27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Güney Kore Devlet Kurumunda Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemi Kullanılacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Blockchain tabanlı kimlik sistemi blokzincirin kullanım alanlarından sadece biri. Güney Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), 2020 Ekim ayından itibaren Güney Kore’nin akıllı telefon uygulaması aracılığıyla blockchain destekli kimlik sistemi kullanan ilk kamu kuruluşu olmayı planlıyor.

Binance indirim kodu

Yonhap‘a göre, ajans ayrıca kurumdaki en iyi çalışanları ödüllendirmek ve atıştırmalıklar, içecekler ve hatta ofis malzemeleri satın almalarını sağlamak için “KISA Koin” adlı tokenler yayınlayacak. Şu an pilot testleri yapılan uygulamanın bir sonraki aşamada tüm kurum çalışanlarının kullanımına açılması planlanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yeni kimlik sistemi, KISA çalışanlarının veritabanını yöneten bir blok zinciri platformu aracılığıyla iş ile ilgili sayfalara erişmek için QR kodlarını tarayarak yakın alan iletişim teknolojisini (NFC) kullanmalarına olanak tanıyacak.

Yeni sistem, çalışanların ajans binasındaki kafelere erişim veya kütüphaneden kitap ödünç almak gibi işlemler için de kullanılacağı için sadece kimlik doğrulama ile sınırlı değil.

Bu projenin hayata geçirilmesinin arkasındaki nedenlerden biri de COVID-19 salgını ile birlikte iş süreçlerinde temassız çözümlere geçme istediğidir.

Güney Kore haber ajanslarının bildirdiğine göre, KISA’nın blockchain destekli kimlik sistemini Ekim ayına kadar Naju genel merkezinde, ardından da yıl sonunda Seul ve Pangyo’daki ofislerde tanıtılacak.

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı başkanı Kim Seok-hwan yeni sistem hakkında: “Mobil kimlik sisteminin kamu kurumlarında ilk kez kullanılması ile çalışan rahatlığı ve güvenliğinin artacağını düşünüyorum” dedi.

Güney Kore kamu kuruluşları seviyesinde blockchain teknolojisinin benimsenmesi için pek çok çalışma yürütüyor. Son olarak Güney Kore’nin dördüncü büyük şehri olan Daegu, geçtiğimiz günlerde blockchain ve yapay zeka eğitimine 6 milyon dolardan fazla bütçe ayırma kararı almıştı.

Ülkede ayrıca geçtiğimiz günlerde bir milyon Güney Koreli, PASS akıllı telefon uygulamasıyla birlikte kullanılan blockchain destekli bir dijital ehliyet kullanmaya başlamıştı.

İlgili Haber:  Kripto Borsası Bitpanda, Avrupa Seri A Finansman Turunda 52 Milyon Dolar Topladı

Güney Kore blockchain alanına yaptığı yatırımlarla blockchain dostu bir ülke olarak biliniyor. Kimlik ve ehliyet bilgilerini blockchain ortamına taşımayı düşünen tek devlet Güney Kore değil. 2018 yılında benzer bir çalışmayı Avusturalya da başlatmıştı. Projenin amacı tapu kayıtlarını Ethereum blok zinciri üzerinde şifrelenmiş bir şekilde saklamaktı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar