Türev borsalarından BitMEX’deki 40.000 Bitcoin çıkışının ardından Bitcoin işlem ücretleri yükselirken, Ethereum ise düşüş yaşıyor.

Haberin Özeti

  • Bitcoin işlem ücretleri, türev borsası BitMEX’ten çıkışın ardından yükseliyor.
  • Bu arada Ethereum’un ücretlerinde ise düşüş yaşanıyor. Ethereum ücretleri genellikle Bitcoin ücretlerinden daha yüksek olması ile biliniyor.
  • Bitcoin’in ücretleri şu an Ethereum’un neredeyse iki katı seviyesinde.

Bitcoin’in ortalama işlem ücretleri geçtiğimiz hafta iki katı oranında artarken, BitInfoCharts verilerine göre Ethereum ise düşüş sürecinde yer alıyor. Bu anlamda, kara para aklamakla suçlanan büyük bir kripto para borsasından çıkış, söz konusu durumun sorumlusu olabilir.

Bitcoin blockchainindeki her işlemi yerine getiren madencilere ödenmesi gereken bir Bitcoin işleminin ortalama maliyeti 4 dolar’dır. 27 Eylül Pazar günü ise aynı işlem ortalama 1,5 dolara mal oldu.

Ethereum İşlem Ücretlerinde Düşüş

Bir Ethereum işleminin ortalama maliyetinde de hafta başında artış yaşandı. Pazar günü 2,3 dolar olan işlem ücreti Salı günü 3,6 dolara yükseldi; bu da %57’lik bir artış anlamına geliyor. Ancak daha sonrasında ücretlerde keskin bir düşüş yaşandı. BitInfoCharts’a göre işlem ücretleri Cuma günü 2.3 dolara kadar düştü.

Birçok kişi kripto para birimini aynı anda taşıdığında işlem ücretlerinde artış yaşanır. Bunun temel sebebi ise madencilerin kripto para birimi işleme talebinin arzı geçmesi ve bu nedenle de madencilerin ücretlerini artırmasıdır.

Son durum ise Bitcoin’in işlem ücretlerinin Ethereum’un neredeyse iki katı olduğu anlamına geliyor. Ancak normal şartlarda Bitcoin’in değil Ethereum’un çok yüksek işlem ücretlerine sahip olduğu biliniyor.

Bu, büyük ölçüde, yatırımcıların Compound, Aave ve Uniswap gibi Ethereum tabanlı DeFi protokollerinin sunduğu ödülleri elde etmeyi umarak ağı yaklaşık 10 milyar dolar fon ile doldurmalarının sonucudur. Öyle ki 2 Eylül tarihinde ortalama bir Ethereum işlemi 14 dolara mal oluyordu.

İlgili Haber:  Geçtiğimiz Hafta DeFi, Kripto Para Piyasası ve Ünlülerin Dünyasında Yaşanan Gelişmeler

Bitcoin İşlem Ücretleri Neden Ethereum’u Geçti?

Öyleyse, Bitcoin neden bu hafta Ethereum’u geride bıraktı? Bunun da direkt olarak BitMEX adlı bir kripto para borsası ile ilgili olduğu dile getiriliyor. Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, BitMEX ve kurucularına karşı kara para aklama ve cezai suçlamalarda bulundu. Bu da borsada tutulan Bitcoin’in çıkışına neden oldu.

BitMEX beşinci en büyük türev borsasıdır ve kripto ölçümler sitesi Glassnode’a göre, dün itibariyle borsadan yaklaşık 40.000 Bitcoin çekilmiştir.

Ağustos sonundan bu yana Bitcoin işlem ücretleri Ethereum’un bu denli üzerinde seyretmemişti. Son olarak 27 Ağustos tarihinde Bitcoin’in ortalama işlem ücretleri 4,2 dolar iken Ethereum’da 2.4 dolar olarak tespit edilmişti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın