blockchain kripto vergi

Ethereum blockchain topluluğunun üyeleri, ‘stake etme’ adı verilen yeni bir mekanizmaya geçmenin ne kadar sürdüğü eleştirisine katlanmış olsa da, IRS’ten henüz kesin bir rehberlik olmadığını da söylemek zor. Blockchain “token”lerini “hisseden” ve ödül alanların da nasıl vergilendirileceği konusunda aynı durum geçerli.

Ethereum Vakfı’na kesinlikle değinilmiyor. Çünkü en büyük riskler, çevrimdışına çıkma, kötü niyetli eylemler ve doğrulama başarısızlıklarından dolayı Ethereum’u kaybetmek. Bununla birlikte, bir blockchain ağını güvence altına alma çabalarınızın vergi sonuçlarını anlama fikri kesinlikle kitlelerin göz önünde bulundurması gereken bir durum.

Sutherland durumu nasıl açıklıyor

Kasım 2019’da, “Cryptocurrency Economics and the Taxation of Block Rewards” adlı bu sorunu ele alan ilk makale, Virginia Üniversitesi Hukuk Fakültesi Abraham Sutherland tarafından yazıldı. Sutherland, makalesinde blok ödüllerinin uygun şekilde vergilendirilmesi için Kongre’den hiçbir yasaya veya Hazine düzenlemesine gerek olmadığına inandığını belirtiyor.

Makale, hayali bir “kripto para birimi kedisi” olarak düşünmemizi önererek bu incelikli kavramı anlamaya çalışanlar için bir analoji sunuyor. Sutherland, “Kedicik üzerindeki bir tabelada “Bu tokenler, ağı koruyanlar içindir” yazısı mevcut. Ağı koruyanların kediden token almalarına izin verilir. Hazine, kediden token alanlara vergi uygulamak istiyor.”

POSA Vergilendirilmemeden Yana

Washington D.C.’deki bir ticaret grubu olan ‘Proof-Of-Stake Alliance’ (POSA), Amerika Birleşik Devletleri’nde ve yurtdışında blockchain’in geleceği için yanlış türden bir vergi politikasının ne anlama gelebileceğine büyük ölçüde odaklanmış bulunuyor. POSA’nın kurucusu Evan Weiss liderliğindeki bir röportajda şunlar söylendi: “Stake yapmanın kalıcı olduğu bir dönüm noktası. Sektördeki insanlar olarak bunu gerçekten sosyalleştirmeye çalışmak ve düzenleyicilerin ve politika yapıcıların bu sistemlerin faydalarını ve ekonomimiz ve etkileşim biçimleri üzerinde nasıl büyük bir etkiye sahip olabileceklerini anlamalarını sağlamak bizim için gerçekten önemli.”

İlgili Haber:  Bedava Dağıtılan 400 UNI Tokeni Nasıl Vergilendirilecek?

Ethereum paydaşları neden ilgilenmeli? Şimdi, Weiss’e göre, “ağı güvence altına aldığınız için aslında tazminat alabilir ve bunu yaptığınız için blok ödülleri kazanabilirsiniz. Bu ağların, 2014 yılında yayınlanan kılavuzdan farklı bir görüşe sahip olması gerekir. Bazı ağlarda, her artı saniyeden sonradır örneğin.”

Kongre, Bitcoin ve Ethereum ekosistemini yıllardır Kongre’ye tanıtan D.C.’de bir düşünce kuruluşu olan Coin Center tarafından desteklenen ve bu ‘blok ödüllerinin’ gelir olarak vergilendirilmemesi gerektiğini savunan bir mektup yazdı. Blockchain Derneği ayrıca benzer şekilde bu konulara odaklanan bir ‘Staking Çalışma Grubu’ başlattı. Washington D.C.’de kripto para birimi ve blok zinciri için diğer büyük kar amacı gütmeyen kuruluş olan Dijital Ticaret Odası, Ekim 2019’da bir Vergi Görev Gücü kurdu ve web sitesinde IRS’ye geri bildirim geliştirdiğini belirtti.

Weiss, her üç kuruluşa da saygı duyduğunu ve “ayak parmaklarına basmama” konusundaki güçlü arzusunu belirtti. Onun umudu, politika yapıcıların önemi konusunda anlaşılması biraz zor bir kavram olan, endüstri üzerinde olumsuz bir etki yaratabilecek bir eylemde bulunulmaması durumunda daha fazla eğitim görmektir.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski Başkanı ve Biden geçiş ekibinin ABD finansal düzenleyicilerini değerlendirme çabalarına başkanlık eden MIT’de Uygulama Profesörü Gary Gensler, bu konuya ağırlık verebilir. XRP’nin bir menkul kıymet olduğuna ve Ethereum’un da muhtemelen bir menkul kıymet olduğuna inandığını öne sürse de Gensler, “Crypto Kitties” in bir menkul kıymet olmadığına karar verdi. Belki de Gensler, benzer şekilde, vergi uygulayıcılarının kripto kedilerden blockchain tokenleri almaya hafifçe basmaları gerektiğini hissedecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın