Blockchain, Finansal Hizmetleri Daha Kullanılabilir, Güvenli ve Adil Hale Getirecek

Son güncelleme: 4 ay önce

2020’nin ayırt edici özelliklerinden biri, küresel ekonomilerin çok fazla istikrarsızlık göstermesi ve bu durumun, toplumun her düzeyinde geçerli olması oldu.

Artık günümüzde bireyler için finansal sistemlere erişim noktasında çok daha fazla seçenekler sunulabilir, ancak bu daha fazla insanın bankacılık hizmetlerine erişebilmesi anlamına gelmek zorunda değildir. Bazı bölgelerde, mikro kredi gibi harika fikirler ortaya çıktı ve bu pek çok insana yardımcı oldu. Ancak küresel çapta insanlar standart Pazartesi-Cuma, 9-5 iş anlayışından uzaklaşırken, milyonlarca insan geleneksel olmayan çalışma biçimlerine dönüyor. Bu da “tek başına” çalışan insanların çoğu için kişisel finansmanın daha da uzaklaşması ile neticelendi.

Küresel düzeyde, hâlâ çok sayıda yetersiz hizmet alan insan görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde bile, banka kullananlar ile kullanmayanlar arasındaki uçurum derin gözüküyor. Örneğin ABD’de, tüm hanelerin dörtte biri banka kullanmıyor veya tasarruflara, kredilere veya borç sistemlerine erişimleri bulunmuyor. Ayrıca finansal okuryazarlıktan yoksun olan birçok kişi var ve pandemi bu konuları daha önce görülmemiş şekillerde gözümüzün içine sokmuş oldu. ABD ve Kanada gibi ülkelerde, teşvik ödemelerinin dağılımı, birçok geçim kaynağının ve hayatın gerçekte ne kadar güvencesiz olduğunu göstermiştir.

Peki küresel bir ekonomik iyileşme için blockchain nasıl kullanılabilir?

Dünya Bankası tahminlerine göre, küresel ekonomi bu yıl yüzde 5.2 oranında küçülecek. Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin ekonomik durgunluk demek. Küresel sorunlar, küresel çözümler gerektirir. Peki küresel bir ekonomik iyileşmeyi teşvik etmek için blockchain nasıl kullanılabilir?

Blockchain’den, işsizlik sorunlarını veya geçim maliyetleri arttığında ortaya çıkan sorunları çözmesi elbette beklenemez, ancak finansal hizmetleri ve ürünleri daha erişilebilir, güvenli ve adil hale getirmek için kullanılabilir. Ayrıca, ücretleri düşük tutarak ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın veya kimin başlattığına bakılmaksızın her işlemin eşit olmasını sağlayarak finansal katılımı destekleyebilir.

  Blockchain ile Etkinleştirilmiş Akıllı Sözleşmelere Dair

ABD’de pek çok kişi, hükümetin yardım çeklerinin dağıtımının kolay ve şeffaf olmadığını gördü. Bu teşvik çeklerini bir blockchain kullanarak dağıtmak ne kadar iyi olurdu? COVID-19’un ardından, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler (Kanada, İspanya, Yeni Zelanda ve Avustralya dahil) evrensel temel geliri (UBI) keşfetmeye başladı ve blok zinciri, dağıtım lojistiğinin üstesinden gelmek için etkili bir yol sunuyor. Finansal sistemlere esneklik eklemenin toplumlar üzerinde olumlu etkileri olacaktır: örneğin, yardım desteği verilen kişilerin gelirleri belirli bir seviyeye çıktığında bu kişilere verilen teşvikler otomatik durabilir, veya tam tersi de geçerli olabilir. Tabii böyle bir esnek yapı blockchain ve akıllı sözleşmelerle mümkün olabilir.

Finansal dönüşüm başka dönüşümleri de beraberinde getirebilir

Elbette, finansı dönüştürerek, blok zincirleri çok daha geniş bir dönüşümü teşvik etme gücüne de sahip. Bireyler özgürce ve kısıtlama olmaksızın finansal sistemlere bağlanma gücüne sahip olduklarında, merkezi olmayan yönetim mümkün hale gelir. Oslo, Dubai ve Toronto gibi şehirlerin blockchain tabanlı projeleri araştırmasıyla bunu sivil düzeyde zaten görüyoruz. İyi yapıldığında akıllı şehirler, çevredeki değişikliklere yanıt olarak daha sürdürülebilir, daha verimli ve daha çevik olma vaadini yerine getiriyor. Diğer bir faydası da, dağıtık yönetimin, yönetime katılımı geniş ve yatay olarak artırmasıdır, böylece tüm toplumsal gruplar hem şeffaf hem de adil olan demokratik bir sürece katkıda bulunabilir.

Şimdi, büyük çevrimiçi ekonomilerin, yalnızca onlardan elde ettikleri değeri değil, kullanıcıları için ürettikleri ekonomik değeri de her zamankinden daha fazla yeniden düşünmesi gerekiyor. Bunun nasıl çalıştığına dair güzel bir örnek Reddit: platformun desteğiyle, iki alt grup (subreddit), topluluk içi bir para birimi şeklinde kullanılmak üzere kendi tokenlerini ürettiler, ve bu tokenlerin dağıtımı topluluk konsensüsü tarafından yönetiliyor.

  Avrupa, Libra Üzerinde Baskı Oluşturabilecek Stablecoin Düzenlemeleri Getiriyor

Son yıllarda Facebook, YouTube, Airbnb gibi platformlar, kurumlardan çok bireylerin ürettiği içerik ve ürünler sayesinde başarılı oldu. Patreon ve Kickstarter gibi pazar yerlerinin yaratıcı işletmelere doğrudan müşterilerinden para toplama fırsatı sunmasıyla kitle fonlaması yaygın hale geldi.

Sonraki adım ne?

Peki sonraki adım nedir? Mülkiyet ekonomisi, yalnızca kullanıcılar tarafından finanse edilmeyen, aynı zamanda onlara ait olan platformlarla ekonomik değeri dağıtmanın yeni yollarını yaratacak. Bunu kolay ve yaygın bir şekilde erişilebilir kılmak için ne olması gerekiyor? Blockchain, finansal sistemleri dünyanın %99’una daha erişilebilir hale getirmenin önemli bir parçası olacak.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın