Blockchain Patentlerinde ABD Hâlâ Zirvede

Fikri mülkiyet danışmanlığı şirketi KISSPatent’in 17 Eylül tarihli bir raporuna göre, Çin merkezli Alibaba bu yıl şimdiye kadar en fazla patent başvurusunda bulunan şirket oldu. Buna rağmen Amerika Birleşik Devletleri hala en çok blockchain patentine sahip ülke olarak lider durumda.

IBM ve Alibaba en çok blockchain patentine sahip şirketler konumunda bulunuyor. IBM 100’den biraz fazla patent başvurusunda bulunurken Alibaba’nın başvurduğu patent sayısı 200’ün üzerinde. Ancak, Bank of America ve Mastercard gibi diğer ABD merkezli şirketler de ABD’nin patent sayısına katkı yapacak birkaç patent başvurusu yaptı. KISSPatent’e göre, 2020’nin yalnızca ilk yarısında yapılan patent sayısı, 2019 yılının tamamında yapılandan daha fazla.

Mevcut durumda ABD’nin 2.112 patenti bulunuyor. Onu 350 başvuru ile Cayman Adaları ve 118 patentle Kanada izliyor. Listedeki ilk altının geri kalanı 108 ile Japonya, 87 ile Güney Kore ve 77 patent ile Çin. Cayman Adaları’nın ikinci sırada yer alma sebebi, Alibaba’nın, merkezi Britanya Denizaşırı Bölgesi’nde bulunan yan kuruluşlarının bu başvuruları yapmış olması.

Çinli şirketler genellikle çeşitli ilk 10 blockchain patent listesinde temsil edilse de, şirketlerin tümünün yalnızca blockchain üzerinde çalıştığını söylemek mümkün değil. KISSPatent, bu şirketlerin teknoloji portföylerinin bir parçası olarak blockchain uygulamalarına sahip olduğunu söylüyor. Rapora göre, Çin’in bu kadar çok patent başvurusunda bulunmasının nedeni, yurtdışında bazı ticaret yaptırımlarından kaçınmaktı. Raporda yer alan açıklamada: “İsveç merkezli Ericsson çok fazla patente sahip olduğu için Xiaomi’nin akıllı telefonlarını Çin dışına satması engellenmişti. ‘Çin Elması’, onlar için öğretici bir örnek oldu.” ifadelerine yer verildi.

En çok patent başvurusu Fintech alanında

Fintech başvuruları, tüm patentlerin yarısını oluşturan en popüler patent kategorisi olma özelliğini taşıyor. Kripto para kullanan uygulamalar ve kripto para birimlerinin depolanmasını veya takasını destekleyen başvurular da bu kapsamda değerlendiriliyor. Diğer popüler kategoriler ise, merkezi olmayan iş platformları, blockchain üzerinden dağıtık çözümler, finansal bileşenli iş hizmetleri, sağlık hizmetleri ve geleneksel bankacılık hizmetleridir.

  Pandemide Seyahati Kolaylaştıran Blockchain Uygulaması Hayata Geçti

Endüstrideki birçok firma, patent trolleme konusundaki endişelerini dile getirdi Bu nedenle Square, Kripto Para Açık Patent İttifakının başlatılmasına yardımcı oldu. Grup, yenilikçi teknolojilere erişimi demokratikleştirme amacı taşıyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın