12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Blockchain Verileri Bitcoin’in Ayı Piyasasında Olduğunu Gösteriyor – Peki Sırada Ne Var?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Blockchain analiz firması Glassnode’a göre Bitcoin, sürdürülebilir bir ayı piyasasına girmiş olabilir.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in fiyatı şu anda 40.000 doların oldukça altındayken, firmanın en son piyasa raporu, Bitcoin ağındaki zincir aktivitesinin düşüşüne ve kaybı henüz realize edilmemiş 4.7 milyon BTC’ye işaret ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rapora göre, hem kripto piyasası hem de geleneksel hisse senetlerindeki düşüş, Fed’in yaklaşan olası faiz oranı artışı, Ukrayna’daki çatışma ve Kanada’daki sivil huzursuzluğu kapsayan daha geniş piyasa belirsizliğinin bir yansıması. Ottawa’da devam eden konvoy protestolarına katılanların banka hesapları ve Bitcoin fonları dondurulmuştu.

Bu arada, Fed, ABD ekonomisini etkileyen rekor enflasyonla mücadele etmek amacıyla aylardır piyasası faiz oranlarını yükseltmekle tehdit ediyor. Yüksek faiz oranları, yatırımcıları Bitcoin gibi riskli varlıklara yatırım yapmaktan uzaklaştırıyor.

Glassnode raporuna göre, Bitcoin’in uzun süreli düşüş trendi göz önüne alındığında, bir süre daha düşüşte kalma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Raporda, “Yatırımcılar pozisyonlarında ne kadar uzun süre kalırlarsa ve realize edilmemiş kayıplara ne kadar çok maruz kalırlarsa, ellerinde tuttukları koinleri harcama ve satma olasılığı o kadar artar” deniyor. Şu anda, tüm ağ varlıklarının %25’inden fazlası olumsuz bir konumda.

Aktif Bitcoin adreslerinin sayısı, geçen yılın Ocak ayında 350.000’in üzerindeyken bu hafta yaklaşık 275.000’e düştü. Bitcoin ağındaki zayıf faaliyet, bir ayı piyasası sinyali olarak yorumlansa da, uzun süreli bitcoin sahiplerin sayısı uzun vadede artmaya devam ediyor. Yine de Glassnode, son 30 gün içinde 219.000 adresin boşaltıldığını tespit etti. Bu, Mayıs 2021’de olduğu gibi kullanıcıların ağdan çıkışını işaret ediyor olabilir.

Benzer şekilde Ethereum ağındaki aktivite de oldukça düşmüştü.

Peki sırada ne var?

Glassnode’un raporuna göre, bitcoin boğaları hem zincir içi hem de zincir dışı olmak üzere pek çok olumsuzlukla karşı karşıya ve bu olumsuzlukların boğaların önünü kesmiş durumda. Ancak, önceki ayı piyasalarıyla karşılaştırıldığında, arz yönlü dinamikler nispeten iyimser görünüyor. Rapor, uzun vadeli yatırımcıların, doğrudan riskli varlıklarını satmak yerine riskten korunmak için türevleri kullanarak Bitcoin’lerine daha fazla tutunma eğiliminin daha yüksek olduğunu söylüyor.

İlgili Haber:  Guggenheim CIO'su Bitcoin’in "Hâlâ" 400.000 Dolara Ulaşacağını Düşünüyor

Bazı analistler Bitcoin’in 30.000 dolara kadar düşeceğini öngörüyor.

Glassnode’un raporu şu an ayı piyasası içinde olduğumuz ve fakat her ayı piyasasının uzun vadede boğa piyasasını doğurduğunu belirtiyor.

Kasım 2021 zirvesine yakın herhangi bir yerden alım yapan yatırımcılar şu anda daha karamsar hissediyor olabilir. Çünkü Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan yaklaşık %45 düşüş yaşamış durumda.

Eğer analistlerin dediği gibi fiyatın 30.000 dolara düşmesi durumunda, Bitcoin en son ATH’sinden %60 yakın değer kaybetmiş olacak. Böylesi bir değer kaybı da Bitcoin’in enflasyona karşı güvenli bir liman olduğu tezini zedeliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar