12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Bitwise, New York Borsasında Bir ETF Başlattı: BITQ

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

New York borsasında başlatılan ETF, kripto paraya yoğun şekilde yatırım yapan 30 şirketi takip edecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto varlık yöneticisi Bitwise bugün yeni bir ETF’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.
  • ETF, Coinbase gibi kripto ile ilgili 30 büyük şirketin değerini takip edecek.
  • Ancak bu ETF, birçok şirketin onaylanmasını umduğu kripto ETF değil.

Varlık yöneticisi Bitwise bugün, yatırımcılara kripto parada yoğun şekilde yer alan şirketlere yatırım yapma imkanı sağlayacak yeni bir borsa yatırım fonunun (ETF) başlatıldığını duyurdu.

Binance indirim kodu

ETF Nedir?

Bitwise Crypto Industry Innovators adındaki ETF, New York Borsası’nda (NYSE) BITQ kısaltması altında listelenecek. Buradaki fikir, kripto dünyasına para yatırmak isteyen ancak işlerin karmaşıklığı ve teknolojisi nedeniyle vazgeçen kişilerin, bunu hisse satın alma yöntemi ile yapabilmesidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ETF’ler yatırımcılar için çok önemlidir. Bir ETF, bir dayanak varlığın fiyatını takip eder ve insanların herhangi bir varlığa direkt olarak sahip olmak zorunda kalmadan hisse senetlerini alıp satmasına olanak sağlar. ETF’ler, altın ve yabancı para birimlerinden Bitcoin ve Ethereum’a kadar tüm varlık sınıfları için düzenlenebilir.

Bu durumda, Bitwise’in yeni ETF’si, kripto endüstrisinin öne çıkan şirketlerinin bir listesi olan Bitwise Crypto Industry Innovators 30 Endeksini izleyecektir. Söz konusu listede, kripto para borsası Coinbase, iş zekası şirketi Microstrategy ve bir Bitcoin madencilik şirketi olan Bitfarms gibi önde gelen büyük firmalar yer alıyor.

Şirket CEO’su Hunter Horsley, ETF’nin hedefinin “geleneksel yatırım platformları aracılığıyla kripto yatırımını kullanılabilir hale getirmek” olduğunu ekledi.

Bu, Uzun Süredir Beklenen Kripto ETF Değil

Ancak Bitwise’ın NYSE listesi kripto endüstrisinin uzun süredir beklediği anlamda bir kripto ETF değil. Şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmış bir Bitcoin ETF sunmayı bekleyen 9 şirket bulunuyor.

İlgili Haber:  Kripto Borsası Gemini, Dogecoin Tasarruf Programı Başlattı

SEC şu anda bu başvurulardan üç tanesini inceleme aşamasında olduğunu belirtiyor. Ancak daha önceki yıllarda yapılan tüm başvurular, Bitcoin’in kolayca manipüle edilebilir bir yapıya sahip olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Kuzey komşusu Kanada’da ise düzenleyiciler sadece kripto ETF’lerini onaylamakla kalmadı; halihazırda ETF yatırımları son derece popüler hale bile geldi. Ülkede dört Bitcoin ve dört Ethereum ETF’si hizmet veriyor. Hepsi de oldukça yüksek miktarlarda hisse sattıklarını dile getiriyor. Kanada’daki ilk Bitcoin ETF’si olan Purpose piyasaya sürüldüğünde, sadece bir saat içinde 80 milyon Dolar değerinde hisse satışı yaptı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar