Blok zinciri ödeme şirketi Rocketfuel Blockchain, kurucu ortağına patent başvurularını yanlış beyan ettiği ve firmayı dolandırdığı iddiasıyla dava açtı.

Rocketfuel, Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi’ne yapılan bir şikayette kurucu ortağı ve eski haznedarı Joseph Page’in şirkete aktardığı patentlerin süresinin dolduğu gerçeğini gizlediğini iddia etti. Şirket, en az 5.1 milyon dolarlık tazminat talep etti.

Rocketfuel’e göre Page, Mart 2018’de patent başvurularını şirkete devretti ve böylece patentler üzerindeki haklarından feragat etti. Bu patentler, Rocketfuel’in blok zinciri platformuna yönelik kripto para birimi kullanıcı arabirimi sistemleri dahil olmak üzere çeşitli ödeme süreçleri içindi.

B4MC Gold Minines, Rocketfuel’i Haziran 2018’de satın aldı. B4MC şirketi devraldığında ve Rocketfuel olarak çalışmaya başladığında Page, patentlerin Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (PTO) tarafından incelendiğini söyledi. Page ve diğer hissedarlar Rocketfuel’deki hisselerini satarak yeni satın alınan firmanın yaklaşık 45 milyon dolar değerinde beş milyon hissesini aldı.

Bir yıl sonra Page yönetim kurulundan istifa etti. Rocketfuel hissedarlarından, patentlerde açıklanan teknolojiyi geliştirmek için 4 milyon Euro sermaye toplamasını veya kendisine 100.000 Euro ödemesini ve fikri mülkiyeti kendisine geri devretmesini istedi.

Ancak Rocketfuel, patent başvurularının süresinin dolduğunu ve şirketin artık onları yeniden hayata döndüremeyeceğini iddia etti. Rocketfuel’ın şu anda sahip olduğu beş patentten üçü 2014 ve 2017 yılları arasında terk edilmiş kabul edildi.

Şirket, Page’in patentlerin Haziran 2019’da sona erdiğini kabul ettiğini ancak bunun Rocketfuel’in teknolojiyi kullanmak için sermaye toplayamamasından kaynaklandığını söyledi. Buna rağmen Page’in ek başvuru ücretlerini ödemediği ve diğer PTO (Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi) taleplerine cevap vermediği için patentlerin süresinin dolmasına izin verdiği iddia edildi.

Rocketfuel ise patentleri kullanamayacağını bilmesi durumunda satın alma işlemini asla gerçekleştirmeyeceğini söyledi. Page’in, patentleri Rocketfuel’e tahsis ettiği ve bu patentlerin artık firma için bir değeri olmadığını bilmesine rağmen borsada hisse senedi istediğini iddia edildi. Bahsi geçen dava için henüz bir mahkeme tarihi belirlenmedi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın