Kripto para borsasının Kullanıcı Doğrulama Programında yapılan değişiklikler, kullanıcıların Kasım ayı başına kadar tamamen doğrulanması gerektiği anlamına geliyor.

Haberin Özeti

  • BitMEX, Kullanıcı Doğrulama Sürecinin sunumunu hızlandırıyor.
  • Kullanıcıların tamamen doğrulanması için 5 Kasım 2020’ye kadar zamanları olacak.
  • Kripto para birimi borsaları, sağlam KYC prosedürleri uygulamak için düzenleyicilerin artan baskısı altına girdi.

Kripto borsası BitMEX, Kullanıcı Doğrulama Programı KYC prosedürleri için kullanıma sunma planında değişiklikler yapıyor. Bu kapsamda kullanıcıların 5 Kasım 2020’ye kadar zamanları olacak. Bir kullanıcının platformda işlem yapmaya devam etmesi için bu tarihe kadar tam doğrulama yapmış olması gerekecek.

Dağıtım planındaki bir başka değişiklik, 4 Aralık 2020’ye kadar kullanıcıların doğrulamayı tamamlamadan BitMEX hesaplarından paralarını çekemeyeceği anlamına geliyor.

Kullanıcı Doğrulama Programı Nedir?

BitMEX’in Kullanıcı Doğrulama Programı (UVP) 28 Ağustos 2020 tarihinde tanıtıldı. UVP’nin bir parçası olarak, bireysel kullanıcılardan bir fotoğraflı kimlik ve adres yüklemeleri, bir selfie çekmeleri ve kaynaklarıyla ilgili birkaç soruyu yanıtlamaları istendi. Söz konusu sorular genellikle fonlar ve ticaret deneyimleri ile ilgiliydi. BitMEX, bunun tamamlanmasının yaklaşık beş dakika sürdüğünü ve müşterilerinin çoğunun işlemi tamamladığını söylüyor.

BitMEX sahibi Ben Radclyffe, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, “Süreç boyunca müşteri tabanımızın %50’sinden fazlasını elimizde bulundurduk… Bu her şekilde dikkate değer bir başarı oldu.” dedi.

5 Kasım’a kadar, yeni bir pozisyon açmak veya mevcut bir pozisyonu yükseltmek için tüm kullanıcıların tam doğrulama işlemlerini tamamlamaları gerekecek. Ayrıca, kullanıcının tam doğrulama sürecini tamamlamaması durumunda, kullanıcıya ait bekleyen siparişler de iptal edilecek.

4 Aralık’tan sonra, doğrulanmamış hesaplarda kalan açık pozisyonlar varsa, BitMEX bunları gözden geçireceklerini ve bu pozisyonların kapatılmasını kolaylaştırmak için hesap sahipleriyle doğrudan iletişim kuracaklarını duyurdu.

Kripto Borsaları Üzerinde Yoğun Bir Baskı Var

BitMEX, yayınladığı bir açıklamada, “Son olaylar, piyasa operatörlerinin sağlam ve uyumlu KYC programları uygulama ihtiyacının altını çizdi.” dedi. Sürecin, 100x Group ve BitMEX platformu için hızlandırılmış bir değişim dönemi olduğunu vurgulayan açıklamalarda “Son haftalarda aldığımız destek için müşterilerimize ve daha geniş anlamda sektöre teşekkür ediyoruz.” ifadesi yer aldı.

İlgili Haber:  En Kripto Para Dostu Ülke Hangisi?

BitMEX’in UVP’si, bir anlaşmazlık durumunda kullanıcının kimliğini doğrulamasına izin vererek pratik bir avantaj sunmak üzere tasarlanmıştır.

Dünyanın dört bir yanında, mevzuatlarının Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) tavsiyelerine uygun olması için çalışan kripto borsaları, son aylarda düzenleyicilerden gelen KYC prosedürü baskısı altına girdi.

Yine de sorun hala devam ediyor. Bir blockchain analiz şirketi olan Ciphertrace, geçtiğimiz günlerde kripto borsalarının %56’sının zayıf KYC prosedürlerine sahip olduğunu gözler önüne seren bir rapor yayınladı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın