BitMex ve Astrobotic Ay’a Bitcoin Göndermeye Hazırlanıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

Gönül isterdi ki bunu fiyat anlamında söyleyelim ancak bu sefer durum farklı. Bitcoin gerçek anlamda uçuyor, hem de Ay’a doğru!

blank

Bitcoin piyasasına bu defa Dünya’mızın uydusu olan Ay karıştı. Uzay şirketi Astrobotic ve kripto para borsası BitMex, içerisinde 1 adet BTC bulunan soğuk cüzdanı Ay’a taşımayı planlıyor.

Amerika merkezli Astrobotic şirketi hava ve uzay için robotlar geliştiriyor. Peregrine-1 ile şirket Kasım ayında ilk ticari Ay misyonunu uzaya göndermişti. NASA’nın ekipmanlarının yanında, gönderilen araç Bitcoin dahil olmak üzere bazı ticari yükleri de taşıyor.

bitcoin

Madeni Para Şeklinde Bitcoin Cüzdanı

Projenin iş ortağı BitMex’in içerisinde 1 adet Bitcoin ile Ay’a göndermek istediği soğuk cüzdan madeni para şeklinde olacak. Üstünde ise güncel Hashrate, yıl ve Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’dan alıntı bir söz yer alacak. Ay görevinin duyurusunda konu şöyle detaylandırıldı:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Madeni para şeklindeki BTC cüzdanı Peregrine-1 görevinin envanterine eklenecek ve herhangi bir insan müdahalesi olmadıkça Ay yüzeyinde kalmayı sürdürecek. Ayrıca cüzdanın kendisine özel bir Vanity Bitcoin adresi olacak ve isteyen herkes cömert hissettiği zamanlarda bu adrese birkaç Satoshi gönderebilecek.

bitcoin

Daha Önce Bitcoin Dünya Atmosferinin Dışına Çıkmayı Başarmıştı

Bitcoin’in Ay ile tanışması ilk kez gerçekleşecek bir gelişme olacak. Ancak dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin en azından dijital olarak Dünya atmosferinin dışına çıkmayı başarmıştı. İngiliz uzay şirketi SpaceChain, geçtiğimiz yıl ISS’in ağ node’u olarak aracılık ettiği bir BTC işlemi gerçekleştirmişti.

Kripto paraları Dünya dışına gönderme fikri içinde bulunduğumuz senede de birçok kez gündeme geldi. Milyarder yatırımcı SpaceX CEO’su Elon Musk, 1 Nisan tarihinde Dogecoin’i Ay’a göndermek istediğini söylemişti. Başta herkes bunun bir 1 Nisan şakası olduğunu düşünse de, Musk’ın daha sonraki açıklamalarından bu durumun böyle olmadığı anlaşıldı. Musk, Dogecoin’i gerçekten de SpaceX ile Ay’a göndermeyi planlıyor. BTC’nin mi yoksa Dogecoin’in mi Ay’a ayak basan ilk kripto para olacağını ise zaman gösterecek. Bitcoin fiyatları şu sıralar, ABD’den gelebilecek bir regülasyon adımı korkusu dolayısıyla oldukça düşüş gösterdi ve bu yazının yazıldığı anlarda da 33.500 seviyesinden işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend