Blockchain Destekli Gıda Tedarik Zinciri Yönetimi Sorunları Çözebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Gıda tedarik zinciri yönetimi veya FSCM, uzun zamandır kurumsal blockchain alanında düşük maliyetli bir uygulama olarak öne sürülüyor. Yıllarca süren pilot projelerden sonra karar nihayet verildi: Blockchain destekli FSCM mükemmel çalışıyor.

blank

Henüz blockchain ile ilgilenmemiş gıda şirketlerindeki inovasyon yöneticileri, bu sizin şansınız. Büyük oyuncular, teknolojinin etkinliğini kanıtlamak için milyonlarca dolar yatırdı. Şimdi tek yapmanız gereken, işletmeniz için doğru uygulamayı bulmak.

blank

Elbette hala riskler var. Bu makalede bunları en aza indirmenin yollarını göreceğiz. Ancak fırsat çok büyük. Doğru yapıldığında, operasyonel giderleri azaltacak, yeni pazarlara ulaşacak, ürünlerinizi farklılaştıracak ve pazar payını büyüteceksiniz.

FSCM: Mükemmel kurumsal blockchain kullanım durumu mu?

Gıda tedarik zincirleri, iyileştirilmiş bir koordinasyon becerisinden ve gerçeğin üzerinde mutabık kalınan bir versiyonundan büyük ölçüde faydalanacak olan farklı ve çeşitli katılımcılardan oluşan “blockchain-can-fix-this” seçeneğini sağlıyor.

Gıda tedarik zincirleri ayrıca “değişim gereklidir” kutusunu da işaretliyor. Dünya Sağlık Örgütü verileri, her yıl 10 kişiden birinin gıda kaynaklı hastalıklar nedeniyle hastalandığını ve yaklaşık yarım milyon kişinin öldüğünü göstermektedir. Ve yaygın anlayışa rağmen, bu “yalnızca gelişen dünya” sorunu olmaktan uzaktır. Dünya genelinde tahmini gıda kaynaklı hastalık yükünün en düşük olduğu Avrupa’da, her yıl 23 milyon insan hala güvensiz gıdalardan hastalanmakta ve DSÖ verilerine göre bunların 5.000’i ölmektedir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, tüketiciler yiyeceklerinin kaynağı hakkında daha fazla bilgi talep ediyor.

Sonra israf söz konusu. Meyveler ve sebzeler gibi temel tek bileşenli emtialar için bile, tedarik zincirinin yeterince yönetilememesi büyük israfa neden olur. Dünya çapında üretilen tüm gıdanın üçte bir kadarı, aslında raflara ulaşamadan çöpe atılıyor. Bu atık seviyesi, küresel bir utançtan başka bir şey değildir. Daha sonra dünyanın açlarını doyurmak için gerekenden daha fazla yiyecek üretiyoruz. Tedarik zincirinin sürdürülebilirliği iyileştirme baskısı ve açlık üzerindeki etkisi çok büyük.

Blockchain çözümlerinden yararlanarak FSCM’yi iyileştirmenin faydaları geniş kapsamlıdır. Toplumsal açıdan bakıldığında, hastalığı, ölümü ve yemek israfını önlemenin arzu edildiğini söylemeye gerek yok. FSCM’yi iyileştirme savaşında ön saflarda yer alan işletmeler ve çiftçiler için, blockchain destekli çözümler koordinasyon yeteneğini geliştiriyor. Ve bu, gıda israfının azalmasından tam zamanında teslimat kabiliyetine, azaltılmış muhasebe ve denetim maliyetlerine, otomatik ödemelere ve iyileştirilmiş finansman seçeneklerine kadar değişen lojistik verimlilik kazanımları ile sonuçlanabilir. İşletmeler, tüketicileri için ürünlerine daha fazla şeffaflık sunarak kendilerini farklılaştırabilirler.

Ama hepsi aldatıcı değil mi?

Tüm yıkıcı yeni teknolojilerde olduğu gibi, aldatmaca beklentileri şişirme eğilimindedir. Dolayısıyla, 2018 ve 2019’da bir şekilde her küresel gıda tedarik zinciri henüz blockchain destekli bir çözüme geçmediğinde, doğal olarak teknolojinin içinin boş olduğunu iddia ettiler.

Aslında gerçek şu ki, son birkaç yılda FSCM alanında blockchain teknolojisi ile ciddi yenilikler yaşandı. Düzinelerce – belki de yüzlerce – pilot proje teknolojinin uygulanabilirliğini kanıtlasa da, ilk büyük ölçekli uygulamalar yeni yeni ilgi görmeye başladı. IBM’in Food Trust, belki de en dikkate değer örnektir. Artık Walmart, Nestlé, Unilever ve Tyson Foods gibi büyük oyuncular tarafından kullanılıyor ve şimdiden somut faydalar sağlıyor. Örneğin Nestlé, ağdan kahve markası Zoégas’ı çiftlikten bardağa izlemek için kullanıyor ve tüketicilerin belirli kahve sürümlerini Brezilya, Ruanda ve Kolombiya’daki farklı kökenlere kadar takip etmelerine olanak tanıyor ve sürdürülebilirlik verileri başka bir IBM Food Trust olan Rainforest Alliance tarafından doğrulanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Diğer bir örnek, nakliye faturaları ve ödeme yönetimi için ulusal standart olarak blockchain tabanlı bir tedarik zinciri platformu olan DL Freight’i kullanan Walmart Canada’dır. Ağustos 2020’nin sonunda, sistem 150.000’den fazla faturayı işleme aldı ve %2’den azı anlaşmazlıklar ile sonuçlandı. Walmart Kanada ulaştırma başkan yardımcısı Francis Lalonde şunları kaydetti:

“Blockchain, akıllı ulaşım ağımızda hızlandırılmış ödemeler, kapsamlı maliyet tasarrufu ve tedarik zincirimizdeki diğer avantajlarla önemli bir ilerleme sağlıyor.”

FSCM’deki bu gerçek dünya blockchain uygulamaları, her büyüklükteki gıda işletmelerinde inovasyon yöneticilerine bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmelidir. Şu anda kanıtlanmış olan teknolojiyle, henüz yaygınlaşmamış olsa da, büyük bir fırsat söz konusu.

Başarıya giden yol

Blockchain destekli bir FSCM çözümünü gerçekten uygulamanın hala tuzaklarla dolu bir yolculuk olduğunu hatırlamak önemlidir. Önceki bir makalede belirtildiği gibi, temel teknik engeller ve sık sık yapılan ağ tasarımı kusurları, kurumsal blockchain girişimlerinin %5’i kadar azının üretime geçmesini sağlayan ve başarısızlığın maliyetinin yüksek olduğu konusunda ciddi bir istatistikle sonuçlanıyor.

FSCM alanında temel zorluklar, belirli bir tedarik zincirinde yeterli sayıda paydaşın katılımını sağlamak ve farklı sistemlerden gelen verileri entegre etmeyi içerir. Bununla birlikte ve fırsatları göz önünde bulundurarak, blockchain destekli bir FSCM çözümü getirmede başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için yapabilecekleriniz şunlardır:

  1. Benzersiz katma değer sağlayın.
  2. Hızlı ve verimli bir şekilde dağıtın.
  3. Uygun maliyetli ve kullanıcı dostu bir platform sunun.
  4. İlk üreticiler için teşvikler sağlayın.

Mevcut pek çok sorunu çözdüğü kanıtlanmış olan blockchain destekli FSCM çözümleri, hala benimsemenin erken aşamalarında. Bu şu anda büyük bir fırsat olduğu anlamına geliyor. Doğru yaklaşımla, gıda işletmelerindeki ileri görüşlü inovasyon yöneticileri, değişime öncülük etmek ve bu süreçte işlerini güçlendirmek için şirketlerini kurabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ethereum Fiyatının 4.000 Doları Aşması İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, 4.000 doların üstüne bir türlü çıkış yapamaması ile birlikte yatırımcıların sinirleriyle oynuyor gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend