5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Bitmain, Bitcoin Madencilik Cihazı Satışlarını Askıya Aldığını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin madencilik donanımı üreticisi Bitmain, Çin’deki kripto baskısının ortasında makine satışını askıya aldığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitmain Technologies, madencilik makinesi satışını askıya aldığını açıkladı.
  • Satışların askıya alınma kararı, Çin’de kripto endüstrisine yönelik baskının ortasında geldi.

Kripto endüstrisinin en büyük Bitcoin madencilik donanımı üreticilerinden biri olan Bitmain Technologies, Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik baskısı devam ederken Bitcoin madencilik makinelerinin satışını askıya aldığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Bitmain, madencilik makinelerinde yaşanan %75’lik bir fiyat düşüşünün ardından yaptığı açıklamada yeni ekipman satışını durdurduğunu söyledi. Firma, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesi ile birlikte bu kararı aldığını bildirdi. Çin’li bir kripto gazetecisi olan Colin Wu ise, madencilerin makinelerini kapatmasıyla birlikte bu kullanılmış makineleri ikinci el olarak sattıklarını ve bunun da Bitmain’in satışlarını olumsuz anlamda etkilediğini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin Madenciliği ve Çin

Çin, bir süredir kripto endüstrisine yönelik geniş kapsamlı bir baskı uyguluyor.

Sichuan eyalet yöneticileri geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enerji şirketlerinin Bitcoin madencilerine yönelik bölgede hizmet vermemesi gerektiğini belirtti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde İç Moğolistan ve Sincan gibi madenciler tarafından yoğun olarak tercih edilen başka eyaletler de Bitcoin madencilik faaliyetlerini yasakladıklarını açıkladı.

Bitcoin madenciliği muazzam miktarda enerji gerektiriyor ve bu durum özellikle son aylarda hükümetlerin ve çeşitli grupların “çevre yanlısı” eleştirilerine neden oluyor. Bununla birlikte, Çin’in tüm küresel kripto madenciliğinin yaklaşık üçte ikisini kontrol ettiği göz önüne alındığında, Çin hükümetin baskısı bugün hem Bitcoin madencileri hem de kripto para piyasası için son derece olumsuz bir etki yaratıyor.

Çinli Madenciler, Ülke Dışına Taşınıyor

Çin’in karbon nötrlüğüne bağlılığı göz önüne alındığında, madencilik üzerindeki baskısı belki de şaşırtıcı değil. Buna ek olarak, Çin madencilik sektörüyle boğuşurken, diğer ülkeler de Çin’den ayrılacak kripto madencilerini kendi bölgelerine çekmek istiyor.

İlgili Haber:  XRP'nin Piyasa Hakimiyeti Çökerken Bitcoin Yükseliyor

Çinli madencilik firması Bit Mining, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, madencilik makinelerinin bir kısmını Kazakistan’a transfer ettiğini duyurdu. Bu durum, Kazakistan’ın Çin’in alternatifi olmak konusunda güçlü bir aday olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Öte yandan Miami başta olmak üzere bazı ABD eyaletleri de kripto madencilerinin faaliyet göstermesi için kapılarının açık olduğunu çok kez vurguladı.

Son olarak Çin’deki kripto baskısı yalnızca Bitcoin madenciliği alanı ile sınırlı değil. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, finansal kurumlara gönderdiği emirde kripto ile ilgili faaliyetlerini durdurmalarını belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar