10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.7 C
İstanbul

BitMEX CEO’su: Bitcoin, 2022 Yılına Kadar 5 Ülkede Resmi Para Birimi Olacak!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

BitMEX CEO’su Alexander Höptner, gelişmekte olan ekonomilerin para transferi ve enflasyonla ilgili sorunlardan daha fazla etkilendiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • BitMEX CEO’su Alexander Höptner, “Bitcoin, 2022 yılına kadar beş ülkede resmi para birimi haline gelmiş olacak.” dedi.
  • CEO, özellikle de gelişmekte olan ülkelerin, El Salvador’un politikasını izleyeceğini düşünüyor.

BitMEX CEO’su Alexander Höptner, gelişmekte olan ülkelerin yakında El Salvador’un politikasını izleyeceğini ve Bitcoin’i (BTC) peş peşe “resmi para birimi” ihale haline getireceklerini öngördüğünü belirtti.

Binance indirim kodu

“Gelişmekte Olan Ülkeler Bitcoin’i Benimseyecek”

Konu ile ilgili bir blog yazısı yayınlayan Höptner, El Salvador’un Eylül ayında Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimsemesine verdiği desteği dile getirerek; bu adımın, gelişmekte olan ülkelerin Bitcoin’i benimsemesine “öncülük edeceğini” belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Höptner, “Benim tahminim, önümüzdeki yıl Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden en az 5 ülkeye sahip olacağız. Bunların hepsi de gelişmekte olan ülkeler olacak.” dedi.

Höptner’e göre, gelişmekte olan ülkeler üç ana faktör nedeniyle Bitcoin’i daha hızlı bir şekilde benimseyecek: Daha ucuz ve daha hızlı uluslararası havalelere duyulan ihtiyaç, yüksek enflasyon ve politik sorunlar.

Bitcoin, Yüksek Enflasyona Karşı Bir Korunma Yöntemi

Höptner, gelişmiş ülkelerdeki tüketicilerin aksine, gelişmekte olan ekonomilerdeki insanların uluslararı ödemeler ve enflasyonla ilgili sorunlardan çok daha sert bir şekilde etkilendiğini söyledi.

CEO, havalelerin 2020’de El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının %23’ünü oluşturduğunu vurguladı. Höptner, ayrıca %19.2’lik bir enflasyona sahip olan Türkiye’de hızlı kripto para benimsemesine atıfta bulunarak, insanların yüksek enflasyona karşı bir çözüm olarak Bitcoin’e her geçen gün daha fazla güvenmeye başladıklarının altını çizdi.

Höptner, El Salvador’un Bitcoin adımının diğer ülkelerin benzer hamleleri düşünmesini de kolaylaştıracağını söyledi.

İlgili Haber:  Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, El Salvador’un Bitcoin Kararına Karşı Uyarılarda Bulundu

Öte yandan Höptner, bu görüşlerinde yalnız değil. Geçen ay, Cardano kurucusu Charles Hoskinson da yakın gelecekte çok daha fazla ülkenin, kripto paraları benimseyeceğini öngörmüştü. Hatta dünyaca ünlü bilgisayar programcısı ve eski NSA çalışanı Edward Snowden, “bu konuda geç kalanların tereddüt ettiklerine pişman olabileceğine” inanıyor.

Ancak kripto para alanındaki bazı önemli figürler, El Salvador’un kripto para benimsemesini övmek konusunda tereddüt ediyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Cuma günü yaptığı açıklamada, Bukele’nin Bitcoin’i benimseme yaklaşımını eleştirdi ve işletmeleri, belirli bir kripto parayı kabul etmeye zorlamanın “kripto alanındaki özgürlük ideallerine aykırı” olduğunu savundu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar