1 Temmuz 2022, Cuma
25.7 C
İstanbul

Blockchain ile Etkinleştirilmiş Akıllı Sözleşmelere Dair

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para birimleri ve diğer blok zinciri uygulamaları manşetlerden düşmüyor. Ancak akıllı sözleşmeler, blok zincirlerinin etkili bir şekilde iletişim kurmasına ve bilgi paylaşmasına izin vermede kritik bir rol oynayan asıl aktör.

Binance indirim kodu

Ne zaman bir teknoloji daha geniş bir iş piyasasına girse, bu teknolojilerin tam olarak nasıl çalıştığına dair neredeyse her zaman bir miktar belirsizlik ve kafa karışıklığı olacaktır. Blockchain ve kripto varlık sektörüne yapılan tüm yatırım, tartışma ve ilgiye rağmen, bir uygulama projesinin tam olarak nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda hala bazı belirsizlikler söz konusu. Her organizasyonun farklı olduğu ve her blockchain uygulamasının farklı şekilde ilerleyeceği gün gibi ortada. Ancak akıllı sözleşmelerin önemi her durumda var olan bir gerçek.

Binance indirim kodu

Fazla teknik olmadan, akıllı bir sözleşmenin ne olduğuna dair sağlam bir çalışma tanımı iki genel bileşene ayrılabilir. Birincisi, akıllı bir sözleşme, karşı taraflar, haklar, yükümlülükler ve bu karşı taraflar arasında aktarılan bedel ile tamamlanmış, geleneksel bir sözleşmenin blok zinciri ile artırılmış bir temsilidir. İkinci olarak, bu akıllı sözleşmeler, sözleşme haklarının ve yükümlülüklerinin bir kısmının veya tamamının daha az insan gözetimi ve yönetimi ile yerine getirilmesine izin verir. Başka bir deyişle, akıllı sözleşmeler, halihazırda insan gözetimi gerektiren sözleşme yükümlülüklerini yerine getirme görevlerinin en azından bazılarını otomatikleştirebilir. Sözleşme hüküm ve koşulları, doğrudan temeldeki blockchain koduna yazılır. Bu sayede hüküm ve koşullar üzerindeki bütünlüğün artırılmasına yardımcı olur.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir an için geri adım atarsanız, büyük resmi net bir şekilde görebilirsiniz. Akıllı sözleşmeler, blok zincirlerinin diğer blok zincirler veya teknoloji sistemleriyle etkileşime girmesini sağlayan ve bunu kolaylaştıran bir uygulamadır. Başka bir deyişle, akıllı sözleşmeler, blok zinciri projelerinin, ilk etapta uygulamanın arkasındaki nedenler olarak sıklıkla tartışılan verimlilik ve kazanımları nasıl oluşturabileceğinde ayrılmaz bir rol oynar.

Tüm bunlar kulağa nispeten basit bir süreç ve iyi bir haber gibi geliyor. Ancak akıllı sözleşme görüşmesini karmaşıklaştırabilecek bazı hususlara bir göz atmakta fayda var.

Kodlama ve sözleşmeler

Akıllı sözleşme diyaloğunda ortaya çıkabilecek ilk acı noktalarından biri, geleneksel sözleşmelerin koda dayalı bir sözleşmeye dönüştürülmesidir. Temelde, yazılı (fiziksel veya dijital olarak) geleneksel bir sözleşme, blok zinciri gibi dijital bir platformda kodlanabilen ve yürütülebilen bir dizi yürütme ifadesine dönüştürülmelidir.

İlgili Haber:  Çin Devlet Televizyonu, Yüz Milyonlarca İzleyicisine DeFi ve Ethereum'u Anlattı

Bu süreç, hem hukuksal hem de teknik uzmanları içereceğinden, sözleşmenin anlamının ve niteliğinin çeviride kaybolmamasını sağlamak önemlidir.

Sertliğe karşı esneklik

Herhangi bir sözleşmenin veya anlaşmanın amacı, ilgili tarafların hükümleri, koşulları, hakları ve yükümlülükleri konusunda güvence sağlamaktır. Ek olarak, sözleşmeler, ilgili taraflardan herhangi birinin sözleşmeyi ihlal etmesi durumunda alınabilecek önlemleri ana hatlarıyla belirtir. Bununla birlikte herhangi bir iş adamının bildiği gibi, iş akışı içinde sözleşme şartlarının ince ayarını gerektirebilecek şartlar genellikle değişir.

Akıllı sözleşmelerin tutarlı uygulanabilirlik ihtiyacını dengelemesinin yanı sıra değişen iş koşulları karşısında esneklik sağlamak için bazı önlemler ve erişim noktaları oluşturması gerekir.

Sözleşmeli kontroller

Bu konu bu konuşmada en son sıralanmasına rağmen, aynı zamanda her akıllı sözleşme konuşmasına nüfuz eden bir konu ve fikir olmalıdır. Yeni bir teknoloji süreci ne zaman katmanlanırsa veya mevcut süreçlerin içine yerleştirilirse, temeldeki sürecin bütünlüğünü sağlamak için özel dikkat gösterilmelidir. Akıllı sözleşmeler söz konusu olduğunda, bir iç kontrol görüşmesini arka plana atmak cazip gelebilir; Blok zincirlerinin kurcalamaya karşı dirençli olduğu kanıtlandığından, neden kontroller konusunda endişelenmelisiniz ki?

Aslında, mevcut süreçlerin (blockchain güdümlü olsun ya da olmasın) otomasyonu ve artırılması hızlanmaya devam ettikçe, sağlam ve iş odaklı kontrollerin önemi artacak ve daha önemli hale gelecektir. Kontrollerin eksikliğinden kaynaklanan veya en azından kısmen meydana gelen hackler ve veri ihlalleri, bu hususların önemini vurgulamaktadır.

Akıllı sözleşmeler ve ilgili tartışmalar, diğer blockchain ve kripto haberlerinin yaptığı manşetlere ve tartışmalara yol açmayabilir. Ancak sektörün olgunlaşmasında önemli bir rol oynarlar. Bu blockchain uygulamasına bağlı potansiyel zorlukları ve fırsatları anlamak, blockchain’i uygulamayı düşünen herhangi bir profesyonelin ilerlemenin farkında olması gereken bir sorumluluktur.

Veri bütünlüğü, verimlilik ve şeffaflık, herhangi bir blockchain projesinin merkezinde yer alır. Akıllı sözleşmeler, bu faydaları mümkün ve gerçekleştirilebilir kılan, genellikle gözden kaçan bir araçtır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar