BitMEX Kurucu Ortağı Arthur Hayes, Yargılanmak Üzere ABD Yetkililerine Teslim Oldu

BitMEX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Haberin Özeti

  • BitMEX kurucu ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlandığı davada yargılanmak üzere ABD’de teslim oldu.
  • Eski CEO, kurucu ortaklar Benjamin Delo ve Samuel Reed ile birlikte New York’ta yargılanacak.
  • Suçlamaların odağındaki diğer kişi Gregory Dwyer ise ABD yetkilileri ile işbirliği yapmıyor.

Bloomberg tarafından duyurulan habere göre, Ekim ayında kara para aklama düzenlemelerinden kaçmak amacıyla komplo kurmakla suçlanana kadar BitMEX CEO’su olarak görev yapan Arthur Hayes, ABD yetkililerine yargılanmak üzere teslim oldu.

Hayes, 10 Milyon Dolarlık Kefalet Ödedi

Singapur’da yaşayan Hayes, ABD savcılarıyla önceden yapılmış bir anlaşmanın parçası olarak 10 milyon Dolarlık kefaletle serbest bırakılmadan önce teslim olmak için Hawaii’ye uçtu.

Eski CEO, kurucu ortakları Benjamin Delo ve Samuel Reed ile birlikte New York’ta yargılanacak. Üçlü, finans kurumlarının kara para aklamayı önlemek için tedbirler almasını gerektiren Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlanıyor.

Dördüncü kişi olan işletme operasyonları başkanı Gregory Dwyer ise Bermuda’da bulunuyor ve bildirilene göre ABD yetkilileri ile işbirliği yapmıyor. Bu süreçte ABD yargı makamları, Bermuda’dan Dwyer’in iadesini talep ediyor.

BitMEX, Kara Para Aklamayı Önleme Yasasında İhlaller Yaptı

BitMEX, Bitcoin opsiyonları gibi kripto para türevlerinin alım satımı için hizmet veren bir borsadır. CoinMarketCap’e göre, son 24 saatte 4.4 milyar Dolar işlem hacmi kaydeden borsa, en popüler 8. kripto türev borsası olarak dikkat çekiyor.

ABD savcıları, BitMEX’in popülerliğinin bir kısmının, ABD yasalarına aykırı olduğu iddia edilen ticaret politikalarından kaynaklanabileceğini düşünüyor. Ekim iddianamesinde konu ile ilgili, “kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıyın programlarını uygulamadaki isteksizliğin bir sonucu olarak, BitMEX kendisini kara para aklama ve yaptırım ihlalleri için bir araç olarak kullanıma sundu.” ifadesi yer aldı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Coinbase Bitcoin'in Yükselişini Kaldıramıyor mu?

Bir Cevap Yazın