8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Block, Blockstream ve Tesla, Güneş Enerjisiyle Bitcoin Madenciliğinin Yollarını Araştırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Blockstream CEO’su Adam Back, dijital ödeme şirketi Block (eski adıyla Square) ve Bitcoin altyapı şirketi Blockstream’in Tesla’nın güneş ve enerji depolama ürünleriyle güçlendirilecek yeni bir açık kaynaklı Bitcoin madenciliği tesisinin inşaatına başladığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Adam Back yaptığı açıklamada, bunun, Bitcoin madenciliğinin sıfır emisyonlu güç altyapısını finanse edebileceği ve gelecek için ekonomik büyüme oluşturabileceği tezini kanıtlamak için bir adım olduğunu vurguladı. Tesisin bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor ve tesisin 3.8 Megawatt’lık yenilenebilir güneş enerjisi ile Bitcoin ağı için 30 Petahash (PH) hash rate üretmesi bekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

12 milyon dolarlık ortak girişim, ilk olarak Block’un 2030 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünün bir parçası olarak Haziran 2021’de duyuruldu. Fintech devi, Blockstream’in Teksas’taki tesislerinden birinde inşa edilecek bu yere 6 milyon dolar (diğer yarısı Blockstream tarafından sağlanacak) yatırım yapacak.

Adam Back, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin whitepaper’ında kendisinin hashcash çalışmasını alıntıladığı bir İngiliz kriptografi uzmanıdır. Hatta kendisinin Satoshi olduğuna dair söylentiler de vardır. Back’in kurduğu Kanada merkezli Blockstream, Bitcoin’in bir yan zinciri (side chain) olan Liquid’i geliştirmiştir. Liquid kripto para borsalarının, tüccarların ve kurumların dijital varlık mint etmesine ve Bitcoin ağının izin verdiğinden daha hızlı işlemler yapmasına olanak tanır. Firma ayrıca madencilik, barındırma ve enerji verimliliği geliştirme hizmetleri de sunmaktadır.

Duyuruya göre, projenin ekonomik metrikleri hakkında düzenli raporlar sunmanın yanı sıra, güç çıkışı ve çıkarılan Bitcoin miktarı da dahil olmak üzere projenin performansının gerçek zamanlı ölçümlerini gösteren, herkesin erişebileceği bir rapor ekranı sunulacak. Bu ekranda “gelecekteki projeler için örnek bir endüstri vaka çalışması olarak hizmet etmek üzere” güneş enerjisi ve depolama performansı verileri de bulunacak.

İlgili Haber:  Analiz: Bitcoin Madencileri Biriktirdikleri Bitcoinleri Satmaya Başladı

Son aylarda, düzenli olarak önemli miktarda enerji tüketimi nedeniyle eleştirilen Bitcoin madencileri, ‘yeşil’ stratejileri benimsemeye başlıyor. Örneğin, kripto madenciliği için popüler lokasyonlardan biri olan Teksas’ta, HODL Ranch ve halka açık olarak işlem gören Riot Blockchain gibi madenciler, ihtiyaç duyulmayan fazla enerjiyi satın alıyor, ardından enerjiye talep arttığında madencilik cihazlarını kapatarak gücü şebekeye geri veriyor.

Bu haftanın başlarında, halka açık en büyük Bitcoin madencisi Marathon Digital Holdings (MARA), madencilik makinelerini Montana’daki kömürle çalışan bir siteden “daha sürdürülebilir ve karbon yaymayan kaynaklarla” yeni yerlere taşımayı planladığını söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar