18 Ağustos 2022, Perşembe
29.3 C
İstanbul

BlockFi’nin Yüksek Faizli Bitcoin, Ethereum ve Diğer Kripto Hesaplarına SEC’ten Durdurma Kararı Geldi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto kredi platformu BlockFi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve diğer düzenleyicilerinin devam eden soruşturmaları neticesinde 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz sene ABD’nin Vermont, Teksas, New Jersey ve Kentucky gibi eyaletleri BlockFi’ye ayrı ayrı davalar açmışlardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC de geçtiğimiz Aralık ayında BlockFi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Geleneksel tasarruf hesaplarıyla elde edilenlerin çok ötesinde faizler vaat ederek on milyarlarca dolarlık mevduat elde etmeyi başaran kripto borç verme platformları üzerinde incelemeler artıyor. Yetkililer, düzenleyicilerle yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak BlockFi’nin artık çoğu Amerikalı için yeni faiz getiren hesaplar açamayacağını söyledi.

Anonim kaynaklara dayanan bir Bloomberg raporuna göre BlockFi, pek çok ABD vatandaşı için yeni yüksek faizli hesaplar açmayı durduracak.

BlockFi sözcüsü Madelyn McHugh, yaptığı açıklamada “piyasa söylentileri hakkında yorum yapmayacağını” söyledi. Ancak, “Müşterilerin varlıklarının BlockFi platformunda güvende olduğunu ve BlockFi Faiz Hesabı müşterilerinin her zaman olduğu gibi kripto faizi kazanmaya devam edeceğini söyleyebilirim” diye ekledi. Eğer öyleyse, bu, mevcut hesap sahiplerinin etkilenmeyeceği ve faiz almaya devam edeceği anlamına geliyor.

BlockFi’nin iş modeli, müşterilere Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi kripto para birimlerini tasarruf hesaplarına kilitlemek suretiyle yüksek faiz oranları sunuyor. Şirket daha sonra bu fonları daha da yüksek oranlarda başkalarına ödünç veriyor. Ancak SEC, Kasım ayında %5 ila %10 arasında faiz sağlayabilen bu BlockFi Faiz Hesaplarının kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu iddia etmişti.

SEC’in soruşturması, Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Vermont’tan devlet menkul kıymetleri düzenleyicilerinden oluşan beşli bir grubun, BlockFi’nin ilgili eyaletlerin sakinlerine ürün sunmayı bırakmasını talep eden soruşturma talebinin ardından geldi.

İlgili Haber:  Coinbase Pro'dan İlginç Çıkış: "Bitcoin Fiyatı Yükselebilir"

Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen ceza, ABD’nin kripto para sektöründeki bir şirkete uyguladığı en büyük cezalar arasında yer alıyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, bazılarının bankaların, brokerlerin ve diğer köklü kuruluşların uzun süredir uymak zorunda olduğu yatırımcı koruma kurallarına uymadan finansal hizmetler sunduğunu savunarak hızla büyüyen kripto şirketlerine üstü kapalı bir mesaj göndermişti.

Aralarında BlockFi’nin rakibi Celsius, Gemini ve Voyager Digital’in de bulunduğu diğer kripto borç platformları da, ABD eyalet ve federal düzenleyicilerin soruşturmalarıyla karşı karşıya. Coinbase de, SEC’in dava açmakla tehdit etmesinin ardından Eylül ayında planladığı yüksek getirili ürününü kapatmıştı.

BlockFi yöneticileri, kurumsal yatırımcıların mevduat ödünç almak için kendilerine daha fazla ödeme yaptıkları için müşterilerine bu kadar yüksek faiz sağlayabildiklerini söylediler. Banka hesaplarının aksine, kripto faizli hesaplar devlet tarafından sigortalı değildir.

Bu yılın başlarında BlockFi, Bermuda merkezli yan kuruluşunun yabancı müşterilerine yüksek faizli ürünler sunacağını söylemişti. Ayrıca, en az 3 milyon dolarlık kripto paraya sahip hesaplar için yeni bir faiz ürünü tanıtmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar