Ardoino, “Dijital varlık alanından bir borsa, geleneksel hisse senedi piyasalarıyla aradaki boşluğu dolduran ve kriptonun yerleşik bir varlık sınıfı olarak evriminde önemli bir kilometre taşını temsil eden bir ürünü piyasaya ilk kez sunuyor” dedi. “Bu, çapraz varlık sınıfı ticaret stratejilerinin, riskten korunma ve risk yönetiminin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesini kolaylaştıracak.” diye ekledi.

Kripto türevleri yeni değil. Örneğin CME grubu, Bitcoin vadeli işlemleri ve vadeli işlem opsiyonları sunar. Ancak bu, yatırımcılara hisse senedi tarzı bir takas ürünü sunan büyük bir kripto borsası için bir ilk.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri genellikle geleneksel borsalarla ilişkilendirilmez. Birindeki fiyat değişikliği diğeriyle ilgili değildir ve birbirinden bağımsız olduğuna inanılmaktadır. Bitfinex’in yeni ürünleri, kripto pazarının büyümesinin nihayetinde geleneksel hisse senedi ürünleri üzerinde bir etkiye sahip olabileceği bu trendde bir değişime işaret edebilir.

Türev ürünler, piyasa dalgalanmalarının olduğu bir dönemde değer kazanır veya kaybeder. Riskli yatırımlardır, ancak tüccarlar volatilite ve portföy riskini yönetmeye yardımcı olmak için türev ürünleri kullanabilir.

İlgili Haber:  Tether'in Hacmi 600 Milyar Dolara Ulaştı

Bitfinex’in hala 900 milyon dolarlık Tether değerleme tartışması nedeniyle New York Başsavcı Ofisi ile devam eden bir davayı çözmek için çalıştığını unutmamak önemlidir. Bitfinex bu konuyla ilgili bir anlaşmaya varmadı henüz. Açıklama yapan bir Bitfinex yetkilisi, savcılık ofisiyle bir anlaşmaya varmak için çalıştıklarını söyledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın