Güney Kore Devlet Kurumunda Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemi Kullanılacak

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Blockchain tabanlı kimlik sistemi blokzincirin kullanım alanlarından sadece biri. Güney Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), 2020 Ekim ayından itibaren Güney Kore’nin akıllı telefon uygulaması aracılığıyla blockchain destekli kimlik sistemi kullanan ilk kamu kuruluşu olmayı planlıyor.

blank

Yonhap‘a göre, ajans ayrıca kurumdaki en iyi çalışanları ödüllendirmek ve atıştırmalıklar, içecekler ve hatta ofis malzemeleri satın almalarını sağlamak için “KISA Koin” adlı tokenler yayınlayacak. Şu an pilot testleri yapılan uygulamanın bir sonraki aşamada tüm kurum çalışanlarının kullanımına açılması planlanıyor.

Yeni kimlik sistemi, KISA çalışanlarının veritabanını yöneten bir blok zinciri platformu aracılığıyla iş ile ilgili sayfalara erişmek için QR kodlarını tarayarak yakın alan iletişim teknolojisini (NFC) kullanmalarına olanak tanıyacak.

Yeni sistem, çalışanların ajans binasındaki kafelere erişim veya kütüphaneden kitap ödünç almak gibi işlemler için de kullanılacağı için sadece kimlik doğrulama ile sınırlı değil.

Bu projenin hayata geçirilmesinin arkasındaki nedenlerden biri de COVID-19 salgını ile birlikte iş süreçlerinde temassız çözümlere geçme istediğidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Güney Kore haber ajanslarının bildirdiğine göre, KISA’nın blockchain destekli kimlik sistemini Ekim ayına kadar Naju genel merkezinde, ardından da yıl sonunda Seul ve Pangyo’daki ofislerde tanıtılacak.

Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı başkanı Kim Seok-hwan yeni sistem hakkında: “Mobil kimlik sisteminin kamu kurumlarında ilk kez kullanılması ile çalışan rahatlığı ve güvenliğinin artacağını düşünüyorum” dedi.

Güney Kore kamu kuruluşları seviyesinde blockchain teknolojisinin benimsenmesi için pek çok çalışma yürütüyor. Son olarak Güney Kore’nin dördüncü büyük şehri olan Daegu, geçtiğimiz günlerde blockchain ve yapay zeka eğitimine 6 milyon dolardan fazla bütçe ayırma kararı almıştı.

Ülkede ayrıca geçtiğimiz günlerde bir milyon Güney Koreli, PASS akıllı telefon uygulamasıyla birlikte kullanılan blockchain destekli bir dijital ehliyet kullanmaya başlamıştı.

Güney Kore blockchain alanına yaptığı yatırımlarla blockchain dostu bir ülke olarak biliniyor. Kimlik ve ehliyet bilgilerini blockchain ortamına taşımayı düşünen tek devlet Güney Kore değil. 2018 yılında benzer bir çalışmayı Avusturalya da başlatmıştı. Projenin amacı tapu kayıtlarını Ethereum blok zinciri üzerinde şifrelenmiş bir şekilde saklamaktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend