Bitmain, Bitcoin Madencilik Cihazı Satışlarını Askıya Aldığını Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bitcoin madencilik donanımı üreticisi Bitmain, Çin’deki kripto baskısının ortasında makine satışını askıya aldığını açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • Bitmain Technologies, madencilik makinesi satışını askıya aldığını açıkladı.
  • Satışların askıya alınma kararı, Çin’de kripto endüstrisine yönelik baskının ortasında geldi.

Kripto endüstrisinin en büyük Bitcoin madencilik donanımı üreticilerinden biri olan Bitmain Technologies, Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik baskısı devam ederken Bitcoin madencilik makinelerinin satışını askıya aldığını duyurdu.

blank

Bitmain, madencilik makinelerinde yaşanan %75’lik bir fiyat düşüşünün ardından yaptığı açıklamada yeni ekipman satışını durdurduğunu söyledi. Firma, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi ile birlikte bu kararı aldığını bildirdi. Çin’li bir kripto gazetecisi olan Colin Wu ise, madencilerin makinelerini kapatmasıyla birlikte bu kullanılmış makineleri ikinci el olarak sattıklarını ve bunun da Bitmain’in satışlarını olumsuz anlamda etkilediğini belirtti.

Bitcoin Madenciliği ve Çin

Çin, bir süredir kripto endüstrisine yönelik geniş kapsamlı bir baskı uyguluyor.

Sichuan eyalet yöneticileri geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enerji şirketlerinin Bitcoin madencilerine yönelik bölgede hizmet vermemesi gerektiğini belirtti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde İç Moğolistan ve Sincan gibi madenciler tarafından yoğun olarak tercih edilen başka eyaletler de Bitcoin madencilik faaliyetlerini yasakladıklarını açıkladı.

Bitcoin madenciliği muazzam miktarda enerji gerektiriyor ve bu durum özellikle son aylarda hükümetlerin ve çeşitli grupların “çevre yanlısı” eleştirilerine neden oluyor. Bununla birlikte, Çin’in tüm küresel kripto madenciliğinin yaklaşık üçte ikisini kontrol ettiği göz önüne alındığında, Çin hükümetin baskısı bugün hem Bitcoin madencileri hem de kripto para piyasası için son derece olumsuz bir etki yaratıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Çinli Madenciler, Ülke Dışına Taşınıyor

Çin’in karbon nötrlüğüne bağlılığı göz önüne alındığında, madencilik üzerindeki baskısı belki de şaşırtıcı değil. Buna ek olarak, Çin madencilik sektörüyle boğuşurken, diğer ülkeler de Çin’den ayrılacak kripto madencilerini kendi bölgelerine çekmek istiyor.

Çinli madencilik firması Bit Mining, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, madencilik makinelerinin bir kısmını Kazakistan’a transfer ettiğini duyurdu. Bu durum, Kazakistan’ın Çin’in alternatifi olmak konusunda güçlü bir aday olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Öte yandan Miami başta olmak üzere bazı ABD eyaletleri de kripto madencilerinin faaliyet göstermesi için kapılarının açık olduğunu çok kez vurguladı.

Son olarak Çin’deki kripto baskısı yalnızca Bitcoin madenciliği alanı ile sınırlı değil. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, finansal kurumlara gönderdiği emirde kripto ile ilgili faaliyetlerini durdurmalarını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend