5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

BitPay’in Banka Lisansı Başvurusu Wall Street’i Tedirgin Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin, bu yıl Wall Street’teki büyük bankaların ilgisini çekti. Ancak şimdi durum tersine dönmüş görünüyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve kripto para ödeme şirketi BitPay, BitPay National Trust Bank adlı ulusal bir banka oluşturmak için ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’ne (OCC) başvuruda bulundu.

Binance indirim kodu

BitPay’in genel danışmanı ve baş uyum sorumlusu Eden Doniger, başvurunun ayrıntıları yasal bir bildirimde yayınlandıktan sonra e-posta yoluyla gönderdiği bir açıklamada, “Bu, yeminli bir kurum inşa etme yolculuğumuzun ilk adımıdır,” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Başvurunun ABD’de ulusal bankalara izin verme yetkisini elinde bulunduran tek kuruluş olan OCC tarafından onaylanması halinde BitPay National Trust Bank’ın genel merkezi Alpharetta, Georgia’da olacak.

BitPay’in bankalaşma tasarısı, 2018’den bu yılın başlarına kadar ABD’nin önde gelen Bitcoin ve kripto para borsası Coinbase’in baş hukuk sorumlusu olarak görev yapan OCC vekili denetçi Brian Brooks’un, kripto ve fintech girişimlerinin faaliyetlerini lisanslama yöntemlerini nasıl değiştireceğini açıklamasından sonra geldi.

Brooks, Eylül ayında, ödeme şirketlerini tek bir dizi konsolide kural ile eyalet sınırlarında faaliyet göstermeleri için yetkilendirme planlarını özetledi. Buna, OCC’nin başvuruları kabul etmeye hazır olduğunu ekledi.

Doniger konuşmasını, “OCC, kripto para endüstrisinin hükümet düzenlemesinin ön saflarında yer alıyor,” diye sürdürdü. “OCC’nin, kripto para katılımcılarının ulusal düzeyde düzenlenmesini kolaylaştırmak için inovasyon ihtiyacını kabul etmedeki liderliğini takdir ediyoruz.”

Wall Street’te ibre tersine dönüyor

Ancak, geleneksel bankalar ve kredi birlikleri Brooks’un planlarını geri püskürttü.

Stanford Graduate School’daki Şirketler ve Toplum Girişimi direktörü Graham Steele olayla ilgili bir tweet atarak görüşlerini paylaştı. “Bir banka düzenleyicisi ve eski kripto para avukatı, etkin rol oynamaya başladıktan birkaç ay sonra, teknoloji şirketlerine banka sözleşmeleri vermek için yasal olarak şüpheli bir planla ilerliyor.”

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 40.000 Doları Aşıp 50.000 Doların Sinyallerini Vermeye Başladı

Washington’daki bazı milletvekilleri, ABD başkanı seçilen Joe Biden’dan Brooks’un kripto eylemlerini bozması için bir dilekçe verdi. Ancak Biden’ın bunu yapıp yapmayacağı henüz netlik kazanmış değil.

BitPay’in yaptığı başvuru, 30 günlük bir yorum süresine tabi bulunuyor. Yapılacak yorumlar OCC lisanslama direktörüne yönlendirilecektir. Bu süre zarfında bir karara varılması tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar