BlackRock Bitcoin’i İki Fona Uygun Yatırım Olarak Ekleyeceğini Açıkladı

Yatırım devi BlackRock, büyük bir finans kuruluşunun kripto para dünyasına ayak basmasının son örneğini sergiledi ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na, nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemlerini iki fonu için uygun yatırımlar olarak dahil etmek istediğini gösteren belgeler sundu.

Yatırımın Ana Unsurları

BlackRock Küresel Tahsis Fonu ve BlackRock Stratejik Gelir Fırsatları Portföyü için iki yeni dosyalama, “bazı fonların Bitcoin bazlı vadeli işlem sözleşmelerinde yer alabileceğini” belirtti.

Başvurular, fonların satın almasına izin verilen tek Bitcoin yatırımının “Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu’na kayıtlı emtia borsalarında işlem gören nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemleri” olduğunu ekledi.

Düzenleyici başvurular, BlackRock’un yeni fonlara Bitcoin vadeli işlemleri ekleyeceğine dair bir garanti değil ancak yatırım devinin onları düşündüğünün bir işareti olarak değerlendirildi.

BlackRock ayrıca, piyasanın yeni olmasından ve vadeli işlemlerin diğer vadeli işlemler kadar yoğun bir şekilde işlem görmemesinden kaynaklanan Bitcoin vadeli işlemlerine yapılan yatırımlara eşlik eden likidite risklerini de kabul etti.

Şaşırtıcı Gerçek

Üç yıl önce BlackRock CEO’su Larry Fink, Bitcoin’i “kara para aklama endeksi” olarak adlandırmıştı. O zamandan beri Fink fikrini değiştirdi ve aralık ayında kripto paranın bir gün küresel bir pazara “muhtemelen” dönüşebileceğini öne sürmeye başladı.

Kritik Geçmiş

Bitcoin, yıla büyük bir yükselişle başladı ve artan düzenleyici inceleme raporlarına geri dönmeden önce 40.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bazıları yükselişi Massachusetts Mutual Life Insurance dahil kurumsal yatırımcıların artan ilgisine bağladı.

Kritik Teklif

JPMorgan stratejistleri bu ay Bloomberg tarafından bildirilen bir notta MassMutual’ın Bitcoin alımlarının, kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin benimsenmesinde başka bir kilometre taşını temsil ettiğini belirterek diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarının MassMutual’ın örneğini takip ettikçe önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek potansiyel talebin görülebileceğini söyledi.

  Bitcoin'e Yönelik Küresel İlginin Artmasıyla İngiltere'de Geçen Sene Yaklaşık 200 Kripto Şirketi Kuruldu

Takip edilmesi gereken nokta

OANDA Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, çarşamba günü Bitcoin’in yaşadığı %5’lik kayıplarının aslında daha fazla kurumsal yatırımcıyı satın almaya teşvik edebileceğini belirtti. Bu durumun, kripto balonunun sonu gibi görünmediğini ve Bitcoin’e dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Moya, kurumsal paranın değer görmeden önce 30.000 dolar düzeyine düştüğünü açıkladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın